Ako si vybrať odolný nábytok do kúpeľne

Vlhkosť v kúpeľni môže byť problémom pre nábytok. Kvapky vody z umývadla, WC, sprchy alebo vane sa šíria v kúpeľni a spôsobujú vysokú vlhkosť, ktorá môže poškodiť nábytok, ak nie je vyrobený do kúpeľňových podmienok. A vetranie kúpeľne samo o sebe nestačí.

Ak sa vlhkosť dostane na drevo, postihnuté miesta sa môžu začať odúvať. Dokonca vlhké drevené panely na kúpeľňovom nábytku môžu tiež zmeniť tvar. V horšom prípade už nemusia správne sedieť ani zásuvky a dvierka skriniek. Všetkým nepríjemnostiam v kúpeľni však môžete predísť správnym výberom nábytku.

Na čo si treba dať pozor pri nákupe kúpeľňového nábytku?

Pri výbere kúpeľňového nábytku sú dôležité dva faktory: materiál, z ktorého je nábytok vyrobený, a povrch kúpeľňového nábytku.

Použité materiály

Drevo je najbežnejším materiálom používaným na výrobu kúpeľňového nábytku. Nájdeme ho v rôznych formách: preglejka, drevotrieska, MDF dosky alebo masívne drevo. Drevo bude v závislosti od zloženia rôzne reagovať na vlhkosť vo vzduchu a tým sa líši z hľadiska vhodnosti kúpeľňového nábytku.

  • Drevo je najbežnejším materiálom používaným na výrobu kúpeľňového nábytku. Nájdeme ho v rôznych formách: preglejka, drevotrieska, MDF dosky alebo masívne drevo. Drevo bude v závislosti od zloženia rôzne reagovať na vlhkosť vo vzduchu a tým sa líši z hľadiska vhodnosti kúpeľňového nábytku.
  • Preglejka je pravdepodobne najlepšou voľbou. Svoj tvar mení oveľa menej ako masívne drevo, pretože sa lepí krížom. Napučiavanie v dôsledku vlhkosti nie je ani zďaleka taký problém ako pri inom dreve. Materiál je tiež veľmi odolný voči ohybu a vytvára kvalitné spoje; inými slovami, je to dobrá, funkčná voľba pre kúpeľňový nábytok.
  • MDF dosky pozostávajú z drevených vlákien, ktoré sa zmiešajú s lepidlom a lisujú. Povrch je krásne hladký, čo znamená, že je vhodný pre fólie a laky. Sú však oveľa ťažšie ako drevotrieskové dosky a tiež drahšie. Dobre odolávajú vode, a preto sa dokonale hodia na použitie v kúpeľňovom nábytku. Pleseň alebo opuch nie sú problémom, ak je povrch ošetrený dobrou fóliou alebo lakom.
  • Drevotrieska v surovej podobe je do kúpeľní nevhodná, pretože pri pôsobení vlhkosti nenávratne napučiava. Tomu sa však dá vyhnúť dobrým povrchovým spracovaním. Zostava kúpeľňového nábytku z drevotriesky tak v podstate nie je zlý nápad. V konečnom dôsledku záleží na kvalite spracovania.
  • Masívne drevo sa pri vystavení vlhkosti rýchlo rozťahuje. Ani tie najlepšie ochranné opatrenia to nedokážu zmeniť. Navyše je to relatívne drahé riešenie. Kúpeľňový nábytok z masívu by sme preto neodporúčali.
Kúpeľňový nábytok Geberit Smyle

Povrchy

Pretože drevené materiály, ktoré sa dajú použiť, nie sú príliš atraktívne a dokonca aj v ideálnom prípade sú stále citlivé vlhkosť vo vzduchu, potrebujú povrchovú úpravu. Možností je veľa.

Fólie sú najjednoduchším a zároveň aj najlacnejším riešením. Rozhodujúcim faktorom je kvalita. Lacné fólie na kúpeľňovom nábytku sú citlivé na škrabance a majú tendenciu sa odlupovať. Následne môže voda poškodiť nábytok. Na druhej strane kvalitné, hrubé fólie, aké používa Geberit, sú pevné a nenáročné na údržbu.

  • Melamín je laminát vyrobený zo živice, dekoračného papiera a priehľadnej vrchnej vrstvy. Materiál je veľmi pevný – a preto je dobrou voľbou do kúpeľne.
  • Dyha z pravého dreva sa lepí na drevotrieskové alebo MDF dosky ako vrstva dreva s hrúbkou približne jeden milimeter. Vyzerá veľmi podobne ako nábytok z masívneho dreva. S dyhou je nábytok lacnejší, ale stabilnejší, ako keď je vyrobený z masívneho dreva. Prirodzene, vrchná časť z pravého dreva musí byť povrchovo ošetrená, lakovaná alebo bielená, inak je citlivá na vysokú vlhkosť v kúpeľni.
  • Lak poskytuje obľúbený efekt vysokého lesku kúpeľňového nábytku. Táto úprava je však drahšia najmä kvôli náročnému výrobnému postupu: po lakovaní je potrebné povrch prebrúsiť a vyleštiť. Vďaka tomu je bočná skrinka odolná voči poškriabaniu a vode.
  • Sklo je známe tým, že je úplne necitlivé na vlhkosť. Čo sa týka kúpeľňového nábytku, sklo sa zvyčajne kombinuje s MDF doskou alebo drevotrieskou, ktorá je zvyčajne natretá bielou, čiernou alebo antracitovo sivou farbou. Sklo poskytuje vysoký lesk a dodáva kúpeľňovému nábytku extra ochranu proti vlhkosti.

Pridaná hodnota pre vás Získajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

3D plánovač kúpeľne


Naplánujte si kúpeľňu online pomocou tohto jednoduchého plánovacieho nástroja v 3D zobrazení a vyberte si z rôznych možností.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

VŽDY AKTUÁLNE INFORMÁCIE

Geberit - tipy a rady

Prihláste sa na odber nášho newsletteru a nenechajte si ujsť žiadne novinky, udalosti alebo tipy do kúpeľne. Majte prehľad o najnovších produktoch, dôležitých dátumoch vášho kalendára a ďalších informáciách o čistote, optimalizácii priestoru, pohodlí, dizajne, užívateľskej prívetivosti a prístupnosti v kúpeľni.

Prihlásiť sa na odber

Aká kúpeľňa je pre vás tá pravá?

Čo presne potrebujete? Je pre vás dôležitý priestor, čistota alebo dizajn? Prajete si používateľsky prívetivé výrobky alebo by ste uprednostnili taký komfort, aký ponúka napríklad sprchová toaleta Geberit AquaClean? Alebo by ste privítali univerzálny dizajn? Bez ohľadu na to, aké sú vaše potreby, radi by sme zjednodušili vašu každodennú rutinu v kúpeľni pomocou našich dômyselných riešení.

Viac priestoru v kúpeľni
Vyšší štandard čistoty v kúpeľni
Funkčnejší dizajn v kúpeľni
Väčší komfort v kúpeľni
Lepšia prístupnosť v kúpeľni
Väčšia praktickosť v kúpeľni