Otvorené sprchy Tipy na plánovanie

Otvorené sprchy sú čoraz populárnejšie. Vyzerajú elegantne, ponúkajú veľkorysý priestor a sú vhodné do bezbariérových kúpeľní. Aby ste si mohli užiť všetky výhody sprchy typu walk-in, je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí pri plánovaní kúpeľne.

Čo je sprcha v úrovni podlahy?

Sprcha v úrovni podlahy so sprchovým žľabom Geberit CleanLine

Sprchy v úrovni podlahy, otvorené sprchy, walk-in sprchy – všetky termíny označujú moderné sprchy, v ktorých na rozdiel od konvenčných sprchovacích kútov nemusíte prekračovať prah alebo otvárať dvere, aby ste sa dostali dovnútra.

Sprchy v úrovni podlahy ponúkajú pohodlie a bezpečnosť v kúpeľni. Umožňujú vám dostať sa ráno do sprchy, aj keď ste stále ospalí, bez rizika zakopnutia. Okrem toho predstavujú obzvlášť dobré riešenie pre bezbariérové kúpeľne.

Výhody otvorených spŕch

  • Väčšia voľnosť pohybu pri sprchovaní
  • Bezpečnejšie a pohodlnejšie vchádzanie a vychádzanie
  • Hygienické riešenie a jednoduché čistenie: žiadne skryté usadeniny
  • Elegantný, nadčasový dizajn, vďaka ktorému pôsobí miestnosť priestrannejšie
  • Vhodné do bezbariérových kúpeľní

Tipy na plánovanie spŕch v úrovni podlahy

V prípade renovácie je dôležité vopred skontrolovať, či sú skutočne splnené požiadavky na inštaláciu sprchy v úrovni podlahy. Najdôležitejšou otázkou je tu konštrukčná výška podlahy, ktorá okrem podlahovej krytiny obsahuje aj ďalšie vrstvy ako tepelnú izoláciu, rozvody podlahového vykurovania a pod. Sprchy v úrovni podlahy vyžadujú určitú minimálnu výšku vodného uzáveru. Ak je konštrukčná výška podlahy nižšia ako hĺbka vodného uzáveru, inštalácia nemusí byť možná alebo je možná len veľmi zložitými a nákladnými prestavbami.

1. Plánovanie plochy: správna veľkosť

V pohodlných sprchách je vstup do sprchovacieho kúta široký minimálne 80 centimetrov a samotný priestor sprchy má rozlohu minimálne 90 x 90 centimetrov. Čím väčšie, tým pohodlnejšie.

2. Nešetrite na sprchovej stene

Keď sa sprchujete, je prekvapujúce, ako ďaleko môže voda striekať zo sprchovacieho priestoru. Najmä ak sa ušetrili peniaze na sprchovej stene. Môžete si užívať sprchu, ale keď skončíte, musíte začať so sušením podlahy v kúpeľni. Preto je v prípade sprchovacieho priestoru bez dverí rozumné zvoliť sprchovú stenu takú veľkú, ako to priestor dovolí. Pretože čím širší je sklenená stena, tým väčšia plocha je chránená pred postriekaním.

3. Sprchová vanička alebo dlažba?

V prípade otvorených spŕch možno použiť obe - sprchovú vaničku aj obklad.

Sprchovú vaničku možno inštalovať aj v úrovni podlahy. V ponuke sú v rôznych farbách a materiáloch. Vyrobené sú z kvalitných pevných materiálov a na rozdiel od kovu, skla alebo keramiky sú príjemne a teplé na dotyk.

Vydláždené sprchy ponúkajú jednoliaty dizajn. Neexistujú prakticky žiadne obmedzenia na ich prispôsobenie a ponúkajú veľkú slobodu dizajnu. Pokiaľ ide o rozmer dlaždíc, obľúbené sú veľkoformátové dlaždice, pretože majú menej škár a tak sa ľahšie čistia.

4. Protišmykové: pre väčšiu bezpečnosť

Pri plánovaní sprchy v úrovni podlahy má veľký význam stav podlahy a umiestnenie odtoku. Každý, kto sa niekedy pošmykol v sprche, vie, aké dôležité je mať povrch, ktorý poskytuje bezpečný pohyb aj v mokrých podmienkach. Pri kúpe hľadajte protišmykové dlaždice alebo sprchovú vaničku s protišmykovým povrchom.

A keďže státie na odtoku v sprche nie je príjemné, odtok by mal byť umiestnený na podlahe čo najbližšie k stene alebo môže byť riešený ako odtok v stene.

Sprcha v úrovni podlahy s nikou

5. Nika vytvorí úložný priestor

V rodinných kúpeľniach nájdeme množstvo rôznych šampónov a sprchových gélov. Nika je praktické riešenie, ktoré poskytuje úložný priestor pre rôzne fľaštičky a tuby. A to znamená, že všetko má svoje miesto.

6. Sprcha v úrovni podlahy v bezbariérovej kúpeľni

Pri bezbariérovej sprche musí mať plocha sprchy minimálne 90 x 110 centimetrov.

Starším ľuďom alebo ľuďom s telesným postihnutím uľahčujú sprchovanie oporné držadlá a sklopné sedadlo alebo sprchová lavica. Musíte sa tiež uistiť, že na batériu a sprchovú hlavicu možno dosiahnuť aj zo sedu.

Sprchové žľaby alebo odtoky v stene sú vhodným riešením pre odtok v samostatne stojacich sprchách. Na zabezpečenie optimálneho odvodnenia sprchy by mal byť sklon maximálne 2 %.

Pridaná hodnota pre vás Získajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

3D plánovač kúpeľne


Naplánujte si kúpeľňu online pomocou tohto jednoduchého plánovacieho nástroja v 3D zobrazení a vyberte si z rôznych možností.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Vždy aktuálne informácie

Geberit - tipy a rady

Prihláste sa na odber nášho newsletteru a nenechajte si ujsť žiadne novinky, udalosti alebo tipy do kúpeľne. Majte prehľad o najnovších produktoch, dôležitých dátumoch vášho kalendára a ďalších informáciách o čistote, optimalizácii priestoru, pohodlí, dizajne, užívateľskej prívetivosti a prístupnosti v kúpeľni.

Prihlásiť sa na odber

Aká kúpeľňa je pre vás tá pravá?

Čo presne potrebujete? Je pre vás dôležitý priestor, čistota alebo dizajn? Prajete si používateľsky prívetivé výrobky alebo by ste uprednostnili taký komfort, aký ponúka napríklad sprchová toaleta Geberit AquaClean? Alebo by ste privítali univerzálny dizajn? Bez ohľadu na to, aké sú vaše potreby, radi by sme zjednodušili vašu každodennú rutinu v kúpeľni pomocou našich dômyselných riešení.

Viac priestoru v kúpeľni
Vyšší štandard čistoty v kúpeľni
Funkčnejší dizajn v kúpeľni
Väčší komfort v kúpeľni
Lepšia prístupnosť v kúpeľni
Väčšia praktickosť v kúpeľni