Menej odpadu v kúpeľni

Naše rituály v kúpeľni sprevádza množstvo výrobkov, ktoré so sebou prinášajú množstvo plastového odpadu. Každý obyvateľ Európy vyprodukuje ročne v priemere 480 kilogramov odpadu. Tento odpad môžete výrazne znížiť - dokonca aj v kúpeľni. Pozrite si sedem našich najlepších tipov na zníženie množstva odpadu v kúpeľni.

Tip 1 - Deodoranty

Najväčším problémom v kúpeľni je plastový odpad. Často sa mu však dá vyhnúť, ak si vyberiete správne výrobky. Prečo napríklad zostať pri deo spreji? Zvyčajne sa dodávajú buď v kovovom, alebo plastovom obale. V skutočnosti však sprej nepotrebujete. Ideálnou alternatívou sú krémové dezodoranty. Zvyčajne sa dodávajú v sklenenej nádobke alebo v kovovej plechovke, ktorá sa dá použiť opakovane.

Tip 2 - Zubná kefka

Rukoväť zubnej kefky je zvyčajne vyrobená z plastu a štetiny z nylonu, teda z plastu. Zubní lekári odporúčajú meniť zubnú kefku každé tri mesiace, čo vychádza na štyri zubné kefky na osobu za rok.. To znamená milióny zubných kefiek ročne. Ak si namiesto toho kúpite bambusovú zubnú kefku, vyhnete sa plastovému odpadu. Bambus je jednou z najrýchlejšie rastúcich surovín na našej planéte - v priebehu jedného dňa môže narásť až do výšky jedného metra.

Matka s dieťaťom v kúpeľni Geberit

Tip 3 - Zubná pasta

Bežná zubná pasta sa zvyčajne dodáva v plastovom obale - a nakoniec z tuby nikdy nemôžete dostať všetko. Naozaj to nejde. Existuje však nová alternatíva, ktorá ponúka nulový odpad: zubná pasta v tabletách. Tabletu si vložíte do úst, žujete ju, kým sa neobjaví ľahká pena, a potom si zuby vyčistíte zubnou kefkou ako zvyčajne.

Tip 4 - Mydlo

Ešte pred niekoľkými desaťročiami bol v kúpeľniach štandardom kúsok mydla. Dnes je v móde tekuté mydlo, ktoré nahradilo staré dobré mydlo. Tekuté mydlo sa zvyčajne dodáva v plastovej fľaši. Tuhé mydlo sa zvyčajne dodáva v papierovom obale a v skutočnosti je pomerne jednoduché vyrobiť si vlastné mydlo doma. Jednoduchý spôsob, ako sa rozlúčiť s ďalším plastovým výrobkom v kúpeľni.

Kúpeľňa Geberit Selnova

Tip 5 - Šampón

A existuje aj alternatíva bez plastov pre vaše vlasy. Namiesto bežného šampónu z plastovej fľaše používajte tuhý šampón. Vyzerá ako obyčajná kocka mydla a používa sa naozaj jednoducho: vlhkými rukami vytvoríte penu, ktorú nanesiete na vlasy a potom ju opláchnete vodou ako zvyčajne. A z kúpeľne ste odstránili ďalší plastový odpad.

Tip 6 - Vložky a tampóny

Ženská menštruačná hygiena je náročná na odpad. Ženy počas svojho života potrebujú v priemere od 10 000 do 17 000 tampónov a hygienických vložiek. Namiesto štandardných jednorazových výrobkov by však ženy mohli začať používať menštruačné kalíšky. Tieto kalíšky sú zvyčajne vyrobené zo silikónu. Po použití sa však dajú vyčistiť a potom používať opakovane. Menštruačný kalíšok môže vydržať roky.

Tip 7 - Toaletný papier

Niektoré rituály v kúpeľni sú pre mnohých ľudí nemenné. Pre niektorých je napríklad úplne nepredstaviteľné, že by si čistili zadok niečím iným ako papierom. A pritom sprchovacie WC je oveľa hygienickejšia alternatíva. Umývanie akýchkoľvek špinavých častí tela vodou je oveľa čistejší spôsob a navyše ušetrí značné množstvo toaletného papiera. Takže určite stojí za to popremýšľať o zmene svojich zabehnutých návykov.

Pridaná hodnota pre vásZískajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

3D plánovač kúpeľne


Naplánujte si kúpeľňu online pomocou tohto jednoduchého plánovacieho nástroja v 3D zobrazení a vyberte si z rôznych možností.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Výrobky pre viac čistoty v kúpeľni