Navrhovanie funkčných kúpeľní

Carsten Wraae Jensen z architektonickej spoločnosti Bjerg Arkitektur A/S (© Wilfred Gachau)

V rámci medzinárodnej súťaže spoločnosti Geberit navrhlo šesť európskych architektov kúpeľne s plochou 6 m². Súťaž vyhrala dánska architektonická kancelária Bjerg Arkitektur so svojím návrhom “Serenity“.

Silnou stránkou návrhu je, že používateľom kúpeľne poskytuje pocit pokoja a vyrovnanosti. “Použili sme drevo, materiál, ktorý je živý a vyvoláva emócie. Kúpeľňa je jednou z mála miestností, v ktorej môžeme zavrieť dvere a byť úplne sami. V uvoľnenej atmosfére by ste sa mali cítiť dobre,“ hovorí Carsten Wraae Jensen, projektový manažér a architekt spoločnosti Bjerg Arkitektur. Odpoveď na otázku, ako navrhnúť malú kúpeľňu, je jednoduchá: čo najfunkčnejšie.

Úložný priestor

Úložný priestor je v kúpeľni dôležitým faktorom. Pre odborníkov na dizajn je umývací priestor dobrým východiskovým bodom pri navrhovaní kúpeľne. Práve tu sa rozhoduje o tom, koľko ďalšieho úložného priestoru je potrebné naplánovať. Umývadlá so skrinkou sú praktické, pretože ponúkajú úložný priestor už v priestore, ktorý je k dispozícii.

“Keď vstúpite do miestnosti, nemali by ste si všimnúť veci, ktoré v kúpeľni skladujete. Namiesto toho sa pokúste nájsť systém a ukryť každodenné kúpeľňové predmety,“ vysvetľuje Carsten Wraae Jensen. Úložný priestor tak poskytuje priestor na predmety, ktoré sú pravidelne potrebné, bez toho, aby sa narušil pokoj kúpeľne.

Svetlo a priestor

Carsten Wraae Jensen dodáva: “Chceli sme vytvoriť miestnosť, ktorá bude zároveň udržateľná a funkčná. Nechceli sme do nej integrovať výrobky, ktoré len dobre vyzerajú. Museli byť aj praktické.“ Jasná atmosféra so svetlými materiálmi a svetlom integrovaným v zrkadle bola preto veľmi dôležitá. Vďaka obom pôsobí miestnosť väčšie a priestrannejšie.

ZMYSLOVÝ ZÁŽITOK

Okrem konkrétnych funkcií ovplyvňujú dizajn kúpeľne aj také aspekty, ako je jednoduché čistenie. Svoju úlohu tu zohrávajú priestranné povrchy, dobré osvetlenie, ako aj ľahko čistiteľné materiály. Nie je preto prekvapením, že zvíťazila kúpeľňa “Serenity“. Zameriava sa na nekomplikované, ľahko čistiteľné výrobky, ktoré vyzerajú elegantne a vďaka jednotnému povrchu sa aj ľahko udržiavajú.

Päť tipov na plánovanie malých kúpeľní

1. Naplánujte si miestnosť: Zdá sa, že vaše túžby ďaleko presahujú ponúkaný priestor? Vaším prvým krokom je spísať všetko potrebné a určiť si priority. Na každé želanie existuje riešenie. Odporúčajú sa umývadlá so skrinkami, ako aj nízke skrinky. Tie poskytnú veľkú časť potrebného priestoru.

2. Niekoľko zásuviek: V závislosti od vašich želaní a stavebnej situácie je možné nainštalovať aj umývadlové skrinky s niekoľkými zásuvkami.

3. Zostaňte flexibilní: Vďaka organizačným boxom je možné úložný priestor v zásuvkách a výsuvných skrinkách organizovať individuálne. Systém ukladania a usporiadania by mal byť čo najflexibilnejší, pretože požiadavky na priestor a úložné priestory v kúpeľni sa časom menia.

4. Používajte zrkadlovú skrinku: Zrkadlové skrinky ponúkajú okrem zrkadla ďalšie dve funkcie: úložný priestor a svetlo. Existujú aj zrkadlové skrinky, ktoré sa dajú zapustiť do steny a kúpeľne vďaka nim vyzerajú ešte priestrannejšie.

5. Myslite na budúcnosť: Jednoliaty dizajn podlahy kúpeľne umožňuje bezbariérový prístup do všetkých priestorov. Sprchy v úrovni podlahy vyzerajú moderne a zároveň ponúkajú maximálny komfort.

Pridaná hodnota pre vásZískajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

3D plánovač kúpeľne


Naplánujte si kúpeľňu online pomocou tohto jednoduchého plánovacieho nástroja v 3D zobrazení a vyberte si z rôznych možností.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.