Dizajn bezbariérovej kúpeľnePostrehy osoby s kvadruplégiou

Ako veľmi je dôležitá bezbariérová kúpeľňa v každodennom živote osoby na vozíku? Na čo by ste si mali dať pozor pri stavbe alebo rekonštrukcii kúpeľne? A aké sú hlavné tipy, ktoré treba mať na pamäti pri inštalácii WC, umývadiel, spŕch a ďalších zariadení v tomto priestore? Je samozrejmé, že na tieto otázky vedia najlepšie odpovedať ľudia, ktorých sa problematika bezbariérových kúpeľní bezprostredne dotýka, preto sme sa stretli s Petrom Roosom zo Švajčiarskeho centra pre paraplegikov (SPC) v Nottwile vo Švajčiarsku, aby sme sa dozvedeli viac. 38-ročný Peter bol účastníkom nehody, po ktorej zostal na invalidnom vozíku, a súhlasil, že sa s nami porozpráva o veľmi osobnej téme: o kúpeľni.

Peter Ross na vozíčku pri umývadle v bezbariérovej kúpeľni (© Ben Huggler)

Ako veľmi je pre vás dôležitá kúpeľňa?

Určite hrá v mojom živote oveľa väčšiu úlohu ako kedysi! Odkedy som sa stal kvadruplegikom, som vždy odkázaný na pomoc zvonka, takže je pre mňa o to dôležitejšie, aby som si mohol čo najviac urobiť sám - aspoň čo sa týka kúpeľne. Tu by som mal zdôrazniť, že už nedokážem sám ovládať pohyby čriev ani močového mechúra. Proces vyprázdňovania čriev je niečo, čo sa treba znovu naučiť a nacvičiť na rehabilitácii, a môže to ľahko trvať 30 až 60 minút. Preto je dobré osvetlenie, dostatok priestoru a vhodné vetranie v kúpeľni skutočnou výhodou.

Máte doma normálnu toaletu?

Mám závesné keramické WC s predĺženým vyložením. Môžem sa k nemu doviezť na vozíku a potom sa presunúť na WC sedadlo. Niečo, čo je pre mňa menej štandardné, je veko WC: Potrebujem niečo, čo by mi poskytlo oporu ako operadlo, pretože nemám stabilný chrbát. Ak sa kryt WC kvôli veľkému odsadeniu od steny vyklopí príliš dozadu, čo sa niekedy stáva v hoteloch, musím si za kryt napchať vankúš, aby som sa oň mohol oprieť.

Ako podľa vás vyzerá ideálny priestor na umývanie?

Najdôležitejšie pre mňa je, aby som sa mohol na vozíku zasunúť pod umývadlom, až kým sa bruchom nedotknem okraja, pretože len tak mám dostatočnú stabilitu, aby som mohol čokoľvek robiť. To tiež znamená, že sifón mi v tom nesmie zavadzať a v závislosti od typu konštrukcie by bolo ideálne, keby bol aj odizolovaný, aby som si nespálil nohy. To sa mi už skutočne stalo, pretože nedostatok citu v nohách znamená, že nemám ako zistiť, kedy je niečo príliš horúce! Ďalším bonusom pre mňa je, keď sa zrkadlo spustí čo najbližšie k umývadlu. Tu má vodovodný kohútik tendenciu trochu prekážať zrkadlu a tiež zrkadlo je často ošpliechané, ale na jeho utretie netreba veľa. Keďže nemám veľkú silu v rukách, často mi robí problém otočiť normálnym kohútikom. Tu je pre mňa najlepšou voľbou jednopáková batéria, ktorá je dostatočne dlhá na to, aby som na ňu dosiahol.

A čo sprcha?

Sprcha by mala byť navrhnutá tak, aby som mohol na vozíku vojsť rovno do sprchy a tu sa presunúť na sedadlo. Bonusom je aj to, ak je v nej dostatok miesta na otočenie vozíka, keď som už vo vnútri, ale to je skôr luxus ako nevyhnutnosť. Doma mám takto navrhnutú sprchu, ale je na ňu potrebných aspoň osem metrov štvorcových priestoru.

Máte nejaké ďalšie tipy na bezbariérovú kúpeľňu?

Prvok, ktorý sa nesmie prehliadať, sú dvere do kúpeľne, pretože nejde len o zabezpečenie dostatočnej šírky. V mojom dome mám nainštalované posuvné dvere a je to jednoznačne najpohodlnejšia možnosť. Krídlo bežných dverí nielenže zaberá veľa miesta, ale musím okolo neho zakaždým obiehať na vozíku.

Čo robíte, keď nie ste doma?

Existuje aplikácia, pomocou ktorej môžem nájsť hotely a reštaurácie s bezbariérovými zariadeniami, ale zvyčajne aj tak vopred zavolám a potvrdím si to. Aj vtedy sa však často stáva, že zariadenie nie je úplne také, ako bolo sľúbené, takže sa môže stať, že prídete a zistíte, že dostupná toaleta sa v skutočnosti používa napríklad ako sklad. Cestujem aj do zahraničia, napríklad aj s národným rugby tímom vozičkárov. Súťažili sme na turnajoch po celom svete a videl som už množstvo hotelov. Vo všeobecnosti je to v poriadku, pokiaľ sa riadne pripravíte, a niekedy stačí trochu improvizovať.

Rozhovor s Petrom Roosom vo Švajčiarskom centre pre paraplegikov v Nottwile (© Ben Huggler)
O Petrovi Rossovi
Pred trinástimi rokmi sa Peter Roos zranil pri plaveckej nehode, po ktorej okamžite ochrnul od krku nadol. V podstate musel začať svoj život odznova. Rýchlo sa posunul do súčasnosti a teraz zvláda kancelársku prácu, hrá sa so svojimi deťmi, šoféruje auto a nielenže hrá rugby na vozíku, ale navyše reprezentuje národný tím. Pozrite si náš kontrolný zoznam, v ktorom nájdete ďalšie tipy na plánovanie bezbariérovej kúpeľne.

Plánovanie bezbariérovej kúpeľne

Pri plánovaní kúpeľne pre osoby so zdravotným postihnutím alebo pre starších ľudí je kľúčové zabezpečiť dostatočný priestor na pohyb, dobré osvetlenie a protišmykovú podlahu

Ako naplánovať bezbariérovú kúpeľňu

Informačný newstellerZaregistrujte sa teraz

Buďte v obraze


Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.

Prečítajte si podobné príspevky