Študentský internát ako ho nepoznáteLivinnX, Krakov (PL)

Vysokoškolský internát LivinnX v poľskom Krakove je dôkazom toho, že aj študentská ubytovňa môže byť vybavená moderným dizajnom, ekologickými technológiami a dostatkom miesta pre spoločenské vyžitie.

Cesta za vysnívaným titulom býva tŕnistá. Maturita je len prvou prekážkou. Ďalšou výzvou, s ktorou sa musí začínajúci študent popasovať, je nájsť si cenovo dostupný podnájom, ideálne v centre, v dobrej štvrti a blízko MHD. Nájsť si takéto ubytovanie v husto obývaných metropolách s vysokými cenami je ale tvrdým orieškom.

Krakov nie je výnimkou. Bývalé kráľovské mesto v južnom Poľsku sa za posledných 20 rokov premenilo na východoeurópske centrum nových technológií, biologických vied a dnes je so svojimi jedenástimi univerzitami magnetom pre študentov z mnohých krajín. Študuje tu okolo 51 000 mladých ľudí a cenovo dostupné bývanie je preto čím ďalej tým väčšia vzácnosť.

Oživená história

Oživenú históriu môže teraz každý deň zažívať v ulici Romanowicz viac než 700 študentov. V bezprostrednej blízkosti sa totiž nachádza špeciálne múzeum – bývalá smaltovňa Oskara Schindlera, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil životy asi 1200 Židov.

Architektonické štúdiá Make It a IBM Asymmetria kompletne prestavali bývalú sedemposchodovú priemyselnú budovu. Farebný a priestranný internát LivinnX, ktorý v nej teraz sídli, ale ponúka oveľa viac než bežná ubytovňa. Je vybavený mnohými spoločenskými miestnosťami, ktoré svojim podareným interiérovým dizajnom vytvárajú príjemný priestor pre útulné grilovanie a diskusné večery na strešnej terase, varenie v spoločných kuchyniach alebo štúdium v zdieľanej knihovni. Ponuku voľnočasových aktivít dopĺňa posilňovňa a wellness so saunou a vírivou vaňou. Dá sa povedať, že LivinnX prenáša študentský život do modernej doby.

Ekologický dizajn aj pre tie najmenšie miestnosti

Aj tie najmenšie kúpeľne môžu zrkadliť individuálny vkus. (© Jaroslaw Kakal/Geberit)

Moderné je aj vybavenie jednotlivých bytových jednotiek a ich kúpeľní. Významne k tomu prispievajú produkty Geberit. V tamojších kúpeľniach, z ktorých tie najmenšie majú len 2,8 m2, sa dobre uplatnili priestorovo úsporné WC misy zo série Geberit Kolo Modo. Vysokokvalitné výrobky Geberit zároveň dokonale spĺňajú požiadavky na bezchybnú funkčnosť a dlhú životnosť. WC misy bez splachovacieho okraja sa veľmi ľahko udržiavajú v čistote a štandardne inštalované duálne splachovanie vedie k nižšej spotrebe vody. Moderný dizajn, vysoká kvalita a šetrné využívanie zdrojov tak idú ruka v ruke.

Fakty

Geberit Know-how

Geberit Know-how

  • Inštalačný systém Kolo Technic Gt
  • WC misy Kolo Modo Rimfree

Galéria

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.