Farby pre kúpeľneTipy pre vyvážený farebný koncept

Výber farieb v kúpeľni je pre mnohých náročný. Ponuka rôznych farieb je obrovská. Okrem toho je potrebné zohľadniť technické aspekty, ako je vysoká úroveň vlhkosti a čistenie. Tieto nápady by vám mali pomôcť pri výbere správnej farby vašej kúpeľne.

Je v kúpeľni potrebná špeciálna farba?

Žena v žltých šatách stojaca pred mätovo zelenou kúpeľňou s nábytkom a kúpeľňovou keramikou od spoločnosti Geberit a čiernymi kohútikmi

V kúpeľni sa odporúča používať špeciálne farby, ktoré zabraňujú vzniku plesní. Kvôli vodnej pare je klíma v kúpeľni veľmi vlhká.

Bežné emulzné farby zvyčajne nie sú kompatibilné s vysokou vlhkosťou v kúpeľni. Vhodné farby sú označené príslušným spôsobom. Ideálne sú silikátové alebo latexové farby.

Silikátové farby majú mnoho výhod. Sú priedušné a dokážu absorbovať a následne uvoľňovať vlhkosť do vzduchu. Tým zlepšujú klímu v interiéri.. Okrem toho sú silikátové farby vhodné aj pre alergikov, pretože zvyčajne neobsahujú rozpúšťadlá. A nakoniec, silikátové farby sú prevažne alkalické, čo zaručuje, že sa nemajú ako množiť plesne.

Latexové farby sú vyrobené zo živíc (v dnešnej dobe zvyčajne umelých živíc). Sú odolné voči vlhkosti, robustné a ľahko sa čistia. Upozorňujeme však, že latexovú farbu nemožno premaľovať, pretože nová farba nepriľne k povrchu. Odstránenie je tiež veľmi náročné – latexovú farbu je potrebné obrúsiť alebo vylúhovať. Ak si dom prenajímate, odporúčame túto otázku prediskutovať s majiteľom bytu.

Na čo by ste si mali dať pozor pri kúpe farby do kúpeľne?

Pohľad z vtáčej perspektívy na rôzne plechovky s farbou (© obrázok z Freepik)

Tak ako pri všetkých domácich úpravách, aj tu platí, že práce by sa mali vykonávať odborne. Nechajte si poradiť v miestnom obchode pre domácich majstrov alebo prenechajte prácu profesionálovi.

Okrem výberu silikátovej alebo latexovej farby je dôležitým bodom aj čistenie. Najmä v oblasti sprchy sa na odstraňovanie vodného kameňa používajú kyslé čistiace prostriedky. Tie môžu poškodiť farbu na stene. V tejto súvislosti výrobcovia farieb klasifikujú a označujú svoje výrobky v piatich triedach oderu za mokra :

 • Trieda oderu za mokra 1: Najodolnejšie a najpevnejšie, možno ich čistiť bežnými čistiacimi prostriedkami, hubkami alebo tečúcou vodou
 • Trieda oderu za mokra 2: Robustné, možno čistiť aj abrazívnou špongiou alebo kefou
 • Trieda oderu za mokra 3: obmedzená odolnosť voči oderu, odolajú čistiacim prostriedkom, špongiám alebo fyzickej sile
 • Trieda oderu za mokra 4: Citlivé, ale možno ich čistiť vlhkou, mäkkou handričkou
 • Trieda oderu za mokra 5: Najmenej odolné, možno ich poškodiť aj mäkkou handričkou

Farby pre kúpeľne – krok za krokom k správnemu farebnému konceptu

Výber správnej farby pre vašu kúpeľňu je kľúčovým krokom v procese navrhovania. Skôr než si však vytiahnete vzorkovníky, mali by ste najprv zvážiť, či použiť obkladačky.

