Maďarský zelený mrakodrapCampus MOL, Budapešť (HU)

V Budapešti vznikol projekt zeleného mrakodrapu. Campus MOL je nielen najvyššou budovou v Maďarsku, ale aj vzorom udržateľnej architektúry. Za to budova získala certifikát BREEAM Excellent.

Campus MOL v Budapešti je ohromujúca nová budova. S výškou 143 metrov sa 28-poschodová výšková budova zo skla v mladej rezidenčnej a obchodnej štvrti BudaPart považuje za najvyššiu kancelársku budovu v Maďarsku.

Nové sídlo medzinárodnej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL Group so sídlom v Budapešti sa vzhľadom na svoju veľkosť nestretlo len s nadšením. “Kancelária budúcnosti“ si však získala uznanie svojou stratégiou udržateľnosti. Cieľom staviteľov boli svetovo uznávané certifikáty udržateľnosti BREEAM Excellent a LEED Platinum. Prvý z nich sa im už podarilo získať.

Vykurovanie pomocou obnoviteľných zdrojov energie

Viditeľné z diaľky: MOL Campus je so svojou výškou 143 metrov najvyššou budovou v Maďarsku (© MOL Gruppe)

Kľúčovým faktorom pre udelenie ocenenia bol systém vykurovania a chladenia, ktorý funguje výlučne na obnoviteľnú energiu. V hĺbke až 120 metrov bolo nainštalovaných viac ako 300 geotermálnych sond, ktoré pokrývajú tretinu potreby vykurovania a chladenia. V čase špičky môže byť vykurovací systém doplnený aj diaľkovým vykurovaním. K ekologickej energetickej bilancii prispieva aj 900 štvorcových metrov slnečných kolektorov na streche a integrovaný systém riadenia budovy.

Voda je v tejto budove tiež vzácnou komoditou. Šedá a dažďová voda sa čistí, uskladňuje a opätovne využíva na splachovanie toaliet a zalievanie zelených plôch. Celá budova bola vybavená strešným odvodňovacím systémom Geberit Pluvia a jeho bezpečnostným prepadpm. Na výrobky Geberit sa spolieha aj v prípade sanitárnych zariadení, aby sa splnili požiadavky na vysokú kvalitu. Okrem iného bolo nainštalovaných viac ako 400 toaliet Acanto, niekoľko tisíc metrov potrubných systémov a množstvo inštalačných prvkov a splachovacích nádržiek s ekologickým systémom dvojitého splachovania.

Zelené prostredie

V novom sídle skupiny MOL je 2500 pracovných miest (© Skupina MOL)

Novú dominantu Budapešti navrhlo svetové architektonické štúdio Foster + Partners spolu s maďarským ateliérom Finta. “Plánovanie a výstavba trvali viac ako päť rokov,“ hovorí Tibor Gáspár, inžinier stavebných služieb zo spoločnosti Körös Consult Ltd. Projekt bol dokončený do konca roka 2022.

Na približne 86 000 štvorcových metroch, teda na ploche veľkej ako dvanásť futbalových ihrísk, vzniklo 2 500 pracovných miest, niekoľko reštaurácií, konferenčných miestností a fitnes štúdio. Kancelárske priestory spájajú svieže záhrady, ktoré zbližujú prírodu a prácu. Čerešničkou na torte je verejne prístupná strešná záhrada s výhľadom, ktorý je - rovnako ako budova - senzačný.

Fakty

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.