Revolúcia v splachovaní v srdci ParížaConcorde La Fayette, Paríž (Francúzsko)

Luxusný hotel v Paríži je dôkazom urbanistického rozvoja 70. rokov 20. storočia a zároveň dokumentuje jednu epochu vo vývoji sanitárnej techniky Geberit: bol vybavený viac ako 1 000 kusmi splachovacích WC nádržiek Geberit.

V centre Paríža, len pár kilometrov od Víťazného oblúka a slávnej triedy Champs-Elysées, stojí výšková budova, ktorá ilustruje nielen históriu spoločnosti Geberit, ale aj stavebné zmeny, ktoré prebiehali v 70. rokoch 20. storočia.

Betón – symbol sily

Po druhej svetovej vojne, v súvislosti s rozvojom cestovného ruchu a kongresovej turistiky, bola skupina architektov poverená vybudovaním luxusného hotela. Na mieste, ktoré doteraz ležalo úhorom, vyrástol hotel Concorde La Fayette, 190 metrov vysoká betónová budova s 38 podlažiami, ktorá bola uvedená do prevádzky v roku 1974.

Betónová fasáda sa vymykala tradičným architektonickým štýlom. V povojnovej Európe bol betón vnímaný ako moderný prostriedok symbolizujúci pokrok, odolnosť a funkčnosť. Význam hotela ako moderného architektonického diela však presahuje iba estetiku. Nové štandardy boli nastavené aj v oblasti sanitárnej techniky. Concorde La Fayette bol jedným z prvých hotelov svojej doby, ktorý bol vybavený úctyhodným počtom splachovacích WC nádržiek Geberit – celkom ich tu bolo nainštalovaných viac ako 1 000 nádržiek.

Dôvera v sanitárnu techniku Geberit

Exteriér betónového hotelového komplexu sa dodnes takmer nezmenil. © Daniel Osso

Spoločnosť Geberit bola v tom čase už medzinárodne známa svojimi vysokokvalitnými sanitárnymi výrobkami. Na začiatku 50. rokov minulého storočia boli na trh uvedené novátorské riešenia v podobe prvej plastovej splachovacej WC nádržky z PVC a v 60. rokoch potom prvej splachovacej nádržky z PVC pod omietku.

Hotel prešiel v priebehu rokov niekoľkými zmenami. V roku 2013 bol predaný, zmodernizovaný a znovu otvorený pod novým názvom. Aj po renovácii zostali v hoteli splachovacie nádržky Geberit. Okrem toho bolo pri rekonštrukcii nainštalovaných 600 montážnych systémov Geberit Duofix pre sprchy a tlačidlá splachovania Sigma30 v lesklom chróme. Jedna konštanta zostala po celé polstoročie od postavenia budovy zachovaná: dôvera v kvalitu výrobkov Geberit.

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.