Plánovanie kúpeľne v podkroví

Ak máte podkrovie, pravdepodobne si niekedy položíte otázku: Mám ho prerobiť alebo ho nechať tak, ako je? Toto rozhodnutie by sa nemalo robiť unáhlene, ale treba si ho premyslieť a zvážiť. Tí, ktorí majú odvahu urobiť tento krok, vstúpia do nových sfér a získajú priestor navyše.

Klamlivá veľkosť

Moderná podkrovná kúpeľňa a kúpeľňové zariadenie Acanto

Myšlienka znie lákavo: premeniť podkrovný priestor na spálňu s kúpeľňou, v ktorej si môžete užívať kúpanie s výhľadom na hviezdy cez veľké strešné okno.

Pri plánovaní kúpeľne so šikmou strechou však nesmiete zabudnúť na jednu vec: to, čo na pôdoryse vyzerá priestranne, je v skutočnosti výrazne menšie. Je to spôsobené zníženými stropmi a sklonom strechy, ktoré zmenšujú efektívnu úžitkovú plochu. A to robí umiestnenie sanitárnych zariadení náročným.

Plánovanie priestoru

Aby ste z kúpeľne pod strechou vyťažili maximum, potrebujete od začiatku dobré plánovanie. Chcete celý sortiment s WC, umývadlom, sprchovacím kútom a vaňou? Hľadáte jednoduché alebo dvojité umývadlo? Máte záujem o sprchovací kút v úrovni podlahy alebo o vaňu?

V závislosti od okolností sa v podkroví môžu vyskytnúť aj ďalšie výzvy, ktoré treba zvládnuť. Môžete mať šikmý pôdorys, šikmú stenu alebo nízky strop.

Existujú kritériá, ktoré sa pri malej kúpeľni so sklonom strechy jednoducho nedajú splniť: zrkadlová skrinka nad umývadlom potrebuje určitú výšku a nedá sa namontovať na šikmú stenu. To však neplatí pre toaletu, pretože tá by sa mohla dokonale hodiť na stenu so sklonom v závislosti od výšky stropu. To isté platí pre vaňu, ktorá je určená na ležanie, a nie na státie. Do úvahy však treba brať nielen priestor, ktorý jednotlivé výrobky potrebujú, ale aj vašu vlastnú výšku. Nikto si predsa nechce v kúpeľni naraziť hlavu.

Vybavenie kúpeľne

Teraz už len správne zariadiť kúpeľňu, aby ste dosiahli požadovaný efekt. Jednoliata dlažba, ktorá bez prerušenia pokračuje aj v sprchovom kúte, môže byť tým pravým miestom, kde začať. Svetlé farby bývajú najlepšie, pretože prirodzeného svetla pod strechou je zvyčajne menej.

V podkrovnej kúpeľni nevyhnutne skončíte s výklenkami. Ale práve to robí takýto priestor očarujúcim. Prečo teda nevyužiť výklenky rozumne?

Šesť vecí, ktoré je potrebné zohľadniť pri plánovaní kúpeľne v podkroví:

Kúpeľňa v podkroví

1. Uistite sa, že máte kompletné informácie: Na prestavbu podkrovia môže byť potrebné získať povolenie od úradov. Je potrebné skontrolovať a overiť nosnosť podlahy, statiku a izoláciu.

2. Vypočítajte priestor v podkroví: Pri plánovaní je dôležité poznať presné údaje o dostupnom priestore. Nemôžete si dovoliť vychádzať len z pôdorysu, musíte zohľadniť aj sklon strechy.

3. Určite si rozpočet: Kúpeľňa v podkroví môže byť spojená s vyššou cenou, pretože zvyčajne potrebujete špeciálny nábytok alebo špeciálny dizajn. V závislosti od okolností vám môžu chýbať rozvody vody, kanalizácia, izolácia alebo rozvody elektriny.

4. Spravte si presný zoznam potrebného vybavenia kúpeľne: Čo je nevyhnutnosťou - a bez čoho sa môžete zaobísť (pokiaľ nebude dostatok miesta). Zoznam všetkých požiadaviek a želaní vám pomôže mať o všetkom prehľad počas celého procesu.

5. Poznanie vlastných potrieb: Nikto si nechce pri sprchovaní naraziť hlavu alebo sa na nižších poschodiach rozčuľovať nad zle izolovanými rozvodmi vody či kanalizácie. Atraktívne alebo lacné výrobky sú bezcenné, ak nie sú praktické.

6. Preskúmajte širokú ponuku výrobkov a možností inštalácie: Vždy berte do úvahy sklon strechy. Inšpirujte sa celou škálou nápadov na dizajn kúpeľní v podkroví a nechajte si poradiť od odborníkov.

Pridaná hodnota pre vás Získajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

3D plánovač kúpeľne


Naplánujte si kúpeľňu online pomocou tohto jednoduchého plánovacieho nástroja v 3D zobrazení a vyberte si z rôznych možností.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Nič nepremeškajte

Geberit - tipy a rady

Prihláste sa na odber nášho newsletteru a nenechajte si ujsť žiadne novinky, udalosti alebo tipy do kúpeľne. Majte prehľad o najnovších produktoch, dôležitých dátumoch vášho kalendára a ďalších informáciách o čistote, optimalizácii priestoru, pohodlí, dizajne, užívateľskej prívetivosti a prístupnosti v kúpeľni.

Prihlásiť sa na odber

Aká kúpeľňa je pre vás tá pravá?

Čo presne potrebujete? Je pre vás dôležitý priestor, čistota alebo dizajn? Prajete si používateľsky prívetivé výrobky alebo by ste uprednostnili taký komfort, aký ponúka napríklad sprchová toaleta Geberit AquaClean? Alebo by ste privítali univerzálny dizajn? Bez ohľadu na to, aké sú vaše potreby, radi by sme zjednodušili vašu každodennú rutinu v kúpeľni pomocou našich dômyselných riešení.

Viac priestoru v kúpeľni
Vyšší štandard čistoty v kúpeľni
Funkčnejší dizajn v kúpeľni
Väčší komfort v kúpeľni
Lepšia prístupnosť v kúpeľni
Väčšia praktickosť v kúpeľni