Šetrite vodou pri splachovaní WC

Bez vody nie je život. Tento vzácny zdroj je však čoraz vzácnejší. Podľa Správy OSN o svetovom rozvoji vodného hospodárstva do roku 2024 približne polovica svetovej populácie pociťuje aspoň počas časti roka vážny nedostatok vody. Mnohí ľudia si to uvedomujú a chcú znížiť spotrebu pitnej vody vo svojich domácnostiach. Zatvárajú kohútik v sprche alebo pri umývaní zubov. To je dobrý začiatok.

Koľko vody sa spotrebuje na spláchnutie toalety?

Žena splachuje toaletu na WC systéme Geberit Acanto s TurboFlush

Mnohí ľudia nevedia, že približne tretina vody, ktorá sa denne spotrebuje v západných domácnostiach, pripadá na splachovanie toalety. Veď pri každom spláchnutí odtečie do kanalizácie v priemere šesť až deväť litrov vody.

Preto sa oplatí tento problém riešiť. Spoločnosť Geberit už desaťročia vyvíja splachovacie systémy, ktoré sú mimoriadne účinné a zároveň šetria zdroje.

Úsporné splachovanie toalety vďaka inovatívnej technológii TurboFlush

Osoba stláča malé tlačidlo na bielom ovládacom tlačidle Sigma30

Základom systémov Geberit je optimálne splachovanie toalety. Veď napokon, na čo je dobré, keď sa pri splachovaní spotrebuje len malé množstvo vody, ale do kanalizácie sa nedostane všetko, čoho sa treba zbaviť? Stlačíme tlačidlo druhýkrát, a tak potrebujeme ešte viac pitnej vody.

Spoločnosť Geberit sa preto zameriava na vývoj produktov, ktoré dôkladne spláchnu toaletu iba jedným spláchnutím a s čo najmenším množstvom vody.

Na dôkladné a účinné spláchnutie je nevyhnutné, aby boli splachovacia technológia a WC keramika vzájomne dokonale zladené. Ďalším dôležitým faktorom je vnútorná geometria WC misy, pretože tá predstavuje podstatnú časť z hľadiska možností úspory vody.

Obzvlášť viditeľné je to na WC Geberit Acanto s inovatívnou technológiou TurboFlush. Asymetrická geometria WC misy vedie prúd splachovacej vody špirálovito po celom vnútornom povrchu v silnom víre.

V kombinácii s úsporným splachovacím ventilom typu 212 v splachovacej nádržke a ovládacím tlačidlom s dvojitým splachovaním sa potrebný objem vody znižuje na 2,6 litra pre malé splachovanie a 4 litre pre veľké splachovanie.

Výkon splachovania je až desaťkrát vyšši, než vyžadujú medzinárodné normy.

Geberit vypúšťací ventil typ 212 s regulátorom prietoku vody

Splachovací ventil na úsporu vody

Významnú úlohu tu zohráva splachovací ventil. Splachovací ventil Geberit typ 212 umožňuje jednoduché a precízne nastavenie množstva splachovacej vody. Pri veľkom splachovaní sa rozsah pohybuje od 3,5 do 7,5 litra. Pri malom splachovaní možno objem vody meniť v rozmedzí od 2 do 4 litrov.

Ventil významne prispieva k šetreniu zdrojov pitnej vody, pretože umožňuje optimálne splachovanie WC s minimálnym množstvom vody.

Nemajte obavy, ak máte doma ešte starú splachovaciu nádržku. Splachovací ventil typu 212 je aj spätne kompatibilný a preto ho možno inštalovať aj do starších podomietkových splachovacích nádržiek.

O 80 % nižšia spotreba vody vďaka inováciám spoločnosti Geberit

WC systém dokáže v priebehu rokov ušetriť veľa vody. Modelový výpočet ukazuje, že od roku 1952 kleslo množstvo vody na splachovanie o 80 % vďaka inováciám spoločnosti Geberit, ako je napríklad duálne splachovanie a tlačidlo štart/stop. V minulosti jeden človek spotreboval približne 70 litrov pitnej vody denne. Dnes je možné dôkladne spláchnuť toaletu len so 14 litrami denne. 1

Fakty a čísla o používaní vody na splachovanie

Znázornenie zníženia objemu splachovacej vody od roku 1952

Poznámka

1 Predpoklady: Jedna osoba používa toaletu päťkrát denne a raz spustí veľké splachovanie (= úplné spláchnutie) a štyrikrát malé splachovanie (= čiastočné spláchnutie). V roku 1952 bola spotreba vody 14 litrov na jedno spláchnutie (= 70 litrov na osobu za deň). Dnes je možné dôkladné spláchnutie so 4 litrami na úplné spláchnutie a 2,6 litrami na čiastočné spláchnutie (= 14 litrov na osobu za deň).


Často kladené otázky o spotrebe vody pri splachovaní toalety

Inovatívne riešenia spoločnosti Geberit pre úsporné splachovanie toaliet

Informačný newstellerZaregistrujte sa teraz

Buďte v obraze


Náš informačný newsletter poskytuje fascinujúce postrehy a praktické tipy, ako vám vaša kúpeľňa môže uľahčiť život.