Dom, ktorý ukladá CO² OPENLY VALLEY, WIDNAU (CH)
Stanovenie nových štandardov v stavebnom priemysle – presne to si zaumienil švajčiarsky podnikateľ Andy Keel. Pomocou špeciálne vyvinutého stavebného systému sa usiluje nielen o klimaticky neutrálnu výstavbu, ale aj o využitie budov ako zásobníkov CO²
Ukladanie CO² v budovách a dosiahnutie klimatických cieľov Parížskej dohody pre rok 2050 už dnes: Poháňaný túžbou vytvoriť lepšiu budúcnosť pre svoje tri deti vyvinul Andy Keel stavebný systém Openly, ktorý tento ambiciózny cieľ premieňa na realitu.
Flexibilné a odolné riešenie

Viacgeneračný bytový dom vo Widnau s 19 bytmi je prvou budovou svojho druhu v Európe, ktorá plne využíva tento inovatívny systém a bola postavená úplne CO²-neutrálne – vďaka biogénnemu zachytávaniu uhlíka. Tento prístup spočíva predovšetkým v použití materiálov, ktoré počas svojho rastu absorbujú veľké množstvo CO², ako sú určité druhy dreva alebo rastlín. Množstvo zachyteného CO² je presne vypočítané a certifikované. Vo Widnau tvorí základ stavby drevený rám, ktorý okrem ukladania CO² ponúka aj výnimočnú flexibilitu a odolnosť.
Konštrukcia umožňuje jednoduché rozšírenie a úpravy, vďaka čomu sa obytný priestor môže prispôsobiť budúcim potrebám. To predlžuje životnosť budovy, čo je kľúčový faktor pri znižovaní emisií CO². Navyše sú jednotlivé komponenty spolu pripojené alebo priskrutkované, čo umožňuje ich jednoduchú demontáž a opätovné použitie.
Najväčší konopný dom v Európe

Jednou z ďalších výnimočných vlastností tejto budovy je použitie prírodných materiálov, ako sú hlina a konope. Tento rýchlo rastúci prírodný zdroj sa využíva okrem iného ako izolačný materiál vo forme špeciálne vyvinutého konopného betónu “Cancret“, ktorý dokáže uložiť až 100 kg CO² na meter kubický. Táto budova je zároveň najväčším konopným domom v Európe.
Nezávisle overené environmentálne prehlásenia o produktoch

Investor kládol veľký dôraz aj na kvalitu a trvácnosť interiérového vybavenia. Kúpeľne sú vybavené keramickými výrobkami značky Geberit. Andreas Wäger, vedúci technickej podpory švajčiarskej predajnej spoločnosti Geberit, vysvetľuje: „Naše keramické produkty majú nezávisle overené Environmentálne prehlásenie o produkte (EPD), ktoré presne zobrazujú ich ekologickú stopu.“ Tieto údaje sú dôležité pri výpočte celkovej CO² bilancie budovy.
Okrem toho švajčiarska predajná spoločnosť Geberit podporuje projekt ochrany lesov nadácie myclimate v Tanzánii prostredníctvom dobrovoľných CO² certifikátov, čím kompenzuje neodvrátiteľné emisie CO² z výroby keramiky. Podľa Andyho Keela boli práve tieto CO² certifikáty kľúčovým faktorom pri rozhodovaní.



Fakty
Geberit know-how
Produkty Geberit použité v projekte
- iCon WC a umývadlo
- Ovládacie tlačidlo Sigma20
- Odvodňovací systém Silent-db20
- Zásobovacie systémy FlowFit a PushFit
- Zvukovoizolačný prvok SilentPanel
ZAREGISTRUJTE SA NEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Či už ide o veľkolepé hotely, mrakodrapy, múzeá, obytné budovy alebo exkluzívne dizajnové vily – inovatívne produkty a riešenia od spoločnosti Geberit sa používajú v projektoch po celom svete.
V našom newsletteri eVIEW predstavujeme tie najzaujímavejšie projekty. Nechajte sa inšpirovať – a trikrát ročne dostanete výnimočné architektonické projekty priamo do svojej e-mailovej schránky.