Minimalistická kúpeľňaVäčší poriadok v kúpeľni

Architekt a dizajnér Ludwig Mies van der Rohe používal na opis svojho spôsobu stavania budov slávnu frázu - menej je viac. Toto heslo vystihuje princíp minimalizmu ako žiadne iné.

Minimalizmus je dnes obľúbenou metódou navrhovania, ktorá funguje vo veľkých aj malých kúpeľniach. Môžeme vám ukázať zákutia minimalistického dizajnu kúpeľne.

Čo presne je minimalistická kúpeľňa?

Žena pred kúpeľňovým zrkadlom (© Geberit)

Minimalizmus je zameraný na to najdôležitejšie. Minimalistické kúpeľne sú preto jednoduché a spoliehajú sa na funkčné prvky, ako je nábytok s množstvom úložného priestoru. Jasné línie a obmedzená farebnosť zabezpečujú jednotnosť a pokojnú atmosféru.

Minimalizmus v kúpeľni neznamená, že sa úplne vzdáte dekoratívnych aspektov. Ako zdôrazňuje časopis o pomalom životnom štýle Kinfolk, jednoduchosť v domácnosti je naopak výsledkom premysleného dizajnu.

Čo skutočne potrebujem v kúpeľni?

Keďže kúpeľňa je často najmenšou miestnosťou v dome, minimalistický dizajn môže byť ideálnym riešením. Spýtajte sa sami seba, bez čoho by ste sa v kúpeľni zaobišli.

Často postačí to základné - umývadlo s batériou, skrinka pod umývadlo s vešiakom na uteráky alebo háčikom, zrkadlová skrinka s ďalším úložným priestorom, toaleta a sprchovací kút alebo vaňa. Ak je k dispozícii dostatok miesta, na odkladanie môžete použiť aj ďalší kúpeľňový nábytok (napríklad vysokú skrinku).

Osvetlenie zohráva významnú úlohu pri vytváraní domácej atmosféry. Preto je dôležité venovať pozornosť správnemu osvetleniu - stropnému a tiež osvetleniu umývacieho priestoru. Viac informácií nájdete v našom sprievodcovi.

Aké sú výhody minimalistickej kúpeľne?

Po prvé, minimalistické kúpeľne sú praktické a ľahko sa čistia. Zredukovanie vecí na najnutnejšie znamená menej lapačov prachu a lepší prístup k čisteniu. Napríklad závesné WC uľahčuje čistenie podlahy.

Kto sa sústredí len na nevyhnutné a funkčné prvky, má k dispozícii viac úložného priestoru. To následne vedie k upratanej kúpeľni a zjednodušuje každodennú rutinu.

Navyše, jednoduchá kúpeľňa je aj dokonalým miestom na relaxáciu a oddych, ktoré ponúka pokoj a ticho pre telo a dušu. Niet divu, že štýly interiérového dizajnu ako Japandi, Wabi Sabi a Scandi sú také populárne, pretože sa zameriavajú na harmóniu, prirodzené prostredie a minimalistický vzhľad.

Tri tipy na navrhovanie minimalistickej kúpeľne

Žena s rúžom pred zväčšovacím zrkadlom (© Geberit)
Okrúhle umývadlo na dosku Geberit VariForm s umývadlovou skrinkou (© Geberit)

Tip 1: Zvoľte si jednoduchý a funkčný kúpeľňový dizajn

Funkčný dizajn kúpeľne je prvým krokom na ceste k minimalistickej kúpeľni. Vyberte si nadčasový, odolný nábytok s ďalšími funkciami. Napríklad zásuvky bez výrezu na sifón ponúkajú dodatočný priestor. Aby kúpeľňový nábytok dlho vyzeral dobre aj napriek vlhkosti v kúpeľni, venujte pri kúpe pozornosť materiálu a povrchovej úprave. Tento článok obsahuje ďalšie tipy na nákup kvalitného kúpeľňového nábytku..

Aj zrkadlové skrinky sú k dispozícii s užitočnými doplnkovými funkciami, ako sú integrované osvetlenie, elektrické zásuvky, nastaviteľné police, zväčšovacie zrkadlá alebo úložné boxy na vnútornej strane dvierok.

V prípade malých kúpeľní bez denného svetla je jednoduchým nápadom interiérových dizajnérov inštalácia veľkého zrkadla s integrovaným osvetlením nad umývadlom, ktoré navodí pocit väčšieho priestoru. Je to lacný spôsob, ako vylepšiť kúpeľňu. Prečítajte si, ako dánsky architekt navrhuje malé funkčné kúpeľne..

Umývadlo na dosku Geberit ONE s umývadlovou skrinkou a toaletou (© Geberit)

Tip 2: Používajte jednoduché farby

Kým jasné farby pôsobia povzbudzujúco, jemné, decentné tóny navodzujú pocit pokoja. V minimalistických kúpeľniach zvyčajne prevládajú neutrálne farby, ako je biela, čierna a sivá, a zemité tóny, ako je béžová alebo hnedá. Zaujímavou možnosťou sú aj jednotné farebné schémy využívajúce odtiene rovnakej farby.

Prírodné tóny a organické materiály, ako napríklad drevo, dodávajú kúpeľni teplý a príjemný vzhľad, aj keď je navrhnutá minimalisticky. Pre typický škandinávsky štýl sú vhodné napríklad breza alebo dub. Prečítajte si ďalšie tipy, ako vytvoriť v kúpeľni atmosféru pomocou dreva.. Textílie z ľanu, juty alebo vlny a niekoľko vybraných doplnkov, ako sú keramické nádoby alebo bambusové košíky, dodajú kúpeľni domácu atmosféru. Koše sú tiež praktickým pomocníkom na ukladanie uterákov, toaletného papiera alebo mydla.Ak sa vám nepáči farba vašich obkladačiek, ale renovácia je príliš zložitá, lacnou možnosťou sú nálepky na obkladačky. Samolepiace fólie sa hodia aj do vlhkých miestností a dajú sa ľahko odstrániť alebo vymeniť. Objavte ďalšie tipy, ako nájsť tú správnu farbu..

