Späť ku koreňom Sara Kulturhus

Mestské kultúrne centrum, ktoré dokonale splynie s divokou prírodou na severe: Budova Sara Kulturhus v švédskom meste Skellefteå splnila túto úlohu bravúrne.

Mestské centrum v blízkosti polárneho kruhu? V Skellefteå – meste na ďalekom severe Švédska – v septembri 2021 otvorila svoje brány nová výšková budova. Z 20. poschodia môžu návštevníci obdivovať nekonečnú rozľahlosť okolitých lesov a neďalekého súostrovia v Baltskom mori. Skellefteå je známa svojim divým, nedotknutým prostredím, veľkolepou polárnou žiarou počas tmavých zimných mesiacov a malebnými jazerami a lesmi vo svojom okolí. Nedávno pribudol v Skellefteå aj nový architektonický skvost.

Kombinácia moderného a tradičného

Sara Kulturhus – budova pomenovaná po švédskej autorke Sare Lidmanovej, ktorá na tomto mieste vyrastala – má teraz trvalý vplyv na panorámu celého mesta. S výškou 80 metrov je 20-poschodová stavba jednou z najvyšších drevených stavieb na svete. V jej centre sa nachádza divadlo, múzeum, umelecká galéria, mestská knižnica a moderný hotel s 205 izbami, kúpeľmi a reštauráciami. Drevo, ktoré bolo použité pri stavbe tejto budovy, pochádza z tamojších lesov a bolo spracované do stavebných modulov v meste Bygdsiljum, len 60 kilometrov od Skellefteå. Touto budovou nadväzuje White Arkitekter – firma, ktorá vyhrala zákazku na projekt v medzinárodnej súťaži – na dlhodobú tradíciu drevostavieb v regióne.

Recyklácia je v móde

Architekti a samospráva Skellefteå zároveň dávajú Sara Kulturhus za príklad v oblasti trvalej udržateľnosti, pričom hlavnú úlohu zohrávajú energeticky efektívne a navzájom prepojené technológie. Tu, na ďalekom severe, sa slnečné svetlo využíva aj ako dôležitý zdroj energie. Zároveň, ďalšie prvky, napríklad účinné tepelné čerpadlá a batérie, zaisťujú čo najšetrnejšie získavanie energie. Interiér centra je tiež šetrný z ekonomického a ekologického hľadiska. Mnohé kusy starého nábytku boli zreštaurované a staré látky a materiály boli znova použité na zariadenie a doplnky. Dokonca aj niektoré staré lustre dostali v Sara Kulturhus novú šancu.

Správny partner

Stavebná spoločnosť HENT, ktorá bola zodpovedná za riadenie projektu v kultúrnom dome, sa pri sanitárnych zariadenia spoľahla na odbornú podporu spoločnosti Geberit. Geberit prispel k tejto zelenej budove širokou škálou produktov, ako je napríklad drenážny systém Supertube, potrubné systémy Mepla, inštalačné rámy Duofix a keramické zariadenia Ifö, vyrobené v závode Geberit v švédskom meste Bromölla. Geberit sa tak opakovane ukazuje ako správny partner pre trvalo udržateľné projekty v oblasti architektúry.

Realizácia

Architekt: White Arkitekter
Majiteľ: Skellefteå municipality
Hlavný projektový manažment: HENT

Adresa

Sara Kulturhus, Kanalgatan 43b, Skellefteå, Švédsko

Geberit know-how

Drenážny systém Supertube s tvarovkou Sovent
Potrubné systémy Mepla and Mapress
Inštalačný rám Duofix
Keramické zariadenia Ifö Spira

Dokončenie stavby: 2021

Galéria