Víťaz dizajnovej súťaže 6x6Rozhovor s architektom Carstenom Wraae

V medzinárodnej súťaži Geberit o najlepší návrh kúpeľne o rozlohe 6 metrov štvorcových zvíťazilo dánske štúdio BJERG Arkitektur so svojim projektom Serenity. Architekt Carsten Wraae Jensen v rozhovore prezrádza, ako si poradiť s malou kúpeľňou.

Dánski architekti z BJERG Arkitektur sú na malé kúpeľne zvyknutí. (© Wilfred Gachau)

Váš tím vyhral medzinárodnú súťaž Geberit (viď. rámček) s kúpeľňou Serenity o rozlohe 6 metrov štvorcových. Aké sú silné stránky Vášho návrhu?

Chceli sme, aby naša kúpeľňa navodzovala pocity pokoja a umiernenosti. Preto sme použili drevo – živý materiál, ktorý vyvoláva emócie. Kúpeľňa je jednou z mála miestností, kde môžeme zavrieť dvere a byť úplne sami sebou. Keď na nás interiér pôsobí harmonicky, môžeme sa uvoľniť.

Ako sa Vám tento zámer podarilo dosiahnuť?

Snažili sme sa nechcieť veľa vecí naraz. Dôraz sme kládli obzvlášť na materiály a ich vlastnosti a tiež na zladený dizajn. Použili sme napríklad zrkadlo s integrovaným osvetlením. Dôležitá pre nás bola tiež čistota. Rozhodli sme sa pre nekomplikované, jednoducho umývateľné produkty, ktoré vyzerajú vďaka jednotnému povrchu noblesne. Náš návrh je realistický a cenovo dostupný.

Zadaním bolo vytvoriť atraktívny dizajn kúpeľne o veľkosti 6 metrov štvorcových s prihliadnutím na 6 hlavných požiadaviek. Čo Vás primälo k účasti v tejto súťaži?

Často navrhujeme školy, škôlky a podobné zariadenia, kde musíme zohľadňovať mnoho technických požiadaviek. Výzva navrhnúť miestnosť o rozlohe 6 metrov štvorcových nás zaujala, pretože je to niečo iné. Mnohí by povedali, že 6 metrov štvorcových je málo. Pre našu kanceláriu v Dánsku je to však vlastne dosť veľký priestor. Stavby v Kodani sú drahé, takže sme zvyknutí na omnoho menšie pôdorysy.

Ktorá časť zadania bola pre Vás najnáročnejšia a ako ste si s ňou poradili?

Návrh priestoru, ktorý je ekologický a zároveň funkčný. Nechceli sme použiť produkty, ktoré iba dobre vyzerajú. Je potrebné myslieť aj prakticky. Našim zámerom bolo vytvoriť udržateľný priestor s veľkým oknom a výhľadom do prírody, ktorý nabáda k snívaniu.

Keď sa pozriete do katalógov alebo navštívite showroomy, uvidíte väčšinou veľké kúpeľne. Realita ale býva iná: Mnoho ľudí má v kúpeľni málo miesta. Aké sú Vaše tipy na funkčné a štýlové zariadenie malého priestoru?

Keď vstúpite do kúpeľne, nemali by vám do oka ako prvé padnúť kúpeľňové doplnky a kozmetika. Skúste veci každodennej potreby niekam schovať. Vytvoríte tak pokojnejšiu atmosféru. Myslite tiež na to, že potrebujete priestor pred toaletou, sprchou a umývadlom. Tieto metre štvorcové sa dajú šikovným usporiadaním nábytku a zariaďovacích predmetov zlúčiť, čím získate viac miesta.

Fakty

O Bjerg Arkitektur

O Bjerg Arkitektur

BJERG Arkitektur je rodinná architektonická kancelária založená v roku 1987. Okrem troch kancelárií v Dánsku má pobočky tiež v Osle, Varšave a Santiagu. Už mnoho rokov sa BJERG Arkitektur zameriava na zodpovedné a udržateľné stavby a od roku 2007 sa intenzívne zaoberá energetickými sanáciami budov.

Jej rôznorodé referencie je možné nájsť ako v súkromnom, tak aj vo verejnom sektore. Kancelária je obzvlášť známa pre svoje návrhy centier dennej starostlivosti, škôl a sociálneho bývania.

Galéria

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.