Veľký sen o malom domePriekopníčka hnutia Tiny-House stavia s Geberitom

Len 24 metrov štvorcových – pre Marjolein Jonkerovú dostatok miesta pre plnohodnotný dom. Holandská expertka na malometrážne bývanie si svoj sen o malom dome splnila v roku 2022. V kúpeľni vsadila na kompaktný dizajn Geberit.

Ak niekto vie, ako žiť jednoducho a pritom pohodlne na malej ploche, je to Marjolein Jonkerová. Štyridsaťšesťročná Marjolein stojí v čele hnutia Tine-House v Holandsku.

Tiny Houses, teda malé domčeky, sú plnohodnotné domy s podlahovou plochou maximálne 50 metrov štvorcových a minimálnou ekologickou stopou. Vychádzajú z jasnej filozofie: Viesť jednoduchý život na malom priestore s odklonom od individualizmu a konzumu smerom ku komunitnému bývaniu a minimalizmu.

Kľúčik

Svoj vysnívaný dom pomenovala Marjolein Jonkerová Sprout, v preklade Kľúčik. Nechala si ho postaviť v roku 2022 na svojom pozemku v holandskej obci Olst-Wijhe. Rodená Holanďanka si vytvorila útulný domov na ploche len 22 metrov štvorcových, ak nerátame podkrovnú posteľ.

Domček navrhnutý architektonickým štúdiom Woonpioniers a realizovaný stavebnou firmou Blindwerkt dôkladne dodržuje myšlienku udržateľného bývania. Domčeky Tiny Houses sú postavené z materiálov na biologickej báze, ako napríklad drevo, konope a juta, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Domček Marjolein Jonkerovej je dokonca úplne energeticky sebestačný.

Marjolein Jonker (© Chiela van Meerwijk)
Transport Tiny House (© Chiela van Meerwijk)

Nezávislosť na inžinierskych sieťach

Malá ekologická stopa je pre vyznávačov hnutia Tiny House veľmi dôležitá. Najväčšou pýchou Kľúčiku je fasáda zo špeciálneho rýchlorastúceho dreva. Vďaka dokončovaciemu procesu bez chemických prísad má tento tzv. „platowood“ životnosť 50 rokov. Využíva mladé stromy, ktoré absorbujú viac CO2 než dospelé stromy, a tým chráni tropické dažďové pralesy.

Spotrebu elektriny pokrýva dom výhradne zo solárnych panelov. Aj napriek tomu, že je Kľúčik pripojený k vodovodnej sieti, väčšinu vody potrebnej na splachovanie WC, prevádzku práčky a zavlažovanie záhrady získava pomocou inovatívneho systému na zber dažďových zrážok.

Wellness na štyroch metroch štvorcových

Nákres Tiny House (© Woonpioniers)

Rovnako ako celý dom, aj kúpeľňa si vystačí s minimálnou podlahovou plochou, a to štyrmi metrami štvorcovými. Majiteľka sa rozhodla pre vysokokvalitné zariaďovacie predmety a materiály s dlhou životnosťou: „Pretože nepotrebujem toľko obytnej plochy a energie, môžem si dovoliť naozaj kvalitné výrobky a prvotriedny dizajn. Presne to Geberit spĺňa.“

V kúpeľni bola použitá WC misa bez splachovacieho okraja, splachovacie tlačidlo a kompaktné umývadlo Geberit. „V prípade výrobkov Geberit som si istá, že vydržia dlhé roky a poskytnú mi dostatok pohodlia,“ vysvetľuje svoju voľbu nová majiteľka domu. S kúpeľňovým vybavením, ktorého súčasťou je aj vaňa so sprchou na dažďovú vodu, si Marjolein Jonkerová splnila svoj sen o mini-wellnesse.

Facts

Geberit Know-how

Galéria

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.