Tip 3: Udržujte kúpeľňu upratanú

Úložný priestor je kľúčom k upratanému, minimalistickému vzhľadu. Nižšie uvádzame niekoľko nápadov na udržanie poriadku v kúpeľni:

  • Umyvadlová skrinka: Organizérry v zásuvkách sú dobrým spôsobom, ako dosiahnuť prehľad v umývadlovej skrinke. Výsledkom je, že veci používané každý deň sú dobre usporiadané a ľahko dostupné. Niektoré umývadlá sú vybavené priestorovo úspornými sifónmi alebo, čo je ešte lepšie riešenie, sifónom pod omietku. To umožňuje navrhnúť zásuvky bez výrezu pre sifón, čím sa vytvorí ďalší úložný priestor.
  • Zrkadlová skrinka: Použitie zrkadlovej skrinky namiesto zrkadla poskytuje ďalší úložný priestor na predmety dennej potreby. Zrkadlové skrinky zapustené do predsteny zaberajú menej miesta.
  • Sprcha: Pre sprchu sú k dispozícii úložné skrinky, ktoré sa inštalujú do niky v predstene. Vytvorí sa tak ďalší skrytý odkladací priestor. Vďaka zrkadlovým posuvným dverám nie je vidno šampón, holiace strojčeky a iné predmety.

V neposlednom rade menej vecí vedie aj k väčšiemu poriadku. Prečo nenasledovať príklad japonskej odborníčky Marie Kondo a neskúsiť si upratať kúpeľňu? Ak je pre vás ťažké rozlúčiť sa s niektorými vecami, môže vám pomôcť jej slávna metóda KonMari. Pri nej sa zbavíte vecí, ktoré vám nerobia (alebo už nerobia) radosť. Marie Kondo má tiež veľa tipov na najlepší spôsob skladovania vecí.

Riešenia Geberit do minimalistickej kúpeľne

Magnetická tabuľa Geberit (© Geberit)

Minimalistický umývací priestor

Zrkadlovú skrinku Geberit ONE možno nainštalovať do steny, čím sa každá kúpeľňa opticky zväčší. Integrovaný koncept osvetlenia ComfortLight ponúka rôzne svetelné nálady v závislosti od dennej doby a zabezpečuje nepriame osvetlenie miestnosti.

Okrúhle zrkadlá vytvárajú typický minimalistický vzhľad. Nové osvetlené zrkadlá Geberit Option Round sú k dispozícii v štyroch veľkostiach a dodávajú sa s priamym a nepriamym osvetlením.

Minimalistické umývadlá sú vhodné do kúpeľní s malým alebo neobvyklým pôdorysom. Geberit ponúka štíhle umývadlá so zníženou montážnou hĺbkou, malé modely s odkladacím priestorom na boku alebo rohové riešenia.

Minimalistický kúpeľňový nábytok si zakladá na úložnom priestore. Najmä zásuvky bez sifónového výrezu sú spôsobom, ako výrazne rozšíriť dostupný priestor. Praktický systém organizácie umývadlovej skrinky, ktorý možno vidieť v kúpeľňových sériách Geberit ONE a iCon, vytvára poriadok, rovnako ako magnetická tabuľa s flexibilnými úložnými boxmi.

Geberit CleanLine50 (© Geberit)

Jednoduchá sprcha

Sprchy v úrovni podlahy sú elegantné a umožňujú vytvoriť jednotný dizajn miestnosti. Spolu s veľkými obkladačkami je výsledkom pokojná, estetická jednota. Sprchové žľaby Geberit spájajú dizajn s funkčnosťou a hygienou. Nový CleanLine50 v štíhlom dizajne zabraňuje vzniku skrytých usadenín vďaka otvorenej odtokovej ploche a možno ho kombinovať aj s veľmi veľkými obkladačkami.

Stenový odtok Geberit je tiež dokonalým minimalistickým riešením. Vďaka premiestneniu odtoku z podlahy do steny sa už nemusíte obávať ani toho, že by ste na odtoku stáli.

WC Geberit ONE s rýchloupínacím sedadlom (© Geberit)

Toalety pre malú minimalistickú kúpeľňu

Geberit ponúka široký sortiment závesných WC, ktoré umožňujú jednoduché čistenie celej podlahy. Výber WC bez splachovacieho okraja ešte viac znižuje množstvo potrebného čistenia. Jednoliaty povrch keramickej misy znamená, že ťažko prístupné miesta, kde sa môžu usadzovať usadeniny, sú už minulosťou. Skrátené WC misy sú vhodné do malých kúpeľní alebo WC pre hostí.

Sprchovacie WC Geberit AquaClean zaujmú celým radom funkcií. Je dokázané, že čistenie vodou je hygienickejšie a zdraviu prospešnejšie ako používanie toaletného papiera.

Ovládacie tlačidlá Geberit dokonale zapadnú aj do minimalistických kúpeľní. Nové ovládacie tlačidlo Sigma70 so vznásajúcim sa efektom je k dispozícii v rôznych farbách a materiáloch, aby ladilo so vzhľadom vašej kúpeľne.

NewsletterZaregistrujte sa teraz

Vždy aktuálne informácie


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Kúpeľňové výrobky s funkčným dizajnom