Európsky velikán VarsoVaršava (PL)

Námestie Varso s 300 metrov vysokou vežou bdie nad celou Varšavou. Komplex budov oživuje kedysi zanedbanú ulicu - a získava rôzne certifikáty za udržateľnú výstavbu. Jeden z nich aj vďaka výrobkom Geberit.

310 metrov, 53 poschodí: Ak započítame aj anténu, hlavná veža Varso Place vo Varšave (PL) hravo prekonáva rekordy. Varso Tower je vyššia ako nemecká Commerzbank Tower vo Frankfurte nad Mohanom alebo španielska Torre Caja v Madride - a je tak najvyšším mrakodrapom v Európskej únii.

Varso Place však ponúka oveľa viac než len vysokú budovu s úchvatným výhľadom. Stavebný komplex troch budov spája inovačné centrum, hotel, reštaurácie, kaviarne, obchody, kancelárie a ponúka širokú škálu služieb v oblasti, ktorá sa stala jednou z najrušnejších častí poľského hlavného mesta.

Varso vstalo z popola

Varso Tower je najvyšší mrakodrap v Európskej únii (© Aaron Hargreaves/Foster + Partners)

Ulica Chmielna, na ktorej sa nachádza komplex moderných budov Varso, bola kedysi veľmi zanedbaná. Počas Varšavského povstania v roku 1943 čiastočne vyhorela a dlho nebola rekonštruovaná. Od roku 2009 funguje jej východný koniec ako pamiatková zóna. Západný koniec teraz žiari v novej podobe.

Srdcom komplexu je námestie, uzavreté v sklenenom ráme a oživené stromami a lavičkami. Podľa architektonickej kancelárie Foster + Partners si tu ľudia užívajú kombináciu každodenného kancelárskeho života s dostatkom priestoru na oddych a relaxáciu.

Grant Brooker zo spoločnosti Foster + Partners hovorí: “Sme presvedčení, že veža so svojimi možnosťami aktivít a verejnými priestormi na streche bude pozitívnym prínosom pre toto nádherné mesto.“

Súčasťou tohto pozitívneho prínosu je vysoká kvalita budovy. Certifikát BREEAM potvrdzuje udržateľnosť budovy. Značka WELL ukazuje, do akej miery budova zohľadňuje fyzické a duševné zdravie ľudí. Hodnotí sa napríklad kvalita vzduchu, vody a svetla.

ZÁSOBOVACIE SYSTÉMY GEBERIT

Potrubné systémy Geberit sú v prvom rade zodpovedné za kvalitu certifikovanej vody. V celej budove sa používajú tri rôzne vodovodné systémy Geberit: Medené potrubia Mapress na rozvody sladkej vody, vykurovanie a chladenie a viacvrstvové potrubné systémy Mepla a Volex, ktoré zabezpečujú spoľahlivé a hygienické zásobovanie vodou. Spoľahlivosť a hygienu v kúpeľniach zabezpečuje aj niekoľko ďalších výrobkov zo sortimentu Geberit.

Fakty

Galéria

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.