Malý dom s veľkým srdcomAko sa žije na pár metroch štvorcových

Dokáže vykúzliť množstvo miesta na malom priestore: Marjolein Jonkerová je frontmankou hnutia Tiny-House v Holandsku. Hovorí, že nasťahovať sa do minidomčeka znamená rozhodnúť sa pre iný životný štýl. Geberit podľa nej do tejto filozofie dokonale zapadá.

Marjolein Jonker z Holandska vo svojom Tiny House (© Chiela van Meerwijk)

Marjolein, kto je typickým obyvateľom domčeka Tiny House?

Stále viac ľudí vyznáva hodnoty a životný štýl, ktoré sú podľa ich názoru na trhu s bývaním stále podceňované – viesť jednoduchý život, nebrať si viac, než je potrebné, minimalizovať spotrebu a žiť vo väčšom spojení s ľuďmi a prírodou. Zaobstarať si malý dom znamená vedome sa rozhodnúť pre iný životný štýl.

Akým výzvam čelia architektonické a projektové kancelárie, ktoré chcú stavať v súlade s filozofiou Tiny-House?

Tiny-House je pôvodne hnutím súkromných osôb. Myslím, že je treba venovať viac pozornosti sociálnemu vývoju a bytovým potrebám a orientovať sa na dopyt namiesto ponuky. Najlepšie v spolupráci so zákazníkmi. Vzhľadom k inflácii a rastúcim cenám materiálov je téma cenovo dostupného a ekologicky udržateľného bývania stále aktuálnejšia.

Prečo sú malé domčeky ekologicky udržateľnejšie než veľké domy?

Malý dom spotrebuje menej surovín vo forme stavebných materiálov a taktiež omnoho menej energie na vykurovanie. Okrem toho majú malé domy menej úložného priestoru než bežné domy, čo núti ich obyvateľov, aby si nákup každej novej veci poriadne premysleli. To všetko znižuje ekologickú stopu.

Prečo si pri stavbe malého domčeka použila výrobky Geberit?

Žiť v malom dome pre mňa znamená vedome si vyberať to, čo považujem za krásne a dôležité a vyhýbať sa všetkému nadbytočnému. Z dôvodu udržateľnosti si rada vyberám vysokokvalitné produkty a materiály, ktoré dlho vydržia. Pretože nepotrebujem toľko obytnej plochy a energie, môžem si dovoliť naozaj kvalitné výrobky a prvotriedny dizajn. Presne to Geberit spĺňa. Vo svojom sortimente má výrobky, ktoré sa veľmi dobre hodia do malého domčeka – napríklad priestorovo úsporné WC misy a umývadlá v rôznych veľkostiach. Geberit má riešenie pre každý malý dom.

O Marjolein Jonkerovej
Marjolein Jonkerová je ambasádorkou a hlavnou predstaviteľkou hnutia Tiny-House v Holandsku. Chce oboznámiť Holandsko s jej filozofiou a podporiť výstavbu ekologických, malometrážnych domčekov. Je zakladateľkou nadácie Tiny House Netherlands a radí súkromným osobám a bytovým družstvám pri navrhovaní a výstavbe malých domov. V roku 2022 si na svojom pozemku nechala postaviť svoj vlastný Tiny House.

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.