Hra so svetlom ProvenceKultúrne centrum LUMA v Arles (FR)

Arles, hlavné mesto regiónu Camargue na juhu Francúzska, má novú atrakciu: Nad mestom, ktorého najznámejšou pamiatkou bol donedávna rímsky amfiteáter, sa na slnku trblieta fascinujúca stavba od Franka Gehryho. Je dominantou 11-hektárového kultúrneho centra LUMA.

Nadácia LUMA, ktorú založila švajčiarska mecenáška umenia Maja Hoffmann, získala v roku 2010 bývalý priemyselný areál blízko centra Arles. O jedenásť rokov neskôr tu bolo otvorené kultúrne centrum LUMA. Priestranný park s ateliérmi a ubytovaním pre umelcov, sála pre veľké akcie, školiace centrum, laboratóriá a kaviarne poskytujú ucelenú infraštruktúru pre kultúrne podujatia a výstavy všetkého druhu. V severovýchodnej časti parku stojí zďaleka viditeľná vežovitá budova postavená podľa projektu kanadsko-amerického architekta Franka Gehryho.

Nezameniteľný podpis architekta

Rovnako ako pri mnohých iných stavbách navrhnutých Gehrym je takmer nemožné uchopiť na prvý pohľad štruktúru a vnútorné usporiadanie budovy. Z trojposchodovej presklenej konštrukcie v tvare valca vyrastá 56 metrov vysoká 10-poschodová veža, ktorá sa smerom k vrcholu nepravidelne zužuje. Poskytuje priestor pre výstavné a spoločenské sály, kaviareň a kancelárie nadácie LUMA.

Fotogenická v každej časti dňa

Fasádu budovy tvorí 53 boxov so zrkadlovými oknami a takmer 11 000 špeciálne povrchovo upravených hliníkových panelov, ktoré z diaľky vyzerajú ako lesklý šupinový pancier. V každej časti dňa odrážajú inak sfarbené svetlo. Frank Gehry tak stvoril jedinečnú hru s presláveným svetlom Provence.

Fascinujúci interiér

Vnútri svetlom zaliatej stavby sa môže oko pokochať množstvom starostlivo vybraných materiálov a vzrušujúcich perspektív. Impozantné prepletené schodisko spája poschodia preskleného valca a každý, kto si trúfne, môže cestou dole využiť šmýkačku. Vysoká estetika bola prioritou aj pri realizácii technologického zázemia budovy. Zhruba 80 toaliet je splachovaných technológiou Geberit umiestnenou pod omietkou. Na ovládanie splachovania boli použité atraktívne splachovacie tlačidlá Sigma50 z brúseného chrómu a bezdotykové tlačidlá Sigma80.

Fakty

Geberit Know-how

Geberit Know-how

Galéria

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Pictures collage (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.