Plávajúca ľahkosťFerring Pharmaceuticals, Kastrup (DK)

Nová centrála farmaceutickej spoločnosti Ferring Pharmaceuticals v dánskom Kastrupe sa prakticky vznáša nad vodou. Konštrukcia budovy so sklenenou kupolou pôsobí mimoriadne ľahko aj vďaka odborným znalostiam spoločnosti Geberit.

Nová centrála farmaceutickej spoločnosti Ferring Pharmaceuticals púta pozornosť v každom ohľade. Táto šesťposchodová budova sa týči nad nízkopodlažnou zástavbou mestskej štvrte Kastrup na okraji Kodane. Lokalita, v ktorej sa nachádza, ešte viac podčiarkuje jej charakter solitéru: trojuholníková budova, obklopená vodou zo všetkých troch strán, predstavuje hranicu medzi pevninou a vodou.

VÝHĽAD NA MORE Z KAŽDEJ STRANY

Impozantná sklenená fasáda budovy ponúka zvnútra úchvatný výhľad na prieliv Öresund medzi dánskou Kodaňou a švédskym Malmö. Zároveň vďaka nej prúdi do interiéru denné svetlo a vytvára tak presvetlené priestory pre kancelárie, vstupnú halu, kaviareň a konferenčné miestnosti.

Srdcom budovy je átrium, vnútorný priestor, z ktorého sa schodiskom alebo presklenými výťahmi dostanete do okolitých miestností. Nad átriom sa týči sklenená kupola, ktorá poskytuje dostatok prirodzeného svetla.

ŠPECIÁLNA STRECHA

Sklenená konštrukcia strechy bola pre architektov Foster&Partners jednou z najväčších výziev celého projektu. Umiestnenie budovy priamo pri Baltskom mori si vyžaduje robustnú konštrukciu, ktorá odolá vetru a nepriaznivému počasiu počas snehových búrok.

Odvodnenie obrovskej kupolovej strechy a jej presah na všetkých troch stranách postavili spoločnosť Geberit pred neľahkú úlohu. Okrem zásobovacích systémov prispela spoločnosť do projektu aj systémom odvodnenia striech Pluvia. „Naše technické oddelenie muselo urobiť špeciálne výpočty, aby našlo správne miesto a vhodnú konštrukciu pre inštaláciu odvodňovacieho systému Pluvia,“ hovorí Lennarth Dahl, poradca stavebnej spoločnosti Dtek pri používaní produktov Geberit. „Aby systém odvodňovania strechy fungoval optimálne, museli sme brať do úvahy ako presne bude dažďová voda stekať z kupoly na strechu.“

Strešný odvodňovací systém zohľadňuje špeciálne veterné a zrážkové podmienky danej lokality – a prispieva k tomu, aby tento solitér so skleneným obkladom pôsobil z blízka aj z diaľky ľahkým plávajúcim dojmom.

Fakty

Galéria

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.