Inovácie v praxiMelbourne Connect

Nápady, ktoré hýbu svetom, potrebujú správne miesto, a to im poskytuje Melbourne Connect. Komplex budov v austrálskej metropole Melbourne spája digitálne technológie a ekologické know-how. A spoločnosť Geberit je toho súčasťou.

Môže budova skutočne prispievať k hľadaniu riešení globálnych problémov? Melbourne Connect to chce docieliť. Navonok sa môže zdať, že komplex budov ponúka iba priestor. Jeho otvorená a prístupná architektúra však vytvára to správne prostredie pre spoluprácu a odovzdávanie know-how.

Vytvoriť centrum pre výskum technológií budúcnosti a odovzdávanie know-how medzi vedou a podnikaním v srdci Innovation District v Melbourne – to bolo hlavnou myšlienkou Melbournskej univerzity pri vzniku tohto projektu. Melbourne Connect, ktorý je otvorený od apríla 2021, ponúka však ešte oveľa viac. Je to miesto stretávania, coworkingový priestor, centrum pre začínajúcich podnikateľov, opatrovateľské centrum pre 90 detí a študentská rezidencia s 376 bytmi.

UDRŽATEĽNOSŤ V PRAXI

Inovatívne centrum Melbourne Connect - nádvorie (© Peter Casamento, Marc Williams)

Prirodzene, už samotná budova má prispievať k riešeniu problémov modernej spoločnosti: znižovanie koncentrácie CO2 v atmosfére, ekonomické nakladanie s významnými zdrojmi vody a šetrenie prírodných zdrojov. Melbourne Connect získalo 6 „zelených hviezd“ austrálskej rady pre zelené budovy za svoj trvalo udržateľný koncept. Okrem toho austrálska vládna iniciatíva NABERS Rating ocenila komplex budov 5 hviezdičkami zo 6 za energetickú účinnosť a 4,5 hviezdičkami za úsporu vody.

Čo je také zvláštne na Melbourne Connect? Špeciálne vyvinutý dizajn fasád, ktorý optimalizuje pôsobenie slnečného žiarenia a využitie denného svetla. Senzory merajú klimatické parametre v interiéri budovy a tým riadia jej energetické nároky. Samotná kontrola založená na dátach vedie k zníženiu spotreby energie až o 33 %. Naviac, energia sa získava geotermálne a prostredníctvom solárnych systémov.

PRIRODZENE S GEBERITOM

Inovatívne centrum Melbourne Connect (© Peter Casamento, Marc Williams)

Vďaka opätovnému použitiu dažďovej vody sa šetrí aj pitná voda, a to až o pôsobivých 20 %. Vedomé šetrenie vodou je dôležité obzvlášť v Austrálii, kde sú klimatické extrémy čoraz častejšie. To je dôvod, prečo je dažďová voda považovaná za cenný zdroj vody v Melbourne Connect.

Odborné znalosti spoločnosti Geberit sú veľkým prínosom, pokiaľ ide o odvádzanie odpadových vôd. V dvoch z troch veží Melbourne Connect sa odvádza odpadová voda pomocou systému Geberit SuperTube. Tento produkt značky Geberit šetrí priestor, materiál a zdroje a sám prispieva k ochrane životného prostredia.

Fakty

Geberit Know-how

Geberit Know-how

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.