Preč s Legionellou

Legionelly sú baktérie, ktoré naozaj nechceme mať v tele. Sú pôvodcami chorôb a môžu viesť k infekciám, najmä u ľudí s oslabeným imunitným systémom. Keďže sa šíria v potrubí s pitnou vodou, je dôležité sledovať ich výskyt a kvalitu našej pitnej vody.

Vedeli ste, že vo vašich potrubiach poskakujú milióny drobných malých tvorov, hlboko ukrytých a neviditeľných pre ľudské oko? Hovoríme o Legionelle a ďalších baktériách, ktoré sa vyskytujú v prírode, ale aj v našich rozvodoch pitnej vody. Stojatá voda a teploty medzi 25 až 50 ° C sú ideálnymi podmienkami na to, aby sa mohli nepozorovane množiť.

ŽIADNY STRACH Z LEGIONELLY

Voda vytekajúca z nástennej batérie Geberit Piave do umývadla na dosku Geberit VariForm

Legionelly sú baktérie, ktoré môžu spôsobiť ochorenie. Pri sprchovaní sa vyplavujú zo sprchovej hlavice v malých kvapôčkach vody. Legionelly sa dostávajú do pľúc vo vode cez dýchacie cesty. U zdravých ľudí je nepravdepodobné, že by spôsobili ochorenie. Ľudia s oslabeným imunitným systémom sa však môžu nakaziť tzv. legionárskou chorobou.
Aby ste sa chránili pred nakazením a udržali si vysokú kvalitu pitnej vody, je dôležité po dlhšom nepoužívaní nechať vodu dobre odtiecť, aby sa kompletne vymenila v potrubí. “Pitná voda sa musí meniť v potrubí maximálne po 72 hodinách, inak sa voda v potrubí rýchlo stane rajom pre zárodky a baktérie, ako je legionella,“ hovorí Beat Aebi, produktový manažér pre potrubné systémy v spoločnosti Geberit International.

Beatove rady, ako sa minimalizovať Legionelly v pitnej vode

  • Legionella hynie pri teplote vody nad 50° C. Preto je dôležité sledovať teplotu v bojleri a uistiť sa, že je vždy vyššia ako 50 stupňov.
  • Ak ste boli dlhší čas mimo domova, odporúčame vám hneď nepiť vodu priamo z kohútika. Najskôr by ste mali približne dve minúty preplachovať všetky potrubia s pitnou vodou vo vašom (dovolenkovom) dome. Týka sa to najmä vodovodných kohútikov a sprchových hlavíc. Počas tejto doby sa vyhnite pobytu v kúpeľni.
  • Legionella sa môže zahniezdiť aj priamo v mieste používania. Preto je potrebné pravidelne odstraňovať vodný kameň zo sprchových hlavíc a perlátorov vodovodných batérií - trysiek na kohútikoch v kuchyni a kúpeľni. Jednoducho ich odskrutkujte, nechajte namočené v bežne dostupnom prostriedku na odstraňovanie vodného kameňa a po vyčistení ich opäť nasaďte. Takto zaručíte trvalo vysokú kvalitu pitnej vody.
  • Vodovodné kohútiky sú potenciálnym zberným miestom legionelly a iných baktérií. Preto nechajte demontovať kohútiky, ktoré sa nepoužívajú, napríklad v práčovni. Vonkajšie vodovodné kohútiky by mali byť na zimu uzavreté. Správcovia a inštalatéri vedia zabezpečiť, aby sa v príslušnom úseku potrubia pitnej vody už nenachádzala voda.
  • Majiteľom domácností sa oplatí, aby si pravidelne objednali inštalatéra, ktorý otestuje - a v prípade potreby vymení - domáci vodný filter. V bytovom dome je za testovanie a výmenu filtra zvyčajne zodpovedný správca, ktorý zabezpečuje vysokú kvalitu pitnej vody.
  • Ak je výskyt legionelly vysoký, mohlo by sa vám oplatiť používať dočasné hygienické prepláchnutie, napríklad Geberit Rapid. Bez väčších prestavbových prác a bez veľkých nákladov ho možno namontovať na príslušný úsek potrubia a opäť tak zabezpečiť kvalitu pitnej vody.

Môžete si byť istí, že dodržiavaním týchto tipov prežije Legionella vo vašom potrubí pitnej vody len ťažko. Pravdepodobne teraz zvažujete, či pre vás má zmysel hygienické prepláchnutie Geberit. Neváhajte a obráťte sa na svojho inštalatéra, ktorý vám ochotne poradí.

Pridaná hodnota pre vás Získajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

3D plánovač kúpeľne


Naplánujte si kúpeľňu online pomocou tohto jednoduchého plánovacieho nástroja v 3D zobrazení a vyberte si z rôznych možností.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Výrobky pre viac čistoty v kúpeľni

Vždy aktuálne informácie

Štyri obrázky Tipy a rady Geberit

Prihláste sa na odber nášho newsletteru a nenechajte si ujsť žiadne novinky, udalosti alebo tipy do kúpeľne. Majte prehľad o najnovších produktoch, dôležitých dátumoch vášho kalendára a ďalších informáciách o čistote, optimalizácii priestoru, pohodlí, dizajne, užívateľskej prívetivosti a prístupnosti v kúpeľni.

Prihlásiť sa na odber

Aká kúpeľňa je pre vás tá pravá?

Čo presne potrebujete? Je pre vás dôležitý priestor, čistota alebo dizajn? Prajete si používateľsky prívetivé výrobky alebo by ste uprednostnili taký komfort, aký ponúka napríklad sprchová toaleta Geberit AquaClean? Alebo by ste privítali univerzálny dizajn? Bez ohľadu na to, aké sú vaše potreby, radi by sme zjednodušili vašu každodennú rutinu v kúpeľni pomocou našich dômyselných riešení.

Viac priestoru v kúpeľni
Vyšší štandard čistoty v kúpeľni
Funkčnejší dizajn v kúpeľni
Väčší komfort v kúpeľni
Lepšia prístupnosť v kúpeľni
Väčšia praktickosť v kúpeľni