Ako si vybrať odolný nábytok do kúpeľne

Vlhkosť v kúpeľni môže byť problémom pre nábytok. Kvapky vody z umývadla, WC, sprchy alebo vane sa šíria v kúpeľni a spôsobujú vysokú vlhkosť, ktorá môže poškodiť nábytok, ak nie je vyrobený do kúpeľňových podmienok. A vetranie kúpeľne samo o sebe nestačí.

Ak sa vlhkosť dostane na drevo, postihnuté miesta sa môžu začať odúvať. Dokonca vlhké drevené panely na kúpeľňovom nábytku môžu tiež zmeniť tvar. V horšom prípade už nemusia správne sedieť ani zásuvky a dvierka skriniek. Všetkým nepríjemnostiam v kúpeľni však môžete predísť správnym výberom nábytku.

Na čo si treba dať pozor pri nákupe kúpeľňového nábytku?

Pri výbere kúpeľňového nábytku sú dôležité dva faktory: materiál, z ktorého je nábytok vyrobený, a povrch kúpeľňového nábytku.

Použité materiály

Drevo je najbežnejším materiálom používaným na výrobu kúpeľňového nábytku. Nájdeme ho v rôznych formách: preglejka, drevotrieska, MDF dosky alebo masívne drevo. Drevo bude v závislosti od zloženia rôzne reagovať na vlhkosť vo vzduchu a tým sa líši z hľadiska vhodnosti kúpeľňového nábytku.

  • Drevo je najbežnejším materiálom používaným na výrobu kúpeľňového nábytku. Nájdeme ho v rôznych formách: preglejka, drevotrieska, MDF dosky alebo masívne drevo. Drevo bude v závislosti od zloženia rôzne reagovať na vlhkosť vo vzduchu a tým sa líši z hľadiska vhodnosti kúpeľňového nábytku.
  • Preglejka je pravdepodobne najlepšou voľbou. Svoj tvar mení oveľa menej ako masívne drevo, pretože sa lepí krížom. Napučiavanie v dôsledku vlhkosti nie je ani zďaleka taký problém ako pri inom dreve. Materiál je tiež veľmi odolný voči ohybu a vytvára kvalitné spoje; inými slovami, je to dobrá, funkčná voľba pre kúpeľňový nábytok.
  • MDF dosky pozostávajú z drevených vlákien, ktoré sa zmiešajú s lepidlom a lisujú. Povrch je krásne hladký, čo znamená, že je vhodný pre fólie a laky. Sú však oveľa ťažšie ako drevotrieskové dosky a tiež drahšie. Dobre odolávajú vode, a preto sa dokonale hodia na použitie v kúpeľňovom nábytku. Pleseň alebo opuch nie sú problémom, ak je povrch ošetrený dobrou fóliou alebo lakom.
  • Drevotrieska v surovej podobe je do kúpeľní nevhodná, pretože pri pôsobení vlhkosti nenávratne napučiava. Tomu sa však dá vyhnúť dobrým povrchovým spracovaním. Zostava kúpeľňového nábytku z drevotriesky tak v podstate nie je zlý nápad. V konečnom dôsledku záleží na kvalite spracovania.
  • Masívne drevo sa pri vystavení vlhkosti rýchlo rozťahuje. Ani tie najlepšie ochranné opatrenia to nedokážu zmeniť. Navyše je to relatívne drahé riešenie. Kúpeľňový nábytok z masívu by sme preto neodporúčali.
Kúpeľňový nábytok Geberit Smyle

Povrchy

Pretože drevené materiály, ktoré sa dajú použiť, nie sú príliš atraktívne a dokonca aj v ideálnom prípade sú stále citlivé vlhkosť vo vzduchu, potrebujú povrchovú úpravu. Možností je veľa.

Fólie sú najjednoduchším a zároveň aj najlacnejším riešením. Rozhodujúcim faktorom je kvalita. Lacné fólie na kúpeľňovom nábytku sú citlivé na škrabance a majú tendenciu sa odlupovať. Následne môže voda poškodiť nábytok. Na druhej strane kvalitné, hrubé fólie, aké používa Geberit, sú pevné a nenáročné na údržbu.

  • Melamín je laminát vyrobený zo živice, dekoračného papiera a priehľadnej vrchnej vrstvy. Materiál je veľmi pevný – a preto je dobrou voľbou do kúpeľne.
  • Dyha z pravého dreva sa lepí na drevotrieskové alebo MDF dosky ako vrstva dreva s hrúbkou približne jeden milimeter. Vyzerá veľmi podobne ako nábytok z masívneho dreva. S dyhou je nábytok lacnejší, ale stabilnejší, ako keď je vyrobený z masívneho dreva. Prirodzene, vrchná časť z pravého dreva musí byť povrchovo ošetrená, lakovaná alebo bielená, inak je citlivá na vysokú vlhkosť v kúpeľni.
  • Lak poskytuje obľúbený efekt vysokého lesku kúpeľňového nábytku. Táto úprava je však drahšia najmä kvôli náročnému výrobnému postupu: po lakovaní je potrebné povrch prebrúsiť a vyleštiť. Vďaka tomu je bočná skrinka odolná voči poškriabaniu a vode.
  • Sklo je známe tým, že je úplne necitlivé na vlhkosť. Čo sa týka kúpeľňového nábytku, sklo sa zvyčajne kombinuje s MDF doskou alebo drevotrieskou, ktorá je zvyčajne natretá bielou, čiernou alebo antracitovo sivou farbou. Sklo poskytuje vysoký lesk a dodáva kúpeľňovému nábytku extra ochranu proti vlhkosti.

Pridaná hodnota pre vásZískajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

3D plánovač kúpeľne


Naplánujte si kúpeľňu online pomocou tohto jednoduchého plánovacieho nástroja v 3D zobrazení a vyberte si z rôznych možností.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.