Keď Pluvia zachraňuje futbalŠtadióny z celého sveta

Strešný odvodňovací systém Geberit Pluvia je inštalovaný na mnohých futbalových štadiónoch po celom svete. Je to ideálne riešenie pre výstavbu štadiónov, a to z rôznych dôvodov.

Keď vonku prší, futbal nie je žiadna sranda. Hlavne vtedy, keď stojíte na ihrisku. Mnohé futbalové štadióny však majú zastrešenú plochu pre divákov a na mnohých z nich je nainštalovaný strešný odvodňovací systém Geberit Pluvia. Práve vďaka nemu môže publikum sledovať futbalové zápasy v suchu.

Odvodňovací systém nasáva vodu zo strechy cez potrubie pomocou podtlaku. Potrubie sa rýchlo naplní vodou a vytvorí tak uzavretý, rýchlo tečúci vodný stĺpec. Sací výkon vytvára vysokú hydraulickú kapacitu, takže na streche je potrebných relatívne málo vtokov. Vďaka tejto sile môže voda tiecť horizontálne do dažďových zvodov aj na väčšie vzdialenosti.

VÝHODY PRE ARCHITEKTÚRU A STAVEBNÍCTVO

Podľa produktového manažéra spoločnosti Geberit Andreasa Mosebacha sú toto hlavné výhody odvodňovacieho systému Pluvia. Strecha málokedy pokrýva celý štadión, ihrisko zostáva otvorené a steny sú len z jeho vonkajšej strany. V takomto prípade je jedinou možnosťou inštalácia dažďových zvodov a dlhších horizontálnych potrubí. „Pluvia je preto ideálnym riešením.“

„Strechy štadiónov majú veľkú plochu. Odvodňovací systém Pluvia dosahuje vysoký výkon s malým množstvom materiálu, takže celú strechu možno odvodniť len niekoľkými zvodmi,“ hovorí produktový manažér Andreas Mosebach. To znamená, že odvodňovací systém vyžaduje málo miesta a zároveň ponúka veľkú architektonickú slobodu, čo je dôležitý faktor pri výstavbe. „Štadióny sú zvyčajne architektonické skvosty.“

Pluvia sa používa na futbalových štadiónoch po celom svete. Tu je ich výber.

Allianz Arena v Mníchove, Nemecko (© Pixabay)

ALLIANZ ARENA, MNÍCHOV, NEMECKO

Allianz Arena v Mníchove, navrhnutá bazilejskými architektmi Herzog & de Meuron a otvorená v roku 2006, je považovaná za ikonu súčasnej výstavby štadiónov. Vonkajší plášť zdobí takmer 2 800 vzdušných vankúšov v tvare diamantu. Zaťaženie strechy sa prenáša smerom von zo 48 oceľových nosníkov do podpier železobetónovej konštrukcie. Strešný odvodňovací systém Geberit Pluvia je nainštalovaný na klenbe strechy. Na jeho napojenie na zvody boli použité ohybné pripájacie rúry.

Baku Olimpiyat Stadyumu, Baku, Azerbajdžan (© Andrey Khrobostov / Alamy Stock Photo)

Baku Olimpiyat Stadyumu, Baku, Azerbajdžan

Národný štadión v Baku má kapacitu pre viac ako 69 000 divákov. Je to futbalový štadión a atletická aréna v jednom. Panely pripevnené na fasáde žiaria pestrými farbami a tak trochu pripomínajú Allianz Arénu v Mníchove. Oceľová strecha musela byť špeciálne navrhnutá tak, aby zvládala dočasné zaťaženie, akým je napríklad silný vietor. Na povrchu strechy zabezpečuje dokonalé odvodnenie Geberit Pluvia.

Vodafone Arena, Istanbul, Turecko (© DB Architecture & Consulting)

Vodafone Arena, Istanbul, Turecko

V novom domove futbalového klubu Beşiktaş môže sedieť až 42 000 divákov. Štadión sa nachádza na európskom brehu Bosporu s výhľadom na štvrť Üsküdar. Vďaka pamiatkovej ochrane sa zachovala aj jeho stará časť s južnou fasádou a západnou hlavnou vstupnou bránou. Architektovi sa podarilo skĺbiť staré komponenty s moderným konceptom. Strechu tvorí membrána zo sklenených vlákien potiahnutá silikónom. Z tejto pomerne plochej strechy odvádza dažďovú vodu Pluvia.

Národný štadión Varšava, Poľsko (© Pixabay)

Národný štadión Varšava, Poľsko

Národný štadión vo Varšave bol postavený pre majstrovstvá Európy 2012. Jeho základom bol existujúci, no rozpadávajúci sa štadión Dziesieciolecia, ktorý sa na športové účely prestal využívať v roku 1988. Výstavba bola systematicky rozdelená na dve časti. Tribúna pozostáva z prefabrikovaných betónových dielcov. Nad ňou je strecha z oceľového drôtu s textilnou membránou. Vnútornú strechu tvorí mobilná membránová plachta, ktorá sa dá natiahnuť ponad ihrisko. Systém Geberit Pluvia zaisťuje bezpečné odvodnenie strechy.

Štadión Cape Town, Kapské Mesto, Južná Afrika (© Pixabay)

Štadión Cape Town, Kapské Mesto, Južná Afrika

Štadión juhoafrických majstrovstiev sveta vo futbale v Kapskom Meste, pôvodne postavený so 64 000 miestami na sedenie, sa nachádza v blízkosti pobrežia Atlantiku, ale aj v blízkosti centra Kapského Mesta. Vyznačuje sa najmä zakrivenou strechou z vrstveného skla. V strede sa nachádza číre sklo a na vonkajšej strane smaltovaný kruh, ktorého úlohou je znížiť intenzitu tepla a svetla prenikajúceho cez strechu. Odvodňovanie je zabezpečené systémom Geberit Pluvia.

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.