Dobré osvetlenie kúpeľnePlánovanie dokonalého osvetlenia

Kúpeľňa je prvým miestom, ktoré navštívite ráno, a posledným večer pred spaním. Kúpeľňa s domácou atmosférou vás pozitívne naladí do nového dňa a poskytne relaxáciu na konci dňa. Harmonické osvetlenie kúpeľne v tomto zohráva zásadnú úlohu. Náš sprievodca vám pomôže nájsť správne osvetlenie pre vašu kúpeľňu.

VYSVETLENIE OSVETLENIA - ČO ZNAMENAJÚ KELVIN, RA, LUMEN A LUX?

Osvetlenie je dôležitou súčasťou interiérového dizajnu a môže mať významný vplyv na atmosféru v miestnosti. Dôležitú úlohu tu zohráva teplota farieb, podanie farieb, jas a intenzita osvetlenia.

Ilustrácia teploty svetla s rôznymi hodnotami v kelvinoch (© iStock.com/SuriyaKK)

Teplota svetla (kelvin) - teplé alebo studené svetlo

Teplota svetla určuje, ako vnímame farbu svetla. Určuje, nakoľko teplé alebo studené sa svetlo javí, a meria sa v kelvinoch (K). Čím vyššia je hodnota v kelvinoch, tým chladnejšie (modrastejšie) sa svetlo javí. Nižšie hodnoty sú vnímané ako teplejšie svetlo (žltkasté). Napríklad bežné žiarovky majú teplotu svetla približne 2 700 K, vďaka čomu sa javia teplejšie a so žltkastým tónom. Naproti tomu denné svetlo má teplotu svetla 5 000 až 6 500 K a javí sa ako chladnejšie s modrastým tónom.

Rôzne nálady svetla v kúpeľni vytvorené pomocou konceptu osvetlenia Geberit ComfortLight (© Geberit)

Vo všeobecnosti sa rozlišuje medzi rôznymi kategóriami bieleho svetla:

  • Teplé biele svetlo má hodnotu nižšiu ako 3 300 K a vytvára teplé, domácke osvetlenie. Často sa používa v obytných priestoroch, ako sú spálne, obývacie izby alebo chodby.
  • Neutrálne biele alebo univerzálne biele má farebnú teplotu od 3 300 do 5 300 K a predstavuje príjemne jasné svetlo, ktoré sa používa v pracovných priestoroch, ako sú kancelárie, školy a knižnice.
  • Studené biele alebo denné biele má farebnú teplotu nad 5 300 K a vytvára chladné, namodralé osvetlenie, ktoré sa často používa v operačných sálach, laboratóriách, priemyselných zariadeniach a na iných miestach, kde sa vyžaduje zvýšená koncentrácia a pozornosť.

Index podania farieb (hodnota Ra)

Podanie farieb vyjadruje ako prirodzene vyzerajú farby objektov za určitých svetelných podmienok. V kúpeľni je to dôležité najmä pri pohľade do zrkadla, aby sa zobrazili prirodzené odtiene pokožky a vlasov a farba oblečenia alebo make-upu.

Toto vyjadruje hodnota Ra, známa aj ako CRI (index podania farieb). Na stupnici od 0 do 100 udáva, ako presne zdroj svetla vykresľuje farby predmetov v porovnaní s prirodzeným denným svetlom. Čím je hodnota vyššia, tým sú vykreslené farby bližšie originálu. Hodnota Ra 100 zodpovedá vykresleniu farieb, aké sa dosahuje pri prirodzenom dennom svetle. Pri nižších hodnotách Ra vyzerajú farby skreslené alebo zmenené. Celkovo vysoká hodnota podania farieb pomáha vytvárať prirodzenú, príjemnú atmosféru v miestnostiach.

Náš tip: Hodnoty 80 Ra a vyššie sú dobrým referenčným bodom pre interiéry. V kúpeľni sa odporúča hodnota nad 90 Ra pre prirodzené vykreslenie pleťových tónov.

