Pre lepší život v mestePasilan Konepaja, Helsinki (Fínsko)

Je to jedna z najznámejších fínskych priemyselných budov a dominanta Helsiniek: továreň Konepaja na výrobu železničných vozňov sa mení na verejný priestor slúžiaci všetkým obyvateľom mesta.

Továreň na výrobu železničných vozňov Konepaja v centre Helsiniek založenú v roku 1903 tvoria tri priemyselné budovy, z ktorých dve sú dnes pamiatkovo chránené. Fínske štátne dráhy tu kedysi stavali osobné a nákladné železničné vozne, ale výroba bola od 90. rokov postupne utlmovaná. V roku 2018 kúpili továrenskú budovu bývalý veľvyslanec USA vo Fínsku Bruce Oreck a jeho obchodní partneri, čím položili základ pre jej premenu na kultúrne centrum pre občanov Helsiniek.

Rôznorodé využitie

Ponuka služieb v Konepaja je už teraz veľmi pestrá. Medzi prvých nájomníkov patrí Fínske národné divadlo, zariadenie pre padel - nový šport podobný tenisu, bary, kluby a supermarket. Do konca tohto roku pribudne minipivovar, reštaurácie a kancelárske priestory.

Náročná rekonštrukcia

Továreň sa zmenila na obývačku (© Kansallis Teatteri)

Na vznik tohto inšpiratívneho kultúrneho centra bola nevyhnutná intenzívna spolupráca všetkých zúčastnených strán, a to najmä pri redizajne pamiatkovo chránených objektov: montážnej haly a lakovne.

V priestoroch z červených tehál, kamenných stĺpov a drevených podpier neboli povolené žiadne zmeny. To ovplyvnilo aj spôsob odvodnenia strechy. Ako najlepšie riešenie sa ukázalo použitie strešného odvodňovacieho systému Geberit Pluvia, ktorý možno inštalovať s malým počtom upevňovacích prvkov a len s minimálnymi zásahmi do historických stien. Vzhľadom k tomu, že horizontálne potrubie systému nemusí byť vyspádované a používa menšie rozmery než bežné odvodňovacie systémy, ušetrilo sa pomerne veľa miesta.

Zmeny nekončia

Ponuka služieb v Konepaja je veľmi rozmanitá. Bary, kluby, športové a kultúrne podujatia tu nájdu dostatok priestoru (© Kansallis Teatteri)

Práce na premene areálu však ešte nekončia. V minulom roku začalo mesto Helsinky ako vlastník okolitých pozemkov pripravovať plány na výstavbu hotela, kancelárii a obchodov, pričom bola vyhlásená dizajnová súťaž. Víťazný projekt tejto súťaže obsahuje výškovú budovu pomenovanú „A Roof for Helsinki“ (Strecha pre Helsinki).

Fakty

Geberit Know-how

Galéria

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž obrázkov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.