Mozartova ríšaOperný dom, Kamenica (Chemnitz - DE)

Operný dom v nemeckej Kamenici, ktorý v roku 1909 postavil Richard Möbius a odvtedy bol niekoľkokrát rozsiahlo zrekonštruovaný, sa považuje za jeden z najmodernejších v Európe. Vzhľadom na rok 2025, keď sa Chemnitz stane nemeckým hlavným mestom kultúry, dostalo divadlo s bohatou tradíciou úplne nové sociálne zariadenia vrátane výrobkov Geberit.

Námestie Theaterplatz v Kamenici s budovou opery, Múzeom kráľa Alberta a Kostolom svätého Petra je jedným z najkrajších architektonických súborov v meste. Opera, miesto stretnutí milovníkov kultúry, má bohatú históriu.

Budova s bohatou históriou

Od industrializácie v 19. storočí až do začiatku prvej svetovej vojny zažíval Chemnitz skutočný stavebný boom. Bolo postavených viac ako 100 verejných budov. Z tohto obdobia pochádza aj výstavba opery. V roku 1909 bola pod vedením miestneho architekta Richarda Möbiusa postavená secesná budova. Budova, ktorá bola počas druhej svetovej vojny značne poškodená, bola v rokoch 1947 až 1951 prestavaná a v 90. rokoch 20. storočia rozsiahlo zrekonštruovaná.

Nové hygienické zariadenia

O 30 rokov neskôr majitelia využili prestávku spôsobenú pandémiou na kompletnú rekonštrukciu hygienických priestorov. Celkovo 15 miestností je vybavených inštalačnými systémami a keramikou od spoločnosti Geberit. Okrem iného boli nainštalované toalety Rimfree bez splachovacieho okraja z kúpeľňovej série Acanto. Vybavené sú integrovaným odsávaním zápachu a závesmi QuickRelease na sedadlách, ktoré umožňujú odňať sedadlo jedným pohybom zápästia na jednoduché čistenie. Veľká pozornosť sa venovala výrobkom, ktoré fungujú bez dotyku. Preto sa použili umývadlové batérie, pisoáre a ovládanie splachovania Geberit s bezkontaktnou prevádzkou.

Vysoká frekvencia návštevníkov

Inštitúcia, akou je opera v Kamenici, je závislá od spoľahlivých sanitárnych zariadení s overenou životnosťou. Každoročne navštívi túto pamiatkovo chránenú budovu, ktorá pojme až 720 divákov, viac ako 70 000 divadelných hostí. Program opery ponúka širokú škálu predstavení pre všetky vekové kategórie a divákov: od klasických po moderné opery, od baletov po muzikály. V roku 2025 bude nemecká Kamenica hlavným mestom kultúry. Kultúrne inštitúcie mesta potom očakávajú hostí z celej Európy.

Fakty

Galéria

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.