„Všetko máme len požičané!" Rozhovor s Thomasom Rauom

„Vziať, vyrobiť a vyhodiť“ - systém lineárnej ekonomiky by sa mal zrušiť, hovorí Thomas Rau, architekt a autor knihy “Material Matters“. Keďže materiály sú cenné a ich množstvo je obmedzené, mali by zostať vo vlastníctve výrobcov. Dôsledok? Z výrobkov sa stanú služby.

Architekt a autor knihy Thomas Rau (© Daniel Koebe)

Myšlienka obehového hospodárstva je stará takmer 40 rokov, ale stále sme v počiatočnej fáze jej realizácie.

Naši predkovia vždy konali v duchu obehového hospodárstva, jednoducho preto, že suroviny a materiály mali svoju hodnotu. Cenné veci sa predsa nevyhadzujú. V novšej dobe sme túto myšlienku stratili zo zreteľa. Dnes ešte stále konáme podľa zásady “po nás potopa“. Keď výrobcovia predajú svoje výrobky, už sa o ne takmer nezaujímajú. Nemá však zmysel vyhadzovať cenné, obmedzené zdroje. Tieto suroviny predstavujú naše “limitované edície“. Na druhej strane naša práca je neobmedzená.

Aké vidíte východiská?

Skutočným problémom je, že v dnešnom systéme výrobca takmer nemusí niesť zodpovednosť za dôsledky. Až prevzatie zodpovednosti stimuluje “premýšľanie dopredu“ o tom, ako s materiálom naložiť. Potrebujeme výrobcov, ktorí myslia dopredu a navrhujú svoje výrobky tak, aby sa dali rozobrať a ich jednotlivé súčasti znovu použiť.

Aký je rozdiel medzi týmto a dnešným spôsobom recyklácie?

Dnešné hospodárstvo je založené na princípe deštrukcie hodnoty, pokiaľ ide o materiály. Recyklácia na tom nič nemení. Je nadväzujúca, prichádza na rad ako posledná v životnom cykle výrobku a je úplne oddelená od výroby. Je to preto, že ničenie materiálov stojí menej ako ich uchovávanie. Ak zmeníme pravidlá hry a dáme hodnotu vyčerpateľným zdrojom, spoločnosti vyvinú iné výrobky a riešenia. Najlepším recyklátorom je samotný výrobca.

Čo očakávate od tejto zmeny?

Výrobca by mal zostať vlastníkom výrobkov a materiálov. Potom vynaloží všetko úsilie na to, aby jeho výrobky boli čo najodolnejšie, opraviteľné a ľahko demontovateľné. Bude ich vyrábať tak, aby sa dali ľahko modernizovať a nemuseli sa vyhadzovať len preto, že nie sú kompatibilné s aktualizovanými výrobkami alebo funkciami. To si vyžaduje obchodný model, ktorý ponúka výrobky ako službu.

Produkty ako služba - funguje to?

Tento model sme už niekoľkokrát otestovali s viacerými spoločnosťami, napríklad so spoločnosťou Philips. Letisko Schiphol v Amsterdame nenakupuje svietidlá od spoločnosti Philips, ako sa pôvodne plánovalo, ale svetlo. Celá infraštruktúra osvetlenia zostáva majetkom spoločnosti Philips. Dodávateľ však znáša aj všetky náklady na údržbu vrátane účtov za elektrinu. Funguje to perfektne, so ziskom pre oboch obchodných partnerov.

Znamená to, že výrobca sanity poskytuje celé vybavenie kúpeľne?

Napríklad. Mohlo by to tiež znamenať, že za náklady na vodu a elektrinu v kúpeľni zodpovedá výrobca sanity. Táto spoločnosť by preto mala veľký záujem na vývoji výrobkov s nízkou spotrebou vody a elektrickej energie.

A čo sanitárne inštalácie v budovách? Kto je vlastníkom budovy, ak potrubie zostáva majetkom sanitárnej spoločnosti a obklady majetkom obkladača?

Samozrejme, toto hospodárstvo služieb nefunguje tak, ako sa budovy plánujú a stavajú dnes. Ale zmena je súčasťou podnikania. Obehové hospodárstvo je modelom pre celú spoločnosť. Otvára nové a predovšetkým udržateľné formy výroby a spotreby, ale vyžaduje si aj iné chápanie materiálov, a teda aj nové právne predpisy.

To znie ako zdĺhavý proces...

... a my nemáme čas. Nie som zástancom čakania. Veľmi verím v ekonomiku a jej inovačnú silu. Musí však vidieť hodnotu v materiáloch a v ich vlastníctve a objaviť výhody pre seba. Potom vyvinie nové odpovede.

Fakty

Thomas Rau

Thomas Rau

Thomas Rau je architekt, podnikateľ a autor kníh. Jeho architektonická kancelária RAU Architects v Amsterdame (Holandsko) sa od roku 1992 špecializuje na environmentálne uvedomelé stavby. Thomas Rau je v súčasnosti v Holandsku nespochybniteľnou autoritou v oblasti udržateľnej výstavby a kruhového vytvárania hodnôt v architektúre.

V roku 2016 Thomas Rau a Sabine Oberhuber vydali knihu “Material Matters. Rozvoj podnikania pre obehové hospodárstvo“.

ZAREGISTRUJTE SA NEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.