Štyri metre štvorcové luxusuMartin Modern, Singapur

V centre Singapuru nedávno vyrástol nový rezidenčný areál Martin Modern obklopený zeleným parkom. Kúpeľne v tamojších luxusných bytoch sú riešené skromne z hľadiska dispozície, ale zato maximálne komfortne.

V ríši mýtického Merliona, kríženca leva a ryby, žijú ľudia vo výškach a pomerne stiesnených podmienkach. V ostrovnom Singapure, ktorého symbolom je Merlion, je totiž obytný priestor veľmi vzácny. Mestský štát s druhou najvyššou hustotou obyvateľstva na svete je domovom pre približne 5,7 milióna ľudí. Ich život sa odohráva prevažne v malých bytoch vo výškových budovách.

Na sebe natlačené mrakodrapy, niekedy úchvatné architektonické skvosty, sa tu týčia do závratných výšok. V roku 2021 získala panoráma Singapuru dve nové, 30poschodové veže. V modernom areáli Martin vzniklo 450 nových bytových jednotiek uprostred veľkoryso riešenej botanickej záhrady. Za projektom a jeho realizáciou stojí realitná kancelária GuocoLand, jeden z najvýznamnejších singapurských developerov.

Dom v záhrade

„Tajné záhrady“ na strechách dvoch obytných veží v zelenom areáli Martin Modern v Singapure. (© Darren Soh)

Aby ste pochopili architektúru komplexu Martin Modern, musíte sa pozrieť na mapu Singapuru. Tento ľudnatý mestský štát doslova vibruje životom a tradičné aj futuristické stavby sú tu natlačená jedna na druhej. Priamo uprostred toho všetkého, v skvelej lokalite, sa nachádza moderný areál Martin, ktorý vyzerá ako zelené pľúca husto zastaveného mesta.

Koncept „dom v záhrade“ vyvinuli záhradní architekti z ICN Design International. Je pozoruhodné, že pôdorys oboch veží zaberá len 20 percent pozemku veľkého približne 172 000 m2. Akonáhle návštevníci vstúpia do vnútorného priestoru parku, okamžite zabudnú na ruch metropole. Súčasťou areálu je 15 záhrad a trávnikov na rôznych úrovniach pozemku a budov.

Zelená kapucňa

Zelenou čerešničkou na torte sú takzvané „Tajné záhrady“ na strechách oboch veží. Nájdete tu parčíky a útulné altánky. Generálny riaditeľ skupiny GuocoLand Cheng Hsing Yao zdôrazňuje: „V najlepších štvrtiach Singapuru očakávajú zákazníci dostatok priestoru a zelene“.

Veľa luxusu na malej ploche

Stropy bytov sú vysoké 4,2 m. Oproti tomu, kúpeľne o rozlohe 3,5 až 4,4 metrov štvorcových sú skôr kompaktné. V bytoch, ktorých plocha sa pohybuje medzi 70 až 170 metrov štvorcových, kúpeľne teda zaberajú minimum miesta. O to väčší luxus sa snažia docieliť napríklad pomocou vysokokvalitných materiálov alebo toaliet Geberit AquaClean Sela. Toto sprchovacie WC sa mimoriadne hodí do zeme, ktorej najznámejším symbolom je veľká, biela socha Merliona tryskajúca vodu.

Fakty

Galeria

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.