Zelené letiskoThe Circle v Zürichu

The Circle je ukážkovým príkladom zástavby s vysokou hustotou. Zaberá 30 000 m2 podlahovej plochy a premieňa ju na úžitkovú plochu o rozlohe až 180 000 m2. Komplex budov na najväčšom švajčiarskom letisku v Zürich-Kloten nastavuje nové štandardy v oblasti udržateľnosti, k čomu prispieva radom svojich produktov aj spoločnosť Geberit.

Každému, kto by prišiel do The Circle – napríklad pred odletom na dovolenku – by bolo odpustené, ak by si myslel, že sa nachádza v centre mesta a nie na letisku. The Circle je moderný komplex, ktorý je domovom obchodov, barov a reštaurácií, kancelárií medzinárodných spoločností a kongresového centra pre 2 500 hostí. Dva hotely Hyatt a ambulancia Univerzitnej nemocnice v Zürichu dopĺňajú vybavenosť tohto rušného centra, kde sa pôvodne dostupných 30 000 m2 podlahovej plochy výrazne znásobilo. Tento koncept je známy ako zástavba s vysokou hustotou, kde je každý kubický meter veľmi cenný a je možné ho využiť pre rôzne účely.

DOBRÉ VYUŽITIE SIVEJ VODY

Okrem moderného, flexibilného konceptu používania a súčasného vzhľadu, spĺňa The Circle aj ďalšiu základnú požiadavku modernej spoločnosti – udržateľnosť. The Circle, ktorý je otvorený pre verejnosť od novembra 2020, stanovuje z ekologického hľadiska nové štandardy. Výsledkom je, že nová budova získala najvyššie hodnotenie LEED Platinum od Americkej rady pre ekologické budovy. Moderná výstavba sa zároveň stala doteraz najväčším stavebným projektom, ktorý bol certifikovaný podľa smerníc Swiss Minergie.

Využívanie vody je jedným z aspektov, ktorý prispieva k pozitívnemu hodnoteniu životného cyklu tohto komplexu budov. Vďaka úsporným vodovodným batériám a využívaniu dažďovej vody ako sivej vody, potrebuje The Circle len približne polovičné množstvo pitnej vody v porovnaní s bežnými budovami. Zhruba 85 % toaliet v budove je splachovaných sivou vodou. Geberit k tomuto konceptu prispieva strešným odvodňovacím systémom Pluvia a zvukovo izolačným kanalizačným systémom Silent-db20.

ZELENÉ SRDCE

Zelené srdce The Circle však možno nájsť predovšetkým v energickej sieti na zásobovanie teplom a chladom. Z 1150 pilót v základoch bolo 850 navrhnutých ako energetické pilóty. V lete transportujú prebytočné teplo pod zem, kde sa ukladá ako energia. V zime sa potom toto teplo môže využiť na vykurovanie objektu. Externá energia vo forme elektriny je potrebná len na prevádzku tepelných čerpadiel a chladiacich jednotiek. Časť elektriny sa vyrába zo slnečnej energie, pričom solárne panely sú inštalované na všetkých vhodných strešných plochách.

The Circle nie je zelený iba v srdci, ale má aj svoje vlastné zelené pľúca s 80.000 m2 lesa, lúk a močiarov premenených na letiskový park, kde si cestujúci aj obyvatelia môžu oddýchnuť v srdci prírody.

Fakty

The Circle

The Circle

  • Architekt: Riken Yamamoto
  • Vlastník: Flughafen Zürich AG and Swiss Life AG
  • Všeobecný projektový manažment: HRS Real Estate AG
  • Dizajn parku: Studio Vulkan Landschaftsarchitektur GmbH
  • Dokončenie stavby: 2020

Adresa: The Circle, Zurich Airport, CH-8058 Zurich

Galéria

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.