Ilustrácia ukazuje, ako sa svetlo odráža od povrchov a ako ho vníma ľudské oko (© Tribecraft). Svetlo žiarovky vyžaruje do všetkých smerov; jeho jas sa vyjadruje v lumenoch. Keď svetlo dopadá na povrch, označuje sa ako osvetlenie, ktorá sa meria v luxoch. Ľudské oko vníma farbu svetla - či je viac žltkasté alebo modrasté. Táto farebná teplota sa udáva v Kelvinoch.

Jas (lumen)

Hodnota v lumenoch (lm) udáva, aký jas má zdroj svetla. Čím je hodnota vyššia, tým je svetlo jasnejšie.

Osvetlenie (lux)

Intenzita osvetlenia definuje, koľko svetla dopadá na určitý povrch v určitej vzdialenosti od svetelného zdroja, a meria sa v luxoch (lx). Čím vyššia je hodnota, tým jasnejšie a intenzívnejšie je osvetlenie na príslušnom povrchu. Hodnota v luxoch je dôležitá na zabezpečenie toho, aby osvetlenie v miestnosti bolo dostatočne jasné a šetrné k očiam.

Náš tip: Osvetlenie a jas sú výrazne ovplyvnené okolitými stenami, ich štruktúrou a farbou. Ak je to možné, vždy sa pozerajte na riešenie osvetlenia v reálnom kontexte s vhodnou veľkosťou kúpeľne, farbami stien a materiálmi.

Tipy na optimálne osvetlenie kúpeľne

Tip 1: Kombinácia priameho a nepriameho osvetlenia

Interiéroví dizajnéri sa snažia dosiahnuť dobrú rovnováhu medzi priamym a nepriamym osvetlením v kúpeľni.

  • Priame osvetlenie: Svietidlá s cieleným svetelným lúčom vytvárajú priame osvetlenie. To podporuje tvorbu tieňov a vedie k prirodzenej živosti (ak prichádza zhora). Priame osvetlenie však v niektorých prípadoch vytvára aj vysoké kontrasty a nevhodné tiene.
  • Rozptýlené osvetlenie: Difúzne osvetlenie vzniká vtedy, keď je svetelný lúč filtrovaný alebo rozptýlený tienidlom alebo clonou.
  • Nepriame osvetlenie: Pri nepriamom osvetlení sa zdroj svetla odráža od objektov alebo stien. Difúzne aj nepriame osvetlenie rozdeľujú svetlo rovnomernejšie, ale pri samostatnom použití poskytujú len tlmené osvetlenie.

Tip 2: Kombinujte päť až sedem zdrojov svetla

Na vytvorenie vyváženého osvetlenia pri rôznych činnostiach sa odporúča kombinácia viacerých zdrojov svetla. Ich počet závisí od veľkosti miestnosti, typu a intenzity požadovaného osvetlenia a individuálnych požiadaviek.

Švédska interiérová dizajnérka Frida Ramstedtová v súvislosti s osvetlením vymyslela “pravidlo 5 až 7“. Podľa nej by každá miestnosť mala mať päť až sedem svetelných zdrojov. Niektorí dokonca odporúčajú až deväť zdrojov. Ďalšou z jej rád je používanie svetla z rôznych kategórií.

V kúpeľni sa odporúča kombinácia nasledujúcich typov osvetlenia:

  • Hlavné svetlo: Distribuuje svetlo po celej miestnosti, napríklad stropné svietidlá, kúpeľňové zrkadlo s osvetlením alebo zrkadlová skrinka s osvetlením.
  • Nábytkové svetlo: Zvýrazňuje zaujímavé prvky a vytvára atmosféru, napríklad osvetlenie otvorených plôch nábytku alebo osvetlenie pod nábytkom.
  • Atmosférické svetlo: Používa sa najmä na dekoratívne účely, napríklad bodové svetlá nasmerované na objekt, svetelné pásy alebo sviečky.
  • Svetlo zo zariadení: Sanitárne výrobky s integrovanými svetelnými zdrojmi, ktoré ponúkajú ďalšie funkcie, napríklad ovládacie dosky s orientačným svetlom, ktoré sa aktivuje, keď sa niekto priblíži k toalete.
Na grafike sú znázornené rôzne osvetlené zóny v kúpeľni: WC, umývací priestor a sprcha (© Tribcraft)

