Tu vládne hudbaDom maďarskej hudby, projekt Liget Budapest, Budapešť (HU)
Dom maďarskej hudby v budapeštianskom historickom parku spája s pozoruhodnou ľahkosťou prírodu a umenie. Jeho fascinujúca architektúra láka obyvateľov a návštevníkov mesta, aby vstúpili dovnútra a ponorili sa do sveta hudby.
V centre Budapešti akoby zo zeme vyrástla gigantická huba. Prediera sa medzi stromami a niektoré dokonca obrastá dookola. Je podarenou odpoveďou japonského architekta Sou Fujimota na výzvu harmonického zasadenia novostavby do historického parku.
Park v interiéri
Vo vstupnej časti tejto kultúrnej inštitúcie s rozlohou 9 000 m2 s koncertnými sálami, múzeom a knižnicou sa návštevník jednou nohou stále nachádza v 200 rokov starom parku. Architekt Sou Fujimoto sa pri návrhu strešnej konštrukcie inšpiroval tvarom zvukových vĺn. Hravo zvlnený baldachýn je perforovaný asi stovkou kráterov a otvorov rôznych tvarov a veľkostí. Cez niektoré z nich rastú vysoké stromy. Vďaka organickej konštrukcii strechy budova nenásilne splýva so svojím okolím.
Hranica medzi vnútrom a vonkajškom sa tu stiera nielen vertikálne, ale aj horizontálne. Fasáda je vytvorená z 94 tepelne izolovaných sklenených panelov vysokých až 12 metrov. Návštevníci sa tak počas koncertov v priehľadnej vstupnej hale môžu cítiť stále obklopení prírodou.
Otvorené všetkým
Rovnako ako okolitá zeleň prerastá dovnútra budovy, hudba a umenie sa prelievajú aj von do parku. Koncerty sa tu totiž môžu konať aj na otvorených vonkajších pódiách, ktoré sú chránené pred rozmarmi počasia len strechou.
Programovým zámerom tejto kultúrnej inštitúcie je otvorenosť prírode a publiku. Svojou architektúrou Dom maďarskej hudby demonštruje, že umenie a kultúra sú súčasťou mesta a jeho každodenného života, sú otvorené a prístupné všetkým.
Vynikajúci dizajn a udržateľnosť
Niet divu, že Dom maďarskej hudby pritiahol pozornosť medzinárodnej architektonickej a kultúrnej komunity. V roku 2019 bol na prestížnej súťaži International Property Awards v Londýne vyhlásený za najlepší projekt verejnej architektúry v Európe a v roku 2020 zvíťazil v kategórii Best Use Of Music In Property Development na American Music Cities Awards.
Pozornosť vzbudil aj udržateľný koncept tejto budovy. Zahŕňa nielen energeticky efektívnu technológiu vykurovania a chladenia, ale aj maximálne využitie prírodných zdrojov denného svetla a dažďovej vody. Geberit prispel svojimi splachovacími a kanalizačnými systémami k efektívnemu odvodu odpadových vôd a jeho sanitárna keramika Selnova Comfort a Smyle udáva tón elegantného dizajnu sociálneho zariadenia.
Fakty
Geberit Know-how
Geberit Know-how
- Kanalizačné systémy Silent-db20, Silent PP a HDPE
- Inštalačný systém Duofix
- Tlačidlo splachovania Sigma50 Sigma50
- Wc a umývadlá Selnova Comfort
- Pisoáre Smyle
Galéria
ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV
Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.
Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.