Nový palác mediálneho impériaÚstredie spoločnosti Axel Springer, Berlín (DE)

Mediálna a technologická spoločnosť Axel Springer vytvorila výrazný architektonický prvok v Berlíne. V bývalej mediálnej štvrti mesta sa do výšky týči impozantná nová budova. Geberit je zastúpený pred aj za stenou.

V centre Berlína púta pozornosť moderný kancelársky komplex: nová budova Axel Springer. Táto mediálna spoločnosť vydáva noviny ako “Bild“ a “Welt“. Viac ako 3 000 pracovných miest, televízne štúdiá, redakcie a reštaurácie sa rozprestierajú na ploche 52 000 metrov štvorcových. Budova má 13 poschodí, z ktorých dve sú podzemné.

Kocka budovy, ktorú navrhol holandský architekt Rem Koolhaas, je rozdelená na severnú a južnú časť. V 45 metrov vysokom átriu sa nachádzajú premostenia spájajúce jednotlivé časti. Zatiaľ čo spodné podlažia sú terasovito usporiadané smerom do stredu budovy, horných päť podlaží je stupňovito zavesených na strešnej konštrukcii.

Potrubné rozvody a odvodnenie strechy

V tejto berlínskej budove sú výrobky Geberit inštalované pred a za stenou. Andreas Frischmuth, ktorý bol zodpovedný za inštalácie potrubí a sanitárne inštalácie, hovorí: “Vzhľadom na krátke obdobie výstavby a umiestnenie vo vnútri mesta bolo logistické úsilie pri dodávkach materiálu enormné. Na stavbe bolo naraz až 35 montážnikov, museli sme byť rýchli a súbežne sme stavali až päť poschodí.“

Na rozvody pitnej vody a vykurovania sa použil potrubný systém Geberit Mapress z ušľachtilej ocele. Okrem toho sa inštalatéri v novej budove Axel Springer spoliehali na vysoko zvukovoizolačný kanalizačný systém Geberit Silent-db20 a v niektorých prípadoch na úspornejší Geberit Silent-PP.

Na streche je nainštalovaný odvodňovací systém Geberit Pluvia. Pri daždi odsaje zo strechy až 25 litrov vody za sekundu na jeden vtok. Prípojky a zvody sú vyrobené z rúr Geberit PE. Aj časť keramiky pochádza od spoločnosti Geberit - najmä WC zo série Renova alebo Renova Comfort. Za stenou bol použitý inštalačný systém Geberit Duofix.

WC Geberit Renova Rimfree®

WC Geberit Renova Rimfree® (© Geberit)

WC keramika Geberit Renova je mäkko zaoblená. S cieľom ponúknuť moderné riešenia pre každú kúpeľňu sú k dispozícii ako závesné, tak aj stojace varianty s rôznymi typmi nadomietkových splachovacích nádržiek. Vďaka bezokrajovej technológii Geberit Rimfree® a špeciálnej glazúre KeraTect® sa WC keramika mimoriadne ľahko čistí a je odolná.

Fakty

Axel Springer

Axel Springer

  • Investor: Axel Springer SE
  • Architekt: Rem Koolhaas, OMA Rotterdam
  • Dokončenie: október 2020

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.