Ďalšie zdroje svetla používané v kúpeľni:

  • Osvetlenie interiéru nábytku, napríklad osvetlenie zásuvky
  • Osvetlené zväčšovacie zrkadlo
  • Indikačné svetlá, ktoré zobrazujú stav zariadení

V zobrazenej kúpeľni sú miestnosť a zrkadlový odraz optimálne osvetlené vďaka kombinácii priamych a nepriamych zdrojov svetla. Zrkadlová skrinka s osvetlením sa používa ako hlavné osvetlenie kúpeľne. Podobnú funkciu má osvetlené zrkadlo. Osvetlené niky v zrkadlovej skrinke a v sprche elegantne osvetľujú používané priestory. Osvetlenie na ovládacom tlačidle a pod WC a kúpeľňovým nábytkom sú architektonickým prvkom a tiež prispievajú k útulnej atmosfére.

Riešenia Geberit pre harmonické osvetlenie kúpeľne

Osvetlenie kúpeľne od spoločnosti Geberit využíva prepojené svetelné zdroje na vytvorenie harmonického osvetlenia a optimálnych svetelných podmienok pre rôzne požiadavky. Vaše kúpeľňové výrobky sa stanú zdrojom svetla, ktoré možno prispôsobiť vašej každodennej rutine.

Prehľad výhod konceptu osvetlenia Geberit ComfortLight:

  • Sanitárne výrobky a kúpeľňový nábytok s technológiou Geberit ComfortLight vyzdvihujú miestnosť a ponúkajú dokonalé osvetlenie pre každú dennú dobu.
  • Nastaviteľný jas a farby svetla sa postarajú o príjemný pocit v kúpeľni.
  • Pripojené svetelné zdroje možno ovládať súčasne a dokonale ich zladiť stlačením tlačidla.

Prirodzené svetelné nálady so systémom ComfortLight

Svetlo má významný vplyv na našu pohodu. Jasné biele svetlo nás prebúdza, zatiaľ čo tlmené teplé svetlo má relaxačný účinok. Sanitárne výrobky a kúpeľňový nábytok s technológiou Geberit ComfortLight zaujmú koordináciou teploty farieb a jasu: pri regulácii svetla sa jasné svetlo automaticky stáva chladnejším a tmavšie teplejším. Tým sa vytvárajú prirodzené svetelné podmienky pre kúpeľňové rutiny a útulná atmosféra v miestnosti. Viac informácií o systéme Geberit ComfortLight nájdete na našej webovej stránke..

Objavte možnosti Geberit ComfortLight

Muž a žena v dokonale nasvietenej kúpeľni s nábytkom a sanitou Geberit ONE (© Geberit)
KLIKNITE A ZÍSKAJTE VIAC INFORMÁCIÍ

Na čo si dať pozor pri osvetľovaní kúpeľne?Tipy odborníka

Odborník na osvetlenie Andreas Janser v svetelnom laboratóriu v centrále Geberit v Rapperswil-Jona, Švajčiarsko (© Geberit)

Produktový manažér a kvalifikovaný elektrikár Andreas Janser zohral významnú úlohu pri vývoji koncepcie osvetlenia Geberit ComfortLight. Spolu so svojím kolegom usilovne pracoval na dosiahnutí optimálneho osvetlenia kúpeľne v svetelnom laboratóriu v sídle spoločnosti Geberit, ktoré je vybavené pohyblivými stenami a stropmi, keramickými spotrebičmi, nábytkom a sklenenými deliacimi stenami. Teraz sa s vami podelí o niekoľko tipov na osvetlenie kúpeľne.

NewsletterZaregistrujte sa teraz

Vždy aktuálne informácie


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Výrobky pre viac komfortu v kúpeľni