Dizajnový chrám s hviezdnou kuchyňouReštaurácia BORN v Singapure

Gurmánska reštaurácia Born v areáli historickej stanice Jinrikisha bezpochyby vyniká svojím interiérovým dizajnom. To však nie je jediným dôvodom, prečo jej otvorenie v roku 2022 upútalo pozornosť singapurských médií. Born totiž ponúka pastvu pre oči a pre maškrtné jazýčky zároveň.

„Úžasné! Najlepšie pochúťky v celej Ázii!“ A to v „jednej z niekoľkých mála historických ulíc“ v Singapure. Interiérový dizajnér Alan Barr, zakladateľ spoločnosti greymatters, sa rozplýva chválou, keď rozpráva o reštaurácii BORN, ktorej interiérový dizajn so svojím tímom vytvoril.

Gurmánsky chrám sa nachádza v budove bývalej železničnej stanice Jinrikisha starej viac ako 100 rokov. Jej majiteľom nie je nikto iný ako hollywoodska hviezda Jackie Chan, ktorý vlastní rôzne nehnuteľnosti po celej juhovýchodnej Ázii. Teraz medzi ne patrí aj reštaurácia BORN umiestnená na prízemí bývalej staničnej budovy. Svoje brány otvorila prvým hosťom v júni 2022.

Kvalita na prvom mieste

Reštaurácia BORN sa nachádza na stanici Jinrikisha, v jednej z mála historických budov v Singapure. Vlastní ju herec Jackie Chan. (© Owen Raggett)

Reštauráciu prevádzkuje miestny slávny šéfkuchár Zor Tan. Pôvodne si chcel otvoriť niečo menšie, intímnejšie. Ale ponuka reštaurácie v takej prestížnej lokalite nešla odmietnuť. Prevzal priestory a otvoril reštauráciu BORN, ktorú miestne médiá opisujú ako „najambicióznejšiu novú reštauráciu roka“.

„Tu sa kladie dôraz na kvalitu, nie kvantitu,“ hovorí Alan Barr.

Kvôli netypickej dispozícii budovy nebola jej rekonštrukcia jednoduchá. Nie sú tu takmer žiadne pravé uhly. „Pôdorys je v podstate trojuholníkový,“ vysvetľuje Alan Barr. „Našou úlohou bolo navrhnúť rozumné rozvrhnutie priestoru.“

Papierový mrak

Nároky boli vysoké. Muselo vzniknúť miesto pre bar, súkromný salónik, otvorený salónik, hlavnú jedáleň, barové stoličky a predvádzaciu kuchyňu plus, samozrejme, hlavnú kuchyňu, kanceláriu a hygienické zariadenie. Požiadavka na zariadenie interiéru bola daná: noblesný, umelecký, hravý. Tím Alana Barra vytvoril žiarivý dizajn podporený hrou tvarov, farieb a textúr. Jedným z mnohých detailov je aj papierová inštalácia navrhnutá holandským umelcom, ktorá sa ako oblak vznáša nad hlavnou jedálňou.

Vysoké dizajnové štandardy platia aj pre toalety, kde pred aj za stenou dominujú výrobky Geberit. Montážne prvky Sigma Duofix otvorili cestu pre inštaláciu dvoch sprchovacích WC AquaClean Sela. Na pánskych toaletách sú umiestnené aj pisoáre Geberit doplnené tlačidlami Sigma10 s infračerveným ovládaním vo vysokokvalitnej úprave z ušľachtilej ocele.

Nad hlavnou jedálňou novej singapurskej reštaurácie BORN sa vznáša papierový mrak. (© Owen Raggett)
Reštaurácia BORN sa nachádza na stanici Jinrikisha, v jednej z mála historických budov v Singapure. (© Owen Raggett)
Toalety sú vybavené sprchovacími WC Geberit AquaClean Sela a pisoármi Geberit (© Owen Raggett)

Fakty

Zaregistrujte saNewsletter Geberit eView pre architektov

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.