Obrovská vlnaŽelezničná stanica Hongdao, Čching-tao, Čína

Strecha železničnej stanice Hongdao v meste Čching-tao je inšpirovaná morom: hliníková konštrukcia má tvar obrovských vĺn. Pôsobivá strecha je odvodňovaná technológiou Geberit.

Vo výške 60 m sa zrážajú dve gigantické vlny a vedľa nich burácajú ďalšie menšie vlnky. Stojac pred novou železničnou stanicou Hongdao si človek predstavuje, že je práve uprostred búrlivej prírodnej scenérie. Rozmery tejto nezvyčajnej konštrukcie sú viac než pôsobivé: strechu tvorí 38 000 zakrivených hliníkových panelov a jej plocha zodpovedá veľkosti jedenástich futbalových ihrísk.

GEBERIT VZDORUJE VLNÁM

Na streche v tvare vlny sa nachádza aj technológia spoločnosti Geberit. Na pútavú strešnú konštrukciu bol nainštalovaný odvodňovací systém Geberit Pluvia. Približne 200 strešných vtokov a viac ako 10 kilometrov kanalizačných potrubí PE zaisťuje efektívne a bezpečné odvodnenie strechy aj v prípade silnej búrky.

Strecha inšpirovaná búrlivým vlnobitím bola zvolená zámerne: Stanica sa nachádza len dva kilometre od pobrežia, v meste Čching-tao vo východnej Číne. Za posledných 100 rokov sa bývalá rybárska dedina rozvinula na prosperujúce obchodné a finančné centrum s približne šiestimi miliónmi obyvateľov.

DOPRAVNÝ UZOL S VÝHĽADOM

Nová železničná stanica pozostáva zo štyroch nadzemných podlaží a čakárne s rozlohou 50 000 m2. Hongdao je obzvlášť príjemné miesto na čakanie: je to jediná vysokorýchlostná železničná stanica v Číne s výhľadom na more. Na južnej strane stanice je vyhliadková plošina, z ktorej môžu cestujúci pozorovať záliv Jiaozhou.

Hlavná budova je dokončená a prebiehajú na nej už len záverečné úpravy okolia. Hneď po otvorení stanica napojí Čching-tao na čínsku vysokorýchlostnú sieť, na ktorej môžu vlaky dosahovať rýchlosť až 300 km/h. V budúcnosti bude cesta z mesta Čching-tao do Pekingu alebo Šanghaja trvať menej ako tri hodiny. Vďaka krátkym cestovným časom sa cestovanie vlakom stáva atraktívnym spôsobom dopravy. V dôsledku toho sa Hongdao premení na dôležitý železničný uzol: Do roku 2030 sa očakáva, že počet cestujúcich za rok presiahne 20 miliónov.

Fakty

Galéria

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.