Ideálna inštalačná výška

Výška inštalácie kúpeľňových prvkov je dôležitá pre vysokých aj nízkych ľudí

Nie je nič frustrujúcejšie ako umývadlo, ktoré bolo namontované príliš nízko. Zakaždým, keď sa zohnete, aby ste dosiahli na batériu, deň čo deň vám to bude pripomínať, že sa pri navrhovaní kúpeľne zanedbal kľúčový aspekt – výška inštalácie.

Do akej výšky by sa teda mali osádzať umývadlá, toalety alebo zrkadlové skrinky? Odpoveď je jednoduchá: závisí to od vašej výšky a či ste zdravotne v poriadku alebo máte obmedzenú schopnosť pohybu. Ľudia, ktorí majú okolo 1,76 m, majú šťastie, pretože majú tú správnu výšku podľa štandardov, ktorými sa určujú výšky inštalácie. Ak ste vyšší, inštalačná výška umývadla 80 cm bude pre vás zjavne príliš nízko. Štandardná výška WC 40 cm môže byť tiež príliš nízko, keďže budete nakoniec musieť byť na toalete skôr v podrepe než sedieť. To by mohlo byť síce prospešnejšie pre vaše telo, ale ťažšie na opätovné postavenie sa.

Ak inštalatérov neinštruujete inak, nainštalujú sanitárne prvky do štandardnej výšky. Ak by ste si však radšej želali inú výšku inštalácie, mali by ste to najprv vopred prebrať s montážnou spoločnosťou alebo dizajnovým štúdiom a pevne sa dohodnúť. Tiež vám odporúčame, aby ste to zazmluvneným inštalatérom tesne pred inštaláciou znova pripomenuli.

Toto hovorí norma

Každý je však iný, a preto má každý aj inú predstavu o tom, aká je ideálna výška inštalácie. Pokiaľ im nepoviete inak, inštalatéri namontujú kúpeľňové prvky do výšky ustanovenej v norme.

 • Zrkadlo alebo zrkadlová skrinka
  Medzi 100 cm a 180 cm. To záleží od toho, či chcú ľudia s nižšie posadeným zorným uhlom tiež pohodlne používať zrkadlo.
 • Umývadlo
  80 cm (štandardná výška); Geberit odporúča: 85 cm
 • Vešiaky
  110 cm
 • Toaleta
  40 cm (štandardná výška); Geberit odporúča: 45 cm

Pridaná hodnota pre vás Získajte inšpiráciu a podporu pri plánovaní svojej novej kúpeľne

Nástroj na inšpiráciu


Objavte nápady a funkcie modernej kúpeľne a vyberte si, čo sa vám páči a na čom vám záleží. Len pár krokov stačí na vyskladanie prvkov vašej vysnívanej kúpeľne.

Kontaktujte nás


Chcete sa niečo spýtať? Jednoducho vyplňte náš kontaktný formulár a odošlite nám ho.

Newsletter


Náš newsletter vám poskytne zaujímavé informácie a praktické tipy, ako môže vaša kúpeľňa zjednodušiť a spríjemniť váš každodenný život.