Ako zdravé je používanie sprchovacieho WCOdporúčanie doktora

Možno si kladiete otázku, či je používanie sprchovacieho WC skutočne dobré a zdravé a či má takáto investícia zmysel. O výhodách sprchovacích WC pre intímnu hygienu sme sa porozprávali s uznávaným gastroenterológom.

CITLIVÁ POKOŽKA V INTÍMNEJ OBLASTI

Rozhovor s gastroenterológom Prof. Sauterom

Na rozdiel od iných častí tela je pokožka v intímnej oblasti mimoriadne citlivá, so sieťou tisícov nervových buniek a početnými mazovými žľazami. Zdravá pokožka poskytuje dostatočnú ochranu pred vonkajšími vplyvmi. Je však aj zraniteľná - najmä v citlivých oblastiach, ako sú intímne partie. Správne čistenie je mimoriadne dôležité, aby sa nenarúšal prirodzený ochranný mechanizmus pokožky.

Bernhard Sauter je lekár internej medicíny a špecialista v oblasti gastroenterológie, ktorý od roku 2006 pôsobí v renomovanom gastroenterologickom centre Klinik Hirslanden v Zürichu vo Švajčiarsku.

Sprchovacie WC Geberit AquaClean Mera Comfort s diaľkovým ovládaním a splachovacím tlačidlom Sigma50 (© Geberit)

Pán Sauter, čo ovplyvňuje zdravie pokožky v intímnych oblastiach?

Pokožka v intímnych oblastiach sa líši od pokožky v iných častiach tela. Je mimoriadne citlivá, pretože obsahuje rozsiahlu sieť nervových buniek. Zdravá pokožka poskytuje dostatočnú ochranu pred vonkajšími vplyvmi, ale je obzvlášť zraniteľná, najmä v intímnych oblastiach. Preto je mimoriadne dôležité, aby sa prirodzený ochranný mechanizmus pokožky neporušil nedostatočným čistením.

Ako je možné, že voda je dostatočným prostriedkom osobnej hygieny?

Intímna oblasť má prirodzený ochranný systém. Ak sa však naruší jej krehká rovnováha, intímna oblasť sa stáva náchylnou na podráždenie a infekciu. Pri čistej vode takéto nebezpečenstvo nehrozí. Je to najjemnejší a najdôkladnejší čistiaci prostriedok, aký existuje.

Komu by ste odporučili sprchovacie WC?

Sprchovacie WC odporúčam všetkým: mladým, starým, zdravým aj tým, ktorí mali v minulosti intímne alebo črevné ochorenia. Dôkladná osobná hygiena nie je otázkou veku alebo zdravotného stavu.

Je sprchovacie WC vhodnou voľbou pre mužov aj ženy?

Áno. Vďaka sprchovaciemu WC sa muži aj ženy môžu zaobísť bez chemikálií, ktoré dráždia pokožku. Môžu sa tiež vyhnúť používaniu toaletného papiera, ktorý môže spôsobiť podráždenie pokožky. Keďže ženy sú náchylnejšie na infekcie v intímnej oblasti, táto téma je pre ženy ešte naliehavejšia.

Prečo neodporúčate mydlá a vlhčené obrúsky?

Mydlá a vlhčené obrúsky často obsahujú alkohol, vonné látky a konzervačné látky. Nielen tieto, ale aj samotné trenie dráždi citlivú pokožku. To môže podporiť vznik bakteriálnej infekcie a viesť k alergickým reakciám. Okrem toho sa ničí prirodzená ochranná vrstva pokožky.

Prečo je sprchovacie WC obzvlášť užitočné pre ľudí s podráždenou pokožkou alebo hemoroidmi?

Najvyššou prioritou pri podráždenej pokožke je regenerácia. Aby bola regenerácia účinná, je vhodné, aby nebola ničím narušená. Mechanické podnety a agresívne látky neprinášajú úľavu, ale môžu drobnú ranu zakaždým znovu otvoriť; tomu možno ľahko predísť vďaka sprchovaciemu WC.

Ako reagujú vaši pacienti, keď im odporúčate sprchovacie WC?

Prvé reakcie sú veľmi rôznorodé. Avšak keď pacienti zistia, aké dôkladné čistenie im sprchovacie WC poskytuje, reagujú veľmi pozitívne.

Portrait of Prof. Dr. Bernhard Sauter, Specialist in Internal Medicine and Gastroenterology (© Julia Dunlop)
O gastroenterológii
Gastroenterológia sa zameriava na poruchy tráviaceho traktu, pečene a endokrinných žliaz patriacich do tráviacej sústavy (napr. pankreasu). Gastroenterológovia skúmajú príčiny vzniku gastrointestinálnych ochorení a ich frekvenciu. Okrem toho diagnostikujú a liečia tieto ochorenia a radia svojim pacientom, ako sa pred nimi najlepšie chrániť.

Pridaná hodnota pre vásZískajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

3D plánovač kúpeľne


Naplánujte si kúpeľňu online pomocou tohto jednoduchého plánovacieho nástroja v 3D zobrazení a vyberte si z rôznych možností.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Výrobky pre viac komfortu v kúpeľni