Kultúrne centrum ako umelecké dieloChangzhou Culture Plaza, Čchang-čou (CN)

Changzhou Culture Plaza je rušným centrom kultúrneho a spoločenského diania v čínskom veľkomeste Čchang-čou. Už samotná architektonická realizácia tejto stavby je mimoriadnym umeleckým počinom.

Mesto Čchang-čou sa nachádza na východnom pobreží Číny, 180 kilometrov a len pár hodín jazdy autom od Šanghaja. Mesto má 5,2 milióna obyvateľov a je jednou z najvýznamnejších priemyselných metropol v oblasti delty Jang-c'-ťiang.

Počet obyvateľov v Čchang-čou stále stúpa a s tým rastie aj ponuka kultúrnych akcií. V roku 2020 bolo na ploche 17 hektárov, čo zodpovedá viac ako 23 futbalovým ihriskám, postavené kultúrne centrum Changzhou Culture Plaza. Spolu so susednou radnicou a divadlom Changzhou Grand Theatre tvorí táto budova nový stred mesta.

Šesť častí jedného celku

Podoba centra vzišla z medzinárodnej súťaže, v ktorej v roku 2012 zvíťazil návrh nemeckej architektonickej spoločnosti Gerkan, Marg and Partners (skrátene gmp). Bolo postavených šesť identických samostatne stojacich konštrukcií, z ktorých každá má rozmery 70 x 70 metrov a je na dvoch stranách vyhĺbená.

Architekti rozmiestnili moduly budovy tak, aby dohromady tvorili jeden celok. Z každého uhla sa na ich zaoblené fasády naskytuje iný pohľad. Medzi jednotlivými modulmi sa v umelom koryte vinie parkom rieka, nadzemné podlažia sú s obchodmi a blízkou stanicou metra v podzemí prepojené schodiskami.

Uprostred bol vytvorený krytý mestský priestor na verejné akcie. Kultúrny život sa odohráva aj vo vnútri budov. V šiestich moduloch, každý s vlastným vchodom, sa nachádza knižnica, hotel, múzeá a umelecké galérie, kancelárie a obchodné priestory.

Hra svetla na fasádach

Zvláštna na tomto projekte je aj jeho fasáda. Obdĺžnikový plášť budovy bol vytvorený z prírodného kameňa a horizontálne umiestnených hliníkových lamiel, ktoré slúžia ako slnečná clona. Vnútorné zakrivené strany sú presklené. Kamenné a sklenené plochy vytvárajú za denného svetla rytmický a farebný kontrast.

Kanalizačný systém Geberit

Najvyššie poschodia jednotlivých budov dosahujú výšku 50 metrov a slúžia okrem iného na organizovanie výstav. Strecha s rozlohou 28 000 metrov štvorcových je za dažďa odvodňovaná systémom Geberit Pluvia.

Fakty

Geberit Know-How

Galéria

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.