Čierna v kúpeľni – trendy v kúpeľňovom dizajneZ pohľadu architekta

Portrét švajčiarskeho architekta Andrina Schweizera (©Judith Stadler & André Uster)

Kúpeľňa nemusí byť vždy biela. Podľa renomovaného švajčiarskeho architekta Andrina Schweizera môžu čierne výrobky pri striedmom používaní a šikovnej kombinácii vyznieť pôsobivo.

Muž stojaci v kúpeľni pred zrkadlom Geberit Option Plus Square a kúpeľňovou skrinkou Geberit ONE (© Geberit)
Umývací priestor Geberit ONE a Monolith Plus v čiernej farbe (© Geberit)
Výrobky kúpeľňovej série Geberit ONE v matnej čiernej (© Geberit)

Čierna farba je v interiérovom dizajne mimoriadne obľúbená. Aký je máte vy, ako architekt, názor na tento trend?

Andrin Schweizer: Je verejným tajomstvom, že architekti radi používajú čiernu farbu. Táto farba sa spája s vážnosťou, eleganciou a sofistikovanosťou. Používa sa vždy, keď chcete urobiť silný, odvážny akcent. Pri rekonštrukciách považujem túto farbu za užitočný spôsob vedomého odlíšenia starého od nového. V duchu vidím napríklad elegantnú čiernu kuchyňu v starom vidieckom dome.

Čiernu je vidieť aj v moderných kúpeľniach, kde sú žiadané čierne vodovodné batérie, nábytok a doplnky. Ako sa dá táto farba využiť naplno?

Pred niekoľkými rokmi som chcel prvýkrát navrhnúť kúpeľňu s čiernymi batériami a doplnkami. Nepodarilo sa mi to však, pretože niektoré výrobky neboli dostupné v čiernej farbe. Dnes máme všetko na dosah ruky. Výrobcovia ponúkajú mnoho produktových radov v rôznych povrchoch. Odporúčam používať čiernu farbu striedmo a vedome, aby sa neznížil jej silný účinok. Radšej si vyberte niekoľko prvkov a zvýraznite kontrast v kombinácii s ostatnými predmetmi.

Aký vplyv majú čierne kúpeľňové batérie alebo nábytok?

Čierne batérie vyžarujú pocit sebavedomia. Jednoznačne hovoria, že tu žije milovník dizajnu, ktorý si vybral niečo netradičné a chce vyčnievať z davu. Osobne používam čiernu farbu, keď chcem vytvoriť atmosféru typickú pre luxusné kúpele. Kúpeľňa je najintímnejšia miestnosť v dome. Tu sa viac odviažete, ak je atmosféra v miestnosti tmavšia a nie je zvýraznená každá vráska na vašom tele.

Ktoré farby a materiály sa najlepšie hodia k čiernej?

Čierna sa hodí ku všetkému - to je na tejto farbe fantastické. V kúpeľni by som sa prikláňal k tomu, aby som nekombinoval tmavé materiály s čiernymi batériami. Určitý kontrast je pre mňa dôležitý, aby dosiahli svoj plný účinok. Kontrasty považujem vo všeobecnosti za vzrušujúcu ponuku. Rád kombinujem čierne, matné povrchy s materiálmi, ktoré majú veľa charakteru, ako sú ručne glazované obkladačky, ktoré sú všetky trochu iné, alebo prírodný kameň s hustými žilkami, ktoré sa ním tiahnu. A potom je tu samozrejme drevo, ktoré podľa mňa patrí do každej kúpeľne.

Ako dlho podľa vás tento trend potrvá?

To závisí od toho, ako ďaleko do budúcnosti sa pozeráme. Čierne vodovodné batérie a kuchynské dvierka budú určite žiadané ešte niekoľko rokov. Nič však netrvá večne.

Žena vyberá hrebeňovú vložku z umývadla Geberit ONE vybaveného batériou v matnej čiernej. (© Geberit)
Jednoduché čistenie - aj v čiernej farbe
S čiernymi výrobkami Geberit môžu architekti a dizajnéri získať zákazníkov s citom pre dobrý dizajn. Pri vývoji výrobkov sa kladie dôraz na firemnú filozofiu "Design Meets Function". To znamená, že Geberit okrem elegantného dizajnu kladie dôraz aj vynikajúcu funkčnosť. Preto rôzne nátery a metódy povrchovej úpravy sú podrobené testovaniu na rôznych plastoch a kovoch. Jörn Ikels, vedúci oddelenia kúpeľňových systémov, vysvetľuje: "Testom prejdú len výrobky, ktoré spoľahlivo spĺňajú naše prísne požiadavky na trvácnosť a jednoduché čistenie v praxi. Môžete si byť istí, že všetky čierne výrobky boli dobre premyslené, sú funkčné, majú dlhú životnosť a najvyššiu kvalitu."

Ponúka Geberit čierne výrobky?

Geberit ponúka širokú škálu výrobkov v čiernej farbe, počnúc čiernym kúpeľňovým nábytkom, čiernymi batériami, zrkadlami a zrkadlovými skrinkami s čiernym orámovaním až po čierne splachovacie tlačidlá a kúpeľňové doplnky. Čierne výrobky – sprchové žľaby, stenové odtoky a kryty odtokov – sú v ponuke aj pre sprchový priestor.

prehľad výrobkov Geberit v čiernej farbe

NewsletterZaregistrujte sa teraz

Vždy aktuálne informácie


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Kúpeľňové výrobky s funkčným dizajnom