„Mám slabosť pre staré domy"Rozhovor s Deniz Alkanovou

Jej profesia: architektka. Jej vášeň: renovácia starých domov. Deniz Alkanová, špecialistka na pamiatkovú starostlivosť a majiteľka hotela Turkish House v Istanbule, rozpráva o svojej fascinácii historickými budovami.

Odborníčka na reštaurovanie a majiteľka hotela: Deniz Alkanová na nádvorí zrekonštruovaného hotela Turkish House v Istanbule. (© Haydar Erçin)

Ako ste sa stali majiteľkou hotela Turkish House?

Historické stavby sú mojou veľkou vášňou. Vždy sa na nich pozerám s obdivom a láskou. Podieľala som sa na renovácii zhruba 200 historických budov, a tak mi dávalo zmysel zaobstarať si a zreštaurovať svoj vlastný dom. Môj syn v tom čase študoval obchod a cestovný ruch a prišiel s nápadom prevádzkovať budovu ako butikový hotel.

Čo je nevyhnutné na úspešnú renováciu starej budovy?

Dobrá rekonštrukcia by mala s domom zaobchádzať s rešpektom. Pôvodné materiály a priestorové dispozície by mali zostať pokiaľ možno zachované, mali by sa zrenovovať a znovu využiť. Niekedy je nutné nájsť stavbe novú funkciu, ak nie je možné tú pôvodnú obnoviť. Nové využitie však musí rešpektovať stavebný zámer a využiteľnú kapacitu objektu.

S akými problémami ste sa počas rekonštrukcie stretli?

Dom sa nachádza na historickom polostrove Sultanahmet. Tu musíte počítať s tým, že v zemi narazíte na archeologické pozostatky. A k tomu aj došlo: pri rekonštrukcii sa objavili zvyšky múrov a budov z neskorej byzantskej a ranej osmanskej doby. Pre majiteľa znamená takýto nález predovšetkým zastavenie stavby. Všetko sa musí prešetriť, zdokumentovať a získať povolenie. Stavebné práce navyše nesmú artefakty poškodiť. Veď je to naše historické a kultúrne dedičstvo.

Čo pre vás bolo z hľadiska architektúry a dizajnu obzvlášť dôležité?

Vzali sme na seba úlohu hostiteľov. Je pre nás dôležité privítať našich hostí s vrelosťou a pohostinnosťou typickou pre našu kultúru. K tejto atmosfére prispievajú aj rôzne konštrukčné prvky a vybavenie.

Izby hotela Turkish House sú zariadené produktmi Geberit. Čo vás k tomu viedlo?

Geberit ponúka niekoľko výhod: po prvé, chceli sme duálny splachovací systém, aby sme ušetrili vodu. Taktiež naše kúpeľne nemajú štandardné rozmery, a preto sme potrebovali individuálne a flexibilné riešenie, napríklad pre sprchové kúty. Aj v tomto prípade nám Geberit ponúkol vhodné produkty: sprchové kanáliky CleanLine je možné podľa potreby na mieste skrátiť. Úzke toalety iCon sa tiež perfektne hodia do rôzne veľkých miestností. Ale predovšetkým nás presvedčila kvalita výrobkov Geberit a poskytovaný servis.

O Deniz Alkanovej
Deniz Alkanová je turecká architektka, dizajnérka a špecialistka na pamiatkovú starostlivosť. Vyštudovala architektúru na Technickej univerzite ITÜ v Istanbule a špecializuje sa na záchranu a reštaurovanie architektonických pamiatok. So svojím spoločníkom založila firmu zaoberajúcu sa reštaurovaním historických budov. Zároveň je predsedníčkou Asociácie pamiatkových objektov a pamiatkarov a členkou predstavenstva Istanbulskej komory architektov. Od roku 2022 prevádzkuje rodinný hotel Turkish House v historickej istanbulskej štvrti Sultanahmet.

Zaregistrujte saNewsletter Geberit eView pre architektov

Koláž projektov (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.