Preč s Legionellou

Legionella sú baktérie, ktoré určite nechceme mať v tele. Pretože sa však šíria vo vodovodných potrubiach, je dobré, aby sme mali prehľad o miestach a podmienkach ich výskytu.

Vedeli ste, že vo vašich potrubiach poskakujú milióny drobných malých tvorov, hlboko ukrytých a neviditeľných pre ľudské oko? Hovoríme o Legionelle a ďalších baktériách, ktoré sa vyskytujú v prírode, ale aj v našich rozvodoch pitnej vody. Stojatá voda a teploty medzi 25 až 50 ° C sú ideálnymi podmienkami na to, aby sa mohli nepozorovane množiť.

Žiadny strach z Legionelly

Ilustrácia Legionelly vo vode z vodovodu

Legionella je druh baktérie, ktorý celkom určite nechceme mať v organizme. Avšak napríklad pri sprchovaní sú vyplavované zo sprchovej hlavice v malých kvapôčkach vody, ktoré môžu byť vdýchnuté. Niektoré z nich sú nepozorovane transportované do našich pľúc prostredníctvom dýchacích ciest a tam uložené. Zdravým ľuďom bez akéhokoľvek druhu imunitnej nedostatočnosti nemôže Legionella spôsobiť veľa škody. Iná je však situácia u ľudí s oslabeným imunitným systémom.

Aby ste sa vyhli ochoreniu, je dôležité úplne nahradiť vodu v potrubiach po dlhom čase odstávky - napríklad v prázdninovom dome, ktorý bol mesiace neobývaný. „Voda v našich potrubiach na pitnú vodu musí byť vymenená najneskôr po 72 hodinách, inak sa potrubia kvôli stojatej vode a teplotám medzi 25 a 45 ° C rýchlo stanú rajom pre zárodky a baktérie, ako je Legionella,“ uvádza Beat Aebi, produktový manažér pre potrubné systémy v spoločnosti Geberit.

Beatove rady, ako sa vyhnúť Legionellám v pitnej vode

  • Legionella hynie pri teplote vody nad 50° C. S ohľadom na to sledujte teplotu ohrievača vody a vždy ju udržujte nad 55° C.
  • Po dlhšej prestávke odporúčam asi dve minúty preplachovať potrubie s teplou a studenou vodou vo vašom (prázdninovom) dome. Nechajte preplachovať najmä vodovodné batérie a sprchové hlavice. Počas tejto doby sa vyhnite kúpeľni.
  • Legionella sa môže usadiť aj priamo na mieste použitia. Preto určite pravidelne odstraňujte vodný kameň zo sprchových hlavíc a perlátorov na vodovodných batériách v kuchyni a kúpeľni. Oba môžete jednoducho odskrutkovať, namočiť do akéhokoľvek štandardného prostriedku na odstraňovanie vodného kameňa a po vyčistení ich znova pripevniť.
  • Vodovodné batérie sú potenciálnym miestom pre akumuláciu legionel a iných baktérií.Preto zaistite odstránenie (väčšiny) nepoužitých kohútikov, napríklad v práčovni. Vonkajšie vodovodné kohútiky by mali byť v zime zatvorené. Údržbári alebo inštalatéri väčšinou vedia zabezpečiť, aby v príslušných častiach potrubia nezostala vody.
  • Majitelia domov by mali nechať pravidelne kontrolovať vodný filter a v prípade potreby ho vymeniť. V bytovom dome je správca zvyčajne zodpovedný za akýkoľvek druh profesionálnej výmeny.
  • V prípade akútneho problému s Legionellou môže byť vhodné použiť dočasné hygienické prepláchnutie, napríklad Geberit Rapid. Tento môže byť pripevnený k príslušnej časti potrubia, aby bol váš systém pitnej vody bezpečný bez väčších prestavieb alebo nákladov.

Môžete si byť istí, že dodržiavaním týchto tipov prežije Legionella vo vašom potrubí pitnej vody len ťažko. Budeme radi, ak zvážite, či pre vás má zmysel hygienické prepláchnutie Geberit. Ak áno, neváhajte kontaktovať svojho inštalatéra, ktorý vám ochotne poradí.

Pridaná hodnota pre vás Získajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Kúpeľňové výrobky

Vždy aktuálne informácie

Štyri obrázky Tipy a rady Geberit

Prihláste sa na odber nášho newsletteru a nenechajte si ujsť žiadne novinky, udalosti alebo tipy do kúpeľne. Majte prehľad o najnovších produktoch, dôležitých dátumoch vášho kalendára a ďalších informáciách o čistote, optimalizácii priestoru, pohodlí, dizajne, užívateľskej prívetivosti a prístupnosti v kúpeľni.

Prihlásiť sa na odber

Aká kúpeľňa je pre vás tá pravá?

Čo presne potrebujete? Je pre vás dôležitý priestor, čistota alebo dizajn? Prajete si používateľsky prívetivé výrobky alebo by ste uprednostnili taký komfort, aký ponúka napríklad sprchová toaleta Geberit AquaClean? Alebo by ste privítali univerzálny dizajn? Bez ohľadu na to, aké sú vaše potreby, radi by sme zjednodušili vašu každodennú rutinu v kúpeľni pomocou našich dômyselných riešení.

Viac priestoru v kúpeľni
Vyšší štandard čistoty v kúpeľni
Funkčnejší dizajn v kúpeľni
Väčší komfort v kúpeľni
Lepšia prístupnosť v kúpeľni
Väčšia praktickosť v kúpeľni