Dom oslavujúci ľadCentrum ľadovcového fjordu, Ilulissat (DK)

Hlavnou úlohou Centra ľadovcového fjordu je upozorniť na riziko zániku veľkolepej polárnej krajiny na západe Grónska. Zvláštny tvar budovy bol pre miestnu inštalatérsku firmu poriadnou výzvou.

Kráse tejto divočiny nemôže konkurovať snáď žiadny ľudský výrobok, dokonca ani architektúra. Nie náhodou je ľadovcový fjord pri meste Ilulissat na západnom pobreží Grónska zapísaný na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Každý deň sa tu z ľadovca Sermeq Kujalleq odlomí 70 miliónov ton ľadu a je odnášaných do 6 km širokého a 55 km dlhého fjordu. Do zálivu Disko driftujú malé aj veľké ľadovcové kryhy a vytvárajú dojem takmer nevyčerpateľnej prírodnej sily.

Tento pocit je však klamný. Tu, na sever od polárneho kruhu, je príroda obzvlášť krehká. Veľkosť ľadovca vo fjorde sa za posledných desať rokov zmenšila na polovicu.

Krídlo unášané vetrom

Centrum Ice Fjord je jedinou budovou uprostred ľadovej krajiny (© Adam Mørk)

Zraniteľnosť tejto divočiny sa odráža v architektúre Centra ľadovcového fjordu v Ilulissate od architektky Dorte Mandrup. Návštevnícke centrum, postavené na vyvýšenej plošine na okraji tretieho najväčšieho grónskeho mesta, ponúka nielen výhľad na veľkolepý záliv s plávajúcimi kusmi ľadovca. Svojím tvarom krídla splýva s touto vetrom a snehom ošľahanou krajinou.

Nosná konštrukcia z viditeľných oceľových rámov, drevených prvkov a okien siahajúcich od podlahy k stropu zohráva kľúčovú úlohu pri harmonizácii solitérnej budovy s okolím. Pretiahnutá stočená silueta budovy taktiež umožňuje návštevníkovi byť skrz trojuholníkové a štvorcové okná vo vizuálnom kontakte so všetkými časťami areálu.

Organický tvar

Zakrivený tvar budovy predstavoval pre inštalatérsku firmu výzvu. „Šachty aj všetky rúry museli byť inštalované v zakrivených stenách,“ vysvetľuje Jesper Bredahl, spolumajiteľ inštalatérskej a elektroinštalačnej firmy VVS og El Firmaet A/S v Ilulissate. Spolu s obchodným partnerom Jesperom Hjordom Hansenom sa rozhodli pre výrobky Geberit: „Systémy Geberit sú bezpečné a spoľahlivé ešte dlho po dokončení inštalácie.“

Ľad v celej svojej rozmanitosti

Strecha centra Ice Fjord je zároveň terasou (© Adam Mørk)

Hlavnú úlohu v Centre ľadovcového fjordu zohráva kľúčový prvok grónskej krajiny – ľad ohrozený klimatickými zmenami.

Expozícia doplnená laboratóriom a kinom rozpráva pomocou fyzických objektov a digitálnych médií príbeh ľadu – jeho fyzikálneho vzniku, zmien a seizmograficky merateľných pohybov a vysvetľuje jeho úlohu v histórii klímy.

Práve táto kombinácia vedy, architektúry a prírody rozširuje naše chápanie ľadu a jeho významu, ktorý ďaleko presahuje hranice Grónska.

„Kvalita a spoľahlivosť“Pýtali sme sa Jespera Hjorta Hansena a Jespera Bredahla, majiteľov inštalatérskej a elektroinštalačnej firmy v Grónsku.

Jesper Bredahl, spolumajiteľ inštalatérskej a elektroinštalačnej spoločnosti VVS og El Firmaet A/S v Ilulissate (© Adam Mørk)
Jesper Hjort Hansen, spolumajiteľ inštalatérskej a elektroinštalačnej spoločnosti VVS og El Firmaet A/S v Ilulissate (© Adam Mørk)

Čím sa líši vaša práca od inštalatérskych firiem na pevnine v Dánsku?

V zime, teda zhruba štyri mesiace, máme teploty medzi -15 a -20 stupňami. To si vyžaduje zimné opatrenia, ako sú vyhrievané stany.

Vykonávate inštalatérske práce aj v zimných mesiacoch?

Všetky vonkajšie práce musíme dokončiť do 1. októbra. V zime pracujeme vo vnútri budovy.

Potrebujete nejaké špeciálne riešenie alebo výrobky?

Áno, používame predizolované vodovodné a kanalizačné potrubie s elektrickým ohrevom.

Nie je to prvýkrát, čo ste si vybrali výrobky Geberit. Čo vás presvedčilo?

Jednoznačne kvalita a spoľahlivosť výrobkov Geberit.

Fakty

Geberit Know-how

Geberit Know-how
  • Kanalizačný systém PE
  • Splachovacie WC nádržky Sigma
  • Inštalačný systém Duofix
  • Tlačidlo splachovania Sigma70

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.