Spôsoby, ako ušetriť vodu v kúpeľniZníženie spotreby pri splachovaní a sprchovaní

Voda je vzácny zdroj, ktorý je v mnohých oblastiach vzácna. Preto je veľmi dôležité opatrné zaobchádzanie s vodou – najmä s pitnou vodou.

Údaje o spotrebe vody v kúpeľni

Žena opierajúca sa o umývadlo v kúpeľni so sprchovacím WC Geberit AquaClean Sela a umývadlom a kúpeľňovým nábytkom Geberit VariForm

Človek vo Švajčiarsku spotrebuje vo vlastnej domácnosti 140 litrov pitnej vody denne, človek v Nemecku 127 litrov. To je približne 50 000 litrov ročne na osobu!

V priemere sa približne dve tretiny vody v európskych domácnostiach spotrebujú denne v kúpeľni.. Jednu tretinu zaberá osobná hygiena vrátane kúpania a sprchovania. Ďalšiu tretinu spotrebuje splachovanie WC.

Práve v týchto oblastiach je však možné ušetriť vodu s minimálnym úsilím.

Sedem tipov na úsporu vody v kúpeľni

Osoba sprchujúca sa v sprche na úrovni podlahy vybavenej sprchovým žľabom Geberit CleanLine

Tip 1: Namiesto kúpeľa sa osprchujte

Hoci je kúpeľ príjemný a relaxačný, spotrebuje sa pri ňom podstatne viac vody ako pri sprchovaní. Kým sprcha spotrebuje v priemere 40 až 60 litrov, vaňa môže rýchlo spotrebovať 150 až 200 litrov. Plná vaňa má dokonca až 250 l..

Okrem úspory vody šetrí sprchovanie aj energiu, pretože vodu treba ohrievať. Na vaňu naplnenú horúcou vodou je potrebný viac ako jeden liter vykurovacieho oleja..

Tip 2: Dávajte si kratšie sprchy

Ale pozor, úspora vody a energie je reálna len vtedy, keď sa sprchujete krátko.. Každú minútu odtečie do kanalizácie v priemere 10 až 12 litrov vody. Sprchovanie dlhšie ako desať minút môže rýchlo spotrebovať viac ako 100 litrov vody. Preto sa odporúča krátka sprcha.

Tip 3: Nainštalujte úspornú sprchovú hlavicu

Úsporná sprchová hlavica môže výrazne znížiť prietok vody v sprche. Na rozdiel od bežnej sprchovej hlavice má úsporná verzia prietok vody 6 – 9 litrov za minútu, v závislosti od modelu. Mnohé modely sú vybavené tlačidlom stop alebo rôznou intenzitou. Prietok vody je možné znížiť aj pomocou špeciálnych riešení na vylepšenie vodovodného kohútika. Výsledkom je efektívna úspora vody v kúpeľni!

Ručné stlačenie malého spláchnutia na ovládacom tlačidle Geberit Sigma50

Tip 4: Pri splachovaní WC použite ovládacie tlačidlá s dvojitým splachovaním alebo tlačidlo pre Štart - Stop splachovanie

Pri každom spláchnutí končí vo WC v priemere 6 až 9 litrov pitnej vody. Moderné splachovacie záchody sú skutočným šetričom vody. Použitím splachovacích tlačidiel Geberit s dvojitým splachovaním môžete obmedziť malé spláchnutie na menej ako 3 litre. Plný objem splachovacej vody je možné nastaviť na 4 litre. Je to tak vďaka splachovaciemu ventilu Geberit v splachovacej nádržke.

Opýtajte sa inštalatéra na optimálne nastavenie pre vaše WC. Tlačidlo pre Štart - Stop splachovanie je alternatívou k ovládacím tlačidlám s dvojitým splachovaním a používa sa na manuálne prerušenie procesu splachovania.

Holenie pri umývadle s kúpeľňovým nábytkom Geberit ONE a zrkadlovou skrinkou

Tip 5: Nedovoľte, aby voda tiekla

Čistenie zubov, umývanie rúk alebo holenie si vyžadujú čas. Aj keď zvyčajne potrebujete vodu na začiatku a na konci, nemá zmysel nechať vodu tiecť medzi nimi. Tá potom prúdi priamo do odtoku bez použitia.

Dočasným vypnutím vodovodného kohútika môžete ušetriť značné množstvo vody!

Makro obrázok s rukami, ktoré otáčajú kohútik Geberit ONE a kontrolujú prietok a teplotu vody

Tip 6: Namiesto teplej vody použite studenú vodu

Príprava teplej vody spotrebúva dodatočnú energiu. Okrem toho vždy chvíľu trvá, kým sa horúca voda dostane z kotla do kohútika. Medzitým z kohútika vyteká nevyužitá studená voda.

Rýchle umývanie rúk horúcou vodou vedie k neprimerane vysokej spotrebe vody.

Tip 7: Opravte všetky kvapkajúce kohútiky

Neustále kvapkajúca umývadlová armatúra vám nielen lezie na nervy, ale zaťažuje aj váš účet za vodu – a tým aj životné prostredie. Znečistené alebo opotrebované tesnenie je zvyčajne príčinou kvapkajúcej umývadlová armatúra. Toto tesnenie je možné vyčistiť alebo vymeniť s minimálnym úsilím.

Najčastejšie otázky o používaní vody pri sprchovaní a ďalšie

Aká vysoká je priemerná spotreba vody pri sprchovaní?

Pri sprchovaní závisí spotreba vody od dĺžky sprchovania a nainštalovanej sprchovej hlavice. Pri sprchovaní sa spotrebuje v priemere 10 až 12 litrov vody za minútu.. Každý, kto sa sprchuje dlhšie ako desať minút, potom spotrebuje približne toľko vody ako pri kúpaní.

Informačný newstellerZaregistrujte sa teraz

Buďte v obraze


Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.

Informačný newstellerZaregistrujte sa teraz

Buďte v obraze


Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.

Umývadlo Geberit VariForm
Umývadlo Geberit Renova Square

Pridaná hodnota pre vásZískajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

3D plánovač kúpeľne


Naplánujte si kúpeľňu online pomocou tohto jednoduchého plánovacieho nástroja v 3D zobrazení a vyberte si z rôznych možností.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Prečítajte si podobné príspevky