Biela: farba mnohých odtieňov

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo je biela v kúpeľni taká populárna, a uvedomili ste si, že táto farba nemusí vždy vyzerať rovnako?

Každý, kto niekedy stál pred poličkou bielej farby v domácich potrebách, vie, že biela farba má veľa odtieňov. Existuje okolo 100 odtieňov bielej. Možnosti zahŕňajú starú bielu, polárnu bielu, slonovinovú bielu a mnoho ďalších – a takmer určite narazíte aj na označenie alpská biela.

Alpská biela: aká to presne je?

Alpská biela je o niečo teplejší odtieň bielej, ktorý je špeciálne navrhnutý pre kúpeľne, preto sa niekedy nazýva aj sanitárna biela. Bola zadefinovaná v roku 1987 európskym Fachverband für Sanitär-Keramische Industrie (profesijné združenie pre sanitárny keramický priemysel). Korešponduje s odtieňom RAL „signálna biela“ a je vnímaná ako veľmi neutrálna. Alpská biela je určená na zaistenie pocitu sviežosti v kúpeľni a zároveň na vytvorenie väčšieho pocitu priestoru a svetla. Táto farba tiež predstavuje hygienu a čistotu. Všeobecne platí, že pokiaľ ide o biele odtiene, náznak žltej prináša do miestnosti pocit tepla a pohodlia, zatiaľ čo chladnejšie modré a sivé odtiene vytvárajú priamy a chladný vzhľad. Je však dôležité uvedomiť si, že aj presne definovaný odtieň bielej farby môže vyzerať odlišne s rôznymi materiálmi, ako sú plast, sklo alebo keramika. Je to výsledok fyziky vizuálneho vnímania.

Ako funguje naše vnímanie farieb?

Vo vnímaní zohrávajú úlohu tri faktory: svetelný zdroj, vnímaný objekt a samotný divák, pretože naše vnímanie farieb a predmetov je výsledkom súhry medzi okom a mozgom. Ďalším kľúčovým faktorom v našom vnímaní farieb je to, ako pozorovaný objekt odráža svetlo. Ak sa 100 percent svetla odrazí späť, vidíme čisto bielu. Ak nie je žiadny odraz, vidíme čiernu. Stav povrchu je tiež dôležitý: poškriabaná WC doska má inú farbu v porovnaní napríklad s doskou bez škrabancov.

Neutrálne farby sú obľúbenou voľbou do kúpeľne

Dnes sa v mnohých kúpeľniach stále používa klasická biela. Tak ako kuchyňa, aj kúpeľňa je často miestnosť s nadčasovým dizajnom, pokiaľ ide o vzhľad a nábytok. To vysvetľuje, prečo mnohí majitelia domov uprednostňujú neutrálne farby. Biela farba nie je trend, ktorý sa zunuje. Hodí sa ku všetkému, a ak sa niečo rozbije, vo všeobecnosti je jednoduchšie nájsť vhodnú náhradu než pri módnych farbách.

Talent na dizajn

„Nie je jednoduché navrhnúť farebne dobre skoordinovanú kúpeľňu, v ktorej sú všetky predmety v rovnakom odtieni bielej,“ hovorí Martin Rohrer zo spoločnosti Geberit, expert na farby a materiály. Jeho odporúčanie? „Najlepšie je kúpiť sanitárnu keramiku od jedného výrobcu a z jedného kúpeľňového radu. Tým sa vyhnete tomu, že by ste si napríklad kúpili umývadlo a toaletu v odlišnom odtieni. Môžete sa tiež pohrať s kontrastmi. Prečo neskombinovať bielu keramiku s nábytkom v inej farbe alebo vyrobeným z dreva? Ľuďom, ktorí sa chcú čo najviac držať klasickej bielej, odporúčam, aby pracovali s farebnými doplnkami, ako sú kúpeľňové textílie, aby sa kúpeľni dodalo trochu viac farby a vytvorila sa harmonická rovnováha.“

Pridaná hodnota pre vás Získajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Stačí len pár krokov na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.

Kúpeľňové výrobky

Nič nepremeškajte

Štyri obrázky príbehov Geberit

Prihláste sa na odber nášho newslettera a nepremeškajte žiadne novinky, udalosti ani tipy do kúpeľne. Dostávajte informácie o najnovších produktoch, dôležitých dátumoch a ďalšie správy o čistote, optimalizácii priestoru, pohodlí, dizajne, používateľskej prívetivosti a bezbariérovosti v kúpeľni.

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Aká kúpeľňa je pre vás tá pravá?

Čo presne potrebujete? Je pre vás dôležitý priestor, čistota alebo dizajn? Prajete si používateľsky prívetivé výrobky alebo by ste uprednostnili taký komfort, aký ponúka napríklad sprchová toaleta Geberit AquaClean? Alebo by ste privítali univerzálny dizajn? Bez ohľadu na to, aké sú vaše potreby, radi by sme zjednodušili vašu každodennú rutinu v kúpeľni pomocou našich dômyselných riešení.

Viac priestoru v kúpeľni
Vyšší štandard čistoty v kúpeľni
Funkčnejší dizajn v kúpeľni
Väčší komfort v kúpeľni
Lepšia prístupnosť v kúpeľni
Väčšia praktickosť v kúpeľni