Rodinná kúpeľňa s veľkými obkladmi a kúpeľňovým nábytkom a kúpeľňovou kameninou Geberit iCon

Položenie základov – s dlažbou alebo bez nej

Ak si do kúpeľne vyberiete dlaždice, dôležitým aspektom je ich farba aj veľkosť. Vzhľad „bez škárovania“ je čoraz populárnejší z niekoľkých veľmi dobrých dôvodov:

 • 1. Dizajn: Škárovanie môže narušiť vzhľad miestnosti. Väčšie formáty dlaždíc vytvárajú v miestnosti pokojnejšiu, harmonickejšiu atmosféru.
 • 2. Hygiena : Škárovanie má tendenciu hromadiť nečistoty – a nečistoty sa pri čistení často utierajú do škárovacej hmoty. Na uvedenie kúpeľne do pôvodného stavu je potom potrebné ďalšie, časovo náročné čistenie. Ak sa čistenie nevykoná správne, môže sa v škárovacej hmote dokonca tvoriť pleseň.
Žena si suší vlasy uterákom v kúpeľni s otvorenou sprchou a veľkými dlaždicami v štýle terrazzo

Zadná stena pevná stena typu Walk-in je špeciálnym prípadom, pretože je vystavená veľkej vlhkosti. Ak nechcete použiť dlaždice, máte k dispozícii dve alternatívy:

 • Ochrana „ Slonia koža ”: Stena je utesnená špeciálnou priehľadnou živicou, vďaka ktorej sú bežné farby alebo tapety vodotesné. Upozorňujeme, že povrch bude mať po aplikácii lesklý povrch.
 • Latexová farba : Táto farba je odolná voči vlhkosti a vyžaduje vodotesnú sadrovú omietku. Zatiaľ čo latexová farba je odolná voči vodnej pare, nie je 100 % vodotesná. Upozorňujeme, že nedokonalosti by sa nemali prelakovať, pretože to môže viesť k poškodeniu vodou alebo tvorbe plesní.

Náš tip : Najmä v prípade sprchových kútov sa odporúča použiť ploché obklady stien, aby sa zabránilo poškodeniu vodou. Nástenné panely sú lacnou voľbou a sú k dispozícii v mnohých farbách alebo so vzormi a fotografiami.

Veľké obklady sa takmer úplne zaobídu bez škárovania. Dotyk luxusu môžete vytvoriť použitím Stucco Veneziano alebo Marmorino. Ide o vápenné omietky, ktoré možno vyleštiť do vysokého lesku a potom vyzerajú ako prírodný kameň. Zlepšujú vnútornú klímu a majú prirodzenú ochranu proti plesniam, ale nesmú sa čistiť kyslými čistiacimi prostriedkami na kúpeľne.

Pri rekonštrukcii kúpeľne, je prvou otázkou, či sa zachovajú existujúce obklady alebo sa zrekonštruuje celá miestnosť. Náš sprievodca rekonštrukciou kúpeľne obsahuje všetko, čo potrebujete vedieť.

Pastelové tóny sú lákavé a dodávajú pocit priestoru

Pastelové tóny v skratke

Na stenách kúpeľní sa často vyskytujú farby ako béžová, svetlosivá alebo práškové odtiene. Neutrálne farby stien pôsobia moderným dojmom a zaujmú svojou nadčasovou krásou. Okrem toho dodávajú bielemu kúpeľňovému nábytku, umývadlám a WC mimoriadne elegantný vzhľad.

 • Piesočné odtiene vo všeobecnosti vyvolávajú pocit tepla. Piesočné a telové odtiene harmonizujú telo a dušu a vytvárajú viditeľný pocit pokoja a mieru.
 • K dispozícii je široká škála sivých odtieňov. Pridaním trochy hnedej vzniká teplá sivá. Naopak, sivá pôsobí chladne, keď sa pridá trocha modrej.
 • Pastelové farby ako svetlomodrá, ružová alebo mentolová zabezpečia v miestnosti pocit ľahkosti a pohody. V kombinácii s bielou pôsobia pastelové farby priateľským dojmom a zároveň zväčšujú malé kúpeľne.

Náš tip: Nech sa rozhodnete pre akúkoľvek farbu, vždy ju pred vymaľovaním steny vyskúšajte v samotnej kúpeľni. Jednoduchým spôsobom je odskúšať niekoľko farieb vedľa seba priamo na stene alebo namaľovať skúšobný vzor na drevo či kartón. Výsledky si pozrite v rôznych časoch počas dňa, pretože svetlo a okolie (napríklad farba obkladov, kúpeľňového nábytku alebo stropu) môžu mať výrazný vplyv na to, ako farba pôsobí.

Biela kúpeľňa so zrkadlovou skrinkou, umývadlovou skrinkou, ovládacím tlačidlom a keramickým zariadením Geberit

Klasická biela – stávka na istotu

Po divokých sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia sa biela farba opäť stala obľúbenou farbou v kúpeľni. Biela farba je stále veľmi obľúbená, pretože sa spája s čistotou a kvalitou.

Kúpeľňová séria s bielymi WC, umývadlami, bielym kúpeľňovým nábytkom a sprchovými povrchmi sú nadčasové a dajú sa dobre kombinovať s akoukoľvek farbou.

Farebné akcenty v kúpeľňovom vybavení

Je samozrejmé, že ani kúpeľňová keramika a nábytok nemusia byť vždy biele. Umývadlá a WC sú tiež k dispozícii v rôznych farbách. Ak je to pre niekoho príliš, atraktívnou možnosťou môžu byť matné keramické zariadenia Najmä výrobky v bielej matnej alebo čiernej matnej farbe sú nenápadné, ale stále vyčnievajú z davu.

Maľovanie stien alebo výmena predmetov nie je bezpodmienečne nutná na to, aby sa kúpeľni dodala farba. Namiesto toho interiéroví dizajnéri pridávajú farebné akcenty pomocou kúpeľňových doplnkov. Výhodou tohto postupu v porovnaní s náterom je, že kúpeľňové potreby sa dajú rýchlo a lacno vymeniť. Farebný nádych ponúkajú tieto prvky:

 • Textílie, ako sú uteráky, kúpeľňové rohože, koberce alebo sprchové závesy
 • Dávkovače mydla, poháre na zubné kefky a držiaky na uteráky
 • Vázy a kvetináče
 • Obrázky a sochy
 • Dekoratívne predmety, ako sú svietidlá, sviečky a svietniky
 • Malé kúsky kúpeľňového nábytku
 • Prispôsobené ovládacie tlačidlá

Aj rastliny môžu do kúpeľne vniesť farbu spolu s prírodnou atmosférou. Ale pozor, nie každá rastlina je vhodná do kúpeľne.

Umývacie miesto s umývadlom na dosku Geberit iCon v bielej matnej farbe a čiernymi matnými kúpeľňovými doplnkami
Makro obrázok ruky dotýkajúcej sa umývadla Geberit iCon v bielej matnej farbe

Často kladené otázky o plánovaní farieb v kúpeľni

Existujú nejaké nové trendy v oblasti materiálov a farieb v kúpeľni?

V súčasnosti je v móde čierny kúpeľňový nábytok a doplnky. Pri striedmom použití a šikovnej kombinácii pôsobia čierne výrobky výrazne. Renomovaní architekti v súčasnosti čoraz častejšie využívajú v kúpeľni čiernu farbu .

Drevo v kúpeľni zostáva obľúbenou voľbou. Poskytuje spojenie s prírodou ako žiadny iný materiál a vďaka svojmu vzhľadu, pocitu a vôni zabezpečuje v kúpeľni príjemnú atmosféru.

Obľúbené je aj kombinovanie rôznych materiálov. Takto možno vytvoriť vzrušujúce efekty. Výhoda: Ak sa navzájom skombinujú rôzne materiály, výsledkom je individuálny štýl, ktorý je príjemný na pohľad aj na dotyk.

Informačný newstellerZaregistrujte sa teraz

Buďte v obraze


Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.

Informačný newstellerZaregistrujte sa teraz

Buďte v obraze


Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.

Pridaná hodnota pre vásZískajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

3D plánovač kúpeľne


Naplánujte si kúpeľňu online pomocou tohto jednoduchého plánovacieho nástroja v 3D zobrazení a vyberte si z rôznych možností.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Kúpeľňové výrobky s funkčným dizajnom

Prečítajte si podobné príspevky