Dodajte kúpeľni špeciálny akcent pomocou dreva

Po dlhý čas sa drevo považovalo za nevhodný materiál do kúpeľne. Všeobecná mienka bola, že by rýchlo nastal problém s plesňami. Je to prekvapivé vzhľadom na to, že drevo sa dlhodobo cenilo ako stavebný materiál a používalo sa na stavbu lodí a konštrukciu okien – teda v oblastiach, kde sa kontaktu s vodou nedá vyhnúť. Pevný drevený nábytok bol historicky tiež bežný v kuchyniach, kde je veľa pary a prskania.

Postupne vidíme zmenu smerovania, čo sa týka dreva v kúpeľniach. Skutočné drevo teraz môžete nájsť na podlahe, nástenných paneloch a v kúpeľňovom nábytku, zatiaľ čo umývadlá na dosku sa čoraz častejšie montujú na kusy pevného dreva. Zoženiete dokonca aj drevené vane a umývadlá.

Je to fakt: drevo je pre klímu miestnosti vhodné

Drevo žije, čo znamená, že sa vyznačuje absorpciou vody a jej opätovným uvoľňovaním. To má pozitívny a zdraviu prospešný vplyv na klímu miestnosti. Niektoré typy dreva sú navyše známe svojimi antibakteriálnymi vlastnosťami v dôsledku vysokého obsahu kyselín. V kúpeľni, kde je hygiena dôležitá, je to pomerne dobrá vlastnosť.

Na čo pamätať, ak chcete vo svojej kúpeľni použiť drevo

 • Neopracované drevo nemá v kúpeľni čo hľadať. Všetko drevo by malo byť ošetrené olejmi, lakmi alebo farbami, aby sa predchádzalo vstrebávaniu vlhkosti. To sa týka aj drážok a jazýčkov v podlahových prvkoch a drevených profiloch.
 • Voľba dreva je tiež dôležitá. Tvrdé, ťažké drevo, ktoré je mimoriadne odolné voči vlhkosti, je to správne. Najlepšie je poradiť sa o tomto pred kúpou s odborníkom. Najčastejšie sa používajú orech, wenge, smrek a smrekovec.
 • Podlahy musia byť vždy úplne vodoodolné. Dôležité je tiež utesniť všetky spoje hrán príslušným prípravkom.
 • Obloženie stien drevom by malo byť vždy zozadu vetrané.

Tipy od odborníkov

 • Je vhodné vyhnúť sa používaniu borovicového dreva v oblastiach vystavených striekajúcej vode, pretože borovica má tendenciu vytvárať po dlhšom kontakte s vlhkosťou modré huby.
 • Ani dub nie je vždy ideálny. Aj keď je toto drevo veľmi tvrdé, pri použití čistiacich prostriedkov má tendenciu rýchlo sa zafarbiť.
 • Je lepšie vyhýbať sa v kúpeľni červenému drevu, ako je merbau a jatoba, pretože pri vystavení vlhkosti na nich tiež vznikajú nevzhľadné farebné škvrny.
 • Mimochodom, kúpeľňové drevo netreba chrániť protiplesňovými alebo insekticídnymi chemickými látkami, ak budete postupovať podľa tu uvedených pokynov.

Jednoduché pokyny na starostlivosť

 • V ideálnom prípade by sa akákoľvek striekajúca voda v kúpeľni mala okamžite utrieť, aby kvapky vody na začiatok vôbec nemohli preniknúť do dreva.
 • Dajte pozor, aby nedochádzalo ku kontaktu dreva s agresívnymi čistiacimi prostriedkami.
 • Vlhkosť by do dreva nemala nikdy preniknúť. Ak používate naolejované drevo, pravidelne nanášajte olej na jeho ošetrenie. Tým sa zabezpečí, že drevo sa nebude rozpínať a zostane utesnené. Bude tiež odpudzovať nečistoty.
 • Ďalším pravidlom pre kúpeľňu je nevyhnutnosť vetrania.
 • Utieranie drevených povrchov vlhkou handrou zvyčajne stačí na ich vyčistenie.

Pridaná hodnota pre vás Získajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

3D plánovač kúpeľne


Naplánujte si kúpeľňu online pomocou tohto jednoduchého plánovacieho nástroja v 3D zobrazení a vyberte si z rôznych možností.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Kúpeľňové výrobky s funkčným dizajnom

Nič nepremeškajte

Štyri obrázky príbehov Geberit

Prihláste sa na odber nášho newslettera a nepremeškajte žiadne novinky, udalosti ani tipy do kúpeľne. Dostávajte informácie o najnovších produktoch, dôležitých dátumoch a ďalšie správy o čistote, optimalizácii priestoru, pohodlí, dizajne, používateľskej prívetivosti a bezbariérovosti v kúpeľni.

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Aká kúpeľňa je pre vás tá pravá?

Čo presne potrebujete? Je pre vás dôležitý priestor, čistota alebo dizajn? Prajete si používateľsky prívetivé výrobky alebo by ste uprednostnili taký komfort, aký ponúka napríklad sprchová toaleta Geberit AquaClean? Alebo by ste privítali univerzálny dizajn? Bez ohľadu na to, aké sú vaše potreby, radi by sme zjednodušili vašu každodennú rutinu v kúpeľni pomocou našich dômyselných riešení.

Viac priestoru v kúpeľni
Vyšší štandard čistoty v kúpeľni
Funkčnejší dizajn v kúpeľni
Väčší komfort v kúpeľni
Lepšia prístupnosť v kúpeľni
Väčšia praktickosť v kúpeľni