Trendové mikro bývanieCubus130, Frankfurt nad Mohanom (DE)

V bytovom dome Cubus130 vo Frankfurte sa dizajn a funkčnosť príkladne dopĺňajú práve preto, že je tu málo miesta. Budova, ktorá zohľadňuje súčasný trend malometrážneho mestského bývania je vybavená sanitárnymi systémami Geberit.

Balkóniky, malé kúpeľne, obytné mini-kuchyne: Nové formy bývania sú žiadané viac než kedykoľvek predtým, a to hlavne vo veľkomestách, kde je nedostatok miesta a štandardom sú domácnosti obývané jedným človekom. Dom Cubus130 vo frankfurtskej štvrti Niederrad je reakciou na tento dopyt. Od marca 2021 ponúka budova bývalej ubytovne 137 nových mikrobytov. Väčšina z nich meria len 18 m2, niektoré sú „veľké“ 27 až 30 metrov štvorcových. 24 bytov dokonalé spĺňa všetky požiadavky na bezbariérovosť.

Verejnoprospešné družstvo Nassauische Heimstätte, ktoré budovu kúpilo a zrekonštruovalo, bolo postavené pred úlohu vytvoriť dostupný životný priestor pre široké vrstvy obyvateľstva. Všetky byty sú preto moderné, funkčné a hlavne lacné.

Malé, pekné a praktické: prechodné ubytovanie na Goldsteinstrasse 130 vo Frankfurte nad Mohanom (DE). (© Geberit)
Geberit WC Renova Plan (© Geberit)

Možno len na pár mesiacov

Dom s nápadne červenou fasádou a tehlovými balkónikmi reaguje na ďalší dnešný trend, ktorým je krátkodobé ubytovanie. Ak ste napríklad študent na výmennom študijnom pobyte na univerzite vo Frankfurte nad Mohanom, alebo máte v pláne absolvovať stáž či iný krátkodobý projekt, v Cubus130 nájdete svoj dočasný a pohodlne zariadený domov.

Cubus130 však ponúka omnoho viac, než len prechodné ubytovanie na malej ploche. Bytový dom svojou architektúrou a konceptom využitia predvída tendenciu presúvať niektoré bytové funkcie do poloverejnej sféry. Moderný „homo mobilis“ si zakladá na tom, že nepotrebuje vlastné auto, ani vlastnú práčku. V podzemnom parkovisku sú preto zaparkované vozidlá od poskytovateľov car-sharingu a ďalšie služby, ako je upratovanie alebo prianie si môžete kedykoľvek objednať.

Vlajkový projekt Geberit

Priemyslovo prefabrikované predstenové inštalácie Geberit GIS pre kompletný zásobovací a kanalizačný systém skrátili dobu výstavby o tri mesiace. (© Geberit)

Cubus130 je ukážkovým projektom taktiež pre Geberit. „Pôvodne sme mali v pláne urobiť v každom byte individuálnu inštaláciu,“ hovorí vedúci projektu Lothar Lühr zo spoločnosti LIST BiB Bielefeld, ktorý bol zodpovedný za technické inštalácie. Geberit navrhol použitie priemyslovo prefabrikových predstenových inštalácií GIS IV, ktoré predstavujú efektívne riešenie kompletného zásobovacieho a kanalizačného systému. „To nám ušetrilo tri mesiace stavebných prác,“ hovorí spokojne Lothar Lühr.

Geberit vedel ponúknuť taktiež vhodné zariaďovacie predmety pre tamojšie malometrážne kúpeľne, z ktorých najmenšia meria len 3,69 metrov štvorcových. Projektanti túto výzvu zvládli vďaka priestorovo úspornej sérii sanitárnej keramiky Geberit Renova Plan. Umývadlá z tejto kolekcie majú šírku len 55 centimetrov a ich jednoduchý, funkčný dizajn zároveň zodpovedná súčasnej obľube minimalizmu.

Fakty

Geberit Know-how

Geberit Know-how

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.