Symfónia v zelenej a modrejDe Doelen v Rotterdame

Hlavnou témou rekonštrukcie kultúrneho centra De Doelen bolo hospodárenie s vodou. Cenným prínosom sa ukázal byť strešný odvodňovací systém Geberit Pluvia.

Veľkou koncertnou sálou multifunkčného kultúrneho centra De Doelen v Rotterdame sa nesie búrlivý potlesk. Práve dozneli posledné tóny Čajkovského Symfónie č. 6 v podaní Holandského filharmonického orchestra. Nie všetci poslucháči si však asi uvedomujú, že to nie je len akustika v národnej pamiatke De Doelen, ktorá sa po jej rekonštrukcii v roku 2020 výrazne zlepšila. Nad hlavami návštevníkov sa odohráva niečo skutočne fascinujúce: opravená strecha De Doelen je ukážkovým príkladom udržateľného hospodárenia s vodou.

Súčasť medzinárodnej ekologickej iniciatívy

Plocha, ktorá obklopuje medenú strechu koncertnej sály, má rozlohu viac ako 2 500 m2 (© Plotvis and Kraaijvanger Architecten)

Rekonštrukcia strechy De Doelen prebehla v rámci medzinárodného projektu „7 Square Endavour“.

Cieľom tejto iniciatívy je transformovať sedem námestí v rôznych častiach sveta tak, aby zmierňovali negatívne dopady urbanizácie, ako sú znečistenie, tepelný stres a záplavy.

Strecha v zelenej a modrej

Architekti Dave Hoffers (vpravo) a Carlo Bes pri De Doelen

Vlajkovou loďou projektu je zelenomodrá strecha s terasou na kultúrnom centre De Doelen, konkrétne jej systém hospodárenia s vodou.

Na streche s rozlohou viac ako 2500 m² bolo po stranách vysadených 84 rôznych druhov pôvodných kvetov, tráv a bylín a bolo sem tiež umiestnených päť veľkých hmyzích hotelov.

Zelená plocha je zavlažovaná dažďovou vodou, ktorú zachytáva nádrž s objemom 300 m³. Tá zadržiava dažďovú vodu okrem iného pomocou strešného odvodňovacieho systému Geberit Pluvia.

Menej záplav, lepšia kvalita života

Systém hospodárenia s vodou pomáha predchádzať záplavám a zavlažuje strešnú zeleň, ktorá následne ochladzuje budovu. Spokojní sú aj pamiatkari: návrh strechy De Doelen bol odsúhlasený úradom pre kultúrne dedičstvo a je dôkazom toho, že aj národná pamiatka môže po renovácii prispieť k zlepšeniu kvality života v meste.

V mene udržateľnostiRozhovor s Davom Hoffersom, architektom z Citadel Aannemingsbedrijf B.V.

Systém odvodnenia strechy Geberit Pluvia

Spoločnosť Citadel vykonala v posledných rokoch na budove De Doelen niekoľko zákaziek, okrem iného v oblasti