Inšpirácie a nápadyPre každý pôdorys kúpeľne

Plánovanie dokonalej kúpeľne pre každého – čo znie jednoducho a logicky, často v praxi prináša prekážky. Dôvodom je široká škála požiadaviek. Dokazujú to napríklad rôzne požiadavky na rodinnú kúpeľňu, bezbariérovú kúpeľňu, wellness kúpeľňu alebo veľmi malú kúpeľňu. Všetky typy majú spoločné to, že pri plánovaní je rozhodujúci tvar a veľkosť dispozície kúpeľne, ktorá vymedzuje priestor.

Prečo je pôdorys kúpeľne rozhodujúci pre plánovanie?

Kúpeľňa s malým pôdorysom

Pôdorys kúpeľne stanovuje rámcové podmienky pre plánovanie. To platí nielen pre estetické aspekty, ktoré sú dôležité pre pohodu, ale najmä pre funkčné aspekty:

  • Ako sa dajú rozmiestniť sanitárne zariadenia ako vaňa, sprcha, umývadlo a WC?
  • Ako sa dá vytvoriť dostatočná voľnosť pohybu medzi zariadeniami?
  • A ako sa dá v kúpeľni zabezpečiť dostatok úložného priestoru?

Po zodpovedaní týchto otázok prakticky neexistujú žiadne prekážky, ktoré by bránili plnému využitiu kúpeľne.

Bežné usporiadanie kúpeľní a ich možnosti

Kúpeľňa snov pre každého! Bolo by to jednoduché – keby bolo dosť miesta. Príklady domov v lesklých časopisoch majú často nevídané množstvo priestoru. V skutočnosti je však situácia zvyčajne veľmi odlišná. Buď sú už plány vypracované, alebo je usporiadanie kúpeľne pevne dané. Vzhľadom na to je nižšie uvedených niekoľko scenárov a možností rôznych veľkostí pôdorysov.

Kúpeľňa s malým pôdorysom

2 až 6 m² – optimálne využitie malých kúpeľňových dispozícií

Čím obmedzenejší je priestor v ponuke, tým menšia je voľnosť dizajnu. Týka sa to napríklad kúpeľne s pôdorysom 4 m² a sprchou. V tomto prípade je obzvlášť dôležitý premyslený dizajn miestnosti, ktorý by sa mal riadiť krédom obmedzenia funkčných prvkov na minimum. Pomáha napríklad umiestnenie zariadení, ako je splachovacia nádržka a zápachová uzávierka, za stenu. Kombinácia s priestorovo úspornou spodnou skrinkou tiež umožňuje získať ďalší úložný priestor.

V malých kúpeľniach by mali byť keramické zariadenia, ako napríklad umývadlo a WC, čo najužšie.

V kúpeľniach s malým pôdorysom je navyše potrebné zohľadniť aj veľkosť dlaždíc: veľké dlaždice sú tu lepšou voľbou. Vďaka menšiemu množstvu škárovacej hmoty je štruktúra stien jednotnejšia a kúpeľňa sa zdá byť väčšia. Svoju úlohu tu zohrávajú aj svetlé, teplé farby a optimálne osvetlenie – najmä v kúpeľniach bez okien.

WC Geberit pre hostí

Nápady pre úzke rozvrhnutie kúpeľne

Pre úzke kúpeľne platia rovnaké požiadavky ako pre malé kúpeľne. Ak je potrebná vaňa, odporúča sa využiť šírku miestnosti. V tomto prípade je potrebná šírka miestnosti najmenej 170 cm – dĺžka štandardnej vane.

Pri umiestňovaní WC by sa v ideálnom prípade malo zabrániť priamemu pohľadu na dvere, čím sa zabezpečí optimálne súkromie.

Priestranná kúpeľňa s kúpeľňovým nábytkom Geberit ONE a keramikou a stenovým odtokom

20 m² a viac – rad možností pre veľké kúpeľne

Každý, kto má kúpeľňu s rozlohou aspoň 20 m², si môže navrhnúť svoju kúpeľňu snov. Možnosti dizajnutu neobmedzené.

Možno uvažovať aj o saune. Alebo čo takto voľne stojaca vaňa umiestnená takým spôsobom, že ponúka výhľad cez panoramatické okná?

Plné využitie priestoru, ktorý máte k dispozícii, je určite najlepším spôsobom, ako si vytvoriť osobnú oázu pohody..

Závesné WC Geberit Smyle Square inštalované vo výklenku

Neobvyklé pôdorysy v kúpeľni – správne využitie rohov a výklenkov

Rohy a výklenky môžu zlepšiť kúpeľňu rôznymi spôsobmi. V závislosti od veľkosti výklenku je jasným riešením inštalácia sprchy alebo WC. Tým sa optimálne využije dostupný priestor a automaticky sa vytvorí prirodzený pocit súkromia.

Výklenky sú tiež ideálnou voľbou ako úložný priestor a môžu byť vybavené vkladacími poličkami alebo plochami. Možno ich použiť aj na vystavenie príslušenstva alebo dekoratívnych prvkov.

Kúpeľňa Geberit Acanto v miestnosti so sklonom strechy

Rady pre kúpeľne v podkroví

Ak plánujete kúpeľňu v priestoreso sklonom strechy, potom je potrebné dodržať niekoľko špeciálnych referenčných hodnôt.

Sklon strechy by mal byť v prípade kúpeľne minimálne 35° a výška miestnosti potrebná na to, aby človek mohol stáť vzpriamene, je stanovená na dva metre. Túto skutočnosť treba zohľadniť najmä pri inštalácii sprchy. Ak sa plánuje namiesto sprchy použiť vaňa, odporúča sa skontrolovať nosnosť podlahy vzhľadom na hmotnosť plnej vane.

Okrem toho by sa pred inštaláciou umývadla a WC malo zabezpečiť obloženie stien odolné voči vlhkosti a utesnenie podlahy.

Inšpirujte sa 3D plánovačom kúpeľní

Plánovanie kúpeľne s 3D plánovačom kúpeľne

S 3D plánovačom kúpeľní od spoločnosti Geberit môžete naplánovať akúkoľvek kúpeľňu – bez ohľadu na to, či má 2 m², 10 m² alebo viac.

V troch krokoch si záujemcovia môžu jednoducho vizualizovať svoje predstavy a želania. Všetko, čo je potrebné na prípravu, je vymeranie miestnosti a špecifikácia okien, dverí a umiestnenia vodovodných a elektrických prípojok.

Riešenia Geberit pre pôdorys vašej kúpeľne

Len veľmi málo z nás má v kúpeľni dostatok priestoru. V priemere má kúpeľňa rozlohu približne 2,5 až 3,5 m².

Priestorovo úsporný nábytok a kompaktné keramické zariadenia od spoločnosti Geberit ponúkajú správne riešenia pre tieto veľkosti. Sortiment výrobkov zahŕňa aj vhodné riešenia sprchovacích kútov a atraktívne vane a vaňové odtoky pre akýkoľvek pôdorys kúpeľne.

Informačný newstellerZaregistrujte sa teraz

Buďte v obraze


Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.

Informačný newstellerZaregistrujte sa teraz

Buďte v obraze


Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.

Prečítajte si podobné príspevky