Dodajte kúpeľni špeciálny akcent pomocou dreva

Po dlhý čas sa drevo považovalo za nevhodný materiál do kúpeľne. Všeobecná mienka bola, že by rýchlo nastal problém s plesňami. Je to prekvapivé vzhľadom na to, že drevo sa dlhodobo cenilo ako stavebný materiál a používalo sa na stavbu lodí a konštrukciu okien – teda v oblastiach, kde sa kontaktu s vodou nedá vyhnúť. Pevný drevený nábytok bol historicky tiež bežný v kuchyniach, kde je veľa pary a prskania.

Postupne vidíme zmenu smerovania, čo sa týka dreva v kúpeľniach. Skutočné drevo teraz môžete nájsť na podlahe, nástenných paneloch a v kúpeľňovom nábytku, zatiaľ čo umývadlá na dosku sa čoraz častejšie montujú na kusy pevného dreva. Zoženiete dokonca aj drevené vane a umývadlá.

Je to fakt: drevo je pre klímu miestnosti vhodné

Drevo žije, čo znamená, že sa vyznačuje absorpciou vody a jej opätovným uvoľňovaním. To má pozitívny a zdraviu prospešný vplyv na klímu miestnosti. Niektoré typy dreva sú navyše známe svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami v dôsledku vysokého obsahu kyselín. V kúpeľni, kde je hygiena dôležitá, je to pomerne dobrá vlastnosť.

Na čo pamätať, ak chcete vo svojej kúpeľni použiť drevo

 • Neopracované drevo nemá v kúpeľni čo hľadať. Všetko drevo by malo byť ošetrené olejmi, lakmi alebo farbami, aby sa predchádzalo vstrebávaniu vlhkosti. To sa týka aj drážok a jazýčkov v podlahových prvkoch a drevených profiloch.
 • Voľba dreva je tiež dôležitá. Tvrdé, ťažké drevo, ktoré je mimoriadne odolné voči vlhkosti, je to správne. Najlepšie je poradiť sa o tomto pred kúpou s odborníkom. Najčastejšie sa používajú orech, wenge, smrek a smrekovec.
 • Podlahy musia byť vždy úplne vodoodolné. Dôležité je tiež utesniť všetky spoje hrán príslušným prípravkom.
 • Obloženie stien drevom by malo byť vždy zozadu vetrané.

Tipy od odborníkov

 • Je vhodné vyhnúť sa používaniu borovicového dreva v oblastiach vystavených striekajúcej vode, pretože borovica má tendenciu vytvárať po dlhšom kontakte s vlhkosťou modré huby.
 • Ani dub nie je vždy ideálny. Aj keď je toto drevo veľmi tvrdé, pri použití čistiacich prostriedkov má tendenciu rýchlo sa zafarbiť.
 • Je lepšie vyhýbať sa v kúpeľni červenému drevu, ako je merbau a jatoba, pretože pri vystavení vlhkosti na nich tiež vznikajú nevzhľadné farebné škvrny.
 • Mimochodom, kúpeľňové drevo netreba chrániť protiplesňovými alebo insekticídnymi chemickými látkami, ak budete postupovať podľa tu uvedených pokynov.

Jednoduché pokyny na starostlivosť

 • V ideálnom prípade by sa akákoľvek striekajúca voda v kúpeľni mala okamžite utrieť, aby kvapky vody na začiatok vôbec nemohli preniknúť do dreva.
 • Dajte pozor, aby nedochádzalo ku kontaktu dreva s agresívnymi čistiacimi prostriedkami.
 • Vlhkosť by do dreva nemala nikdy preniknúť. Ak používate naolejované drevo, pravidelne nanášajte olej na jeho ošetrenie. Tým sa zabezpečí, že drevo sa nebude rozpínať a zostane utesnené. Bude tiež odpudzovať nečistoty.
 • Ďalším pravidlom pre kúpeľňu je nevyhnutnosť vetrania.
 • Utieranie drevených povrchov vlhkou handrou zvyčajne stačí na ich vyčistenie.

Pridaná hodnota pre vásZískajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

3D plánovač kúpeľne


Naplánujte si kúpeľňu online pomocou tohto jednoduchého plánovacieho nástroja v 3D zobrazení a vyberte si z rôznych možností.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Kúpeľňové výrobky s funkčným dizajnom