Kúpeľňa so šikmým stropomTipy, nápady, rady

Každý, kto chce premeniť podkrovie na spálňu s kúpeľňou, si musí pamätať jednu vec: čo vyzerá priestranne na pôdoryse, má tendenciu byť v skutočnosti oveľa menšie. Nízke stropy a sklon strechy drasticky znižujú efektívne využiteľnú plochu. Vďaka tomu je umiestnenie sanity náročnou – ale riešiteľnou – úlohou.

5 vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri plánovaní kúpeľne so šikmým stropom

Kúpeľňa so šikmým stropom

1. Získajte všetky potrebné informácie

Pri prestavbe v podkroví môže byť potrebné získať od úradov povolenie. Je potrebné skontrolovať a overiť nosnosť podlahy, statiku a izoláciu. Zvážte aj základné požiadavky, ako je obklad stien odolný voči vlhkosti a utesnenie podlahy.

2. Výpočet priestoru v podkroví

Pri plánovaní je dôležité poznať presné detaily dostupného priestoru. Nemôžete si dovoliť postupovať len podľa pôdorysu; musíte zvažovať aj sklon strechy. Ak má plánovanie kúpeľne v podkroví dávať zmysel, strechy by mali mať sklon 35°. Aby ľudia mohli stáť vzpriamene a mali dostatok priestoru na pohyb (tzv. svetlá výška), potrebujú priestor najmenej dva metre na výšku a dva metre na šírku.

3. Stanovenie rozpočtu

Kúpeľňa v podkroví zvyčajne býva drahá, pretože si často vyžaduje špeciálny nábytok alebo špeciálny dizajn. V závislosti od okolností vám môžu chýbať napájacie a kanalizačné systémy, izolácia alebo svetelné zdroje.

4. Spravte si zoznam všetkého, čo potrebujete, pokiaľ ide o vybavenie kúpeľne

Čo je nevyhnutnosť – a bez čoho sa dokážete zaobísť (pretože nemáte dostatok miesta)? Zoznam všetkých požiadaviek a prianí vám pomôže mať prehľad o všetkom.

5. Preskúmajte širokú škálu produktov a možností inštalácie

Zámerne môžete upriamiť pozornosť na šikmý strop a zníženú výšku miestnosti. Inšpirujte sa celou škálou nápadov na navrhovanie kúpeľní so šikmým stropom a nechajte si poradiť odborníkmi. Najmä pri šikmej streche sa odporúča dbať pri výbere produktov aj na funkčnosť. Koniec koncov, nikto nechce byť konfrontovaný s príliš malým úložným priestorom alebo zle izolovanými vodovodmi.

Tip: Svetlé farby robia kúpeľňu so šikmým stropom priestrannejšou

Kúpeľňa so šikmým stropom a výrobky z kúpeľňovej série Geberit ONE a Geberit AquaClean s prvkom Monolith

Svetlé farby sa zvyčajne najviac hodia do moderných kúpeľní so šikmým stropom, pretože prirodzené svetlo pod strechou býva často nedostatočné.

Vo všeobecnosti tmavé farby vizuálne znižujú strop, čo znamená, že malá kúpeľňa sa javí ešte stiesnenejšia.

Dlaždice by mali byť čo najväčšie, aby miestnosť pôsobila priestrannejšie. Atraktívnymi alternatívami sú moderné dekoračné panely alebo vodeodolný náter betónu.

Plánovanie novej kúpeľne so šikmým stropom

Starostlivé plánovanie je nevyhnutným predpokladom toho, aby ste zo svojej kúpeľne so šikmým stropom vyťažili maximum. S ohľadom na to si počas plánovania vopred položte nasledujúce otázky:

Aká je výška miestnosti a ako možno priestor využiť v plnej miere?

by mali byť inštalované takým spôsobom, aby používateľ mohol stáť vzpriamene pred prvkami sanity.

Kúpeľňové produkty, ako sú toaleta alebo vaňa by mali byť inštalované takým spôsobom, aby používateľ mohol stáť vzpriamene pred prvkami sanity.

  • Umývadlo pod šikmou strechou: Medzi hlavou a stropom by malo byť aspoň 40 centimetrov voľného priestoru, aby ste mohli pohodlne stáť vzpriamene pred umývadlom . Vzhľadom na svetelné podmienky je priestor pod strešným oknom ideálny.
  • Závesné WC pod šikmými strechami: Aby ste mohli pohodlne stáť na toalete bez toho, aby ste si udreli hlavu, minimálna výška pod šikmou strechou by mala byť 2 metre, pri meraní od predného okraja sanitárnej keramiky.
  • Vane pod šikmou strechou: Ak sa vaňa má používať aj na sprchovanie, vzdialenosť medzi dnom vane a šikmou strechou by mala byť 2 až 2,20 metra. S dostatočným priestorom na hlavu si môžete vlasy pohodlne umývať aj v stoji. Vane inštalované pozdĺž šikmej strechy by mali mať minimálnu výšku 180 centimetrov od dna vane na strane steny. Šikovnou voľbou pre kúpeľne so šikmým stropom sú voľne stojace vane. Nie sú pripojené k stene, čo znamená, že ich možno flexibilne integrovať do miestnosti.
  • Sprchy pod šikmými strechami: Sprcha so sprchovou vaničkou v úrovni podlahy sa odporúča v kúpeľniach so šikmými stropmi. Nad hlavou by malo byť aspoň 20 cm voľného priestoru – a aspoň 40 centimetrov pri hlavových sprchách. Ak sa strecha zvažuje príliš nízko, odporúča sa tiež presunúť sprchu do stredu miestnosti. S pridaním ľahkej priečky môže byť sprcha dokonca presunutá úplne do vnútra miestnosti. Z priestorových dôvodov sa odporúčajú aj otvorené sprchy alebo krídlové dvere.
Otvorená sprcha v malej kúpeľni

Sprchy pre šikmé stropy

Pri plánovaní spŕch pre kúpeľne so šikmými stropmi ponúka spoločnosť Geberit inovatívne riešenia, ktoré sú priestorovo úsporné, praktické a nadčasové. Keďže výška je v miestnostiach so šikmým stropom obmedzená, sprchy so sprchovou vaničkou v úrovni podlahy sú mimoriadne šikovné riešenie. Dokonale zapadnú do miestnosti. Šikmé sprchové dvere alebo sprchové kúty na mieru umožňujú optimálne využitie obmedzeného priestoru bez kompromisov v zmysle pohodlia.

Na zabezpečenie otvoreného dizajnu sprchovacieho priestoru je stenový odtok možné použiť tam, kde voda efektívne a spoľahlivo odteká do predsteny bez únikov.

Šetrite miesto s WC Geberit Monolith

Toalety v podkrovných kúpeľniach

Pri inštalácii toalety pod šikmú strechu nezabudnite na to, že výška stropu by tu mala dosahovať aspoň 145 až 155 cm. Pri rekonštrukciách je rozumným riešením podomietková splachovacia nádržka, pretože umožňuje nádržku skryť za stenu.

S produktom Geberit Monolith ušetríte miesto a zároveň vytvoríte moderný, elegantný vzhľad.

Nástenné závesné modely WC zabezpečujú, že podlaha pod nimi zostáva čistá a miestnosť sa zdá byť väčšia. Sprchovacie WC ako Geberit AquaClean Sela ponúka ešte väčší komfort. Spája v sebe funkcie toalety a bidetu, šetrí priestor a mení kúpeľňu na oázu pohody.

Informačný newstellerZaregistrujte sa teraz

Buďte v obraze


Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.

Informačný newstellerZaregistrujte sa teraz

Buďte v obraze


Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.

Prečítajte si podobné príspevky

Pred a po: renovácia malej podkrovnej kúpeľne so šikmým stropom

Ukážkovým príkladom toho, ako sa úzky, nepohodlný priestor môže premeniť na modernú rodinnú kúpeľňu napriek šikmej streche, je znázornený na tejto rekonštrukcii malej podkrovnej kúpeľne v rodinnom dome postavenom v roku 1953.

Kúpeľňa bola využitá na maximum s nadčasovými Geberit ONE umývadlami so skrinkami a priestorovo úsporným sprchovacím WC Geberit AquaClean s nadomietkovou sprchovacou nádržkou Monolith.

Svetlé farby na stenách a nábytku a veľké dlaždice navodzujú priateľskú a útulnú atmosféru v kúpeľni.

Riešenia Geberitpre veľké, malé alebo úzke kúpeľne

Kúpeľňa Geberit iCon s umývadlom a zrkadlom

Umývadlá a zrkadlové skrinky pre kúpeľne so šikmým stropom

Vyberte si umývadlá a zrkadlové skrinky, ktoré sú funkčné a zároveň vizuálne ladia s kovaním a príslušenstvom vo zvyšku kúpeľne. Moderné, jednoduché prvky dizajnu sa dajú navzájom dobre kombinovať.

Zrkadlové skrinky s integrovaným osvetlením prispievajú k príjemnej atmosfére v miestnosti.

Odborník na sanitu alebo projektant kúpeľní vám bude vedieť pomôcť pri výbere produktov, ktoré sú funkčné a zároveň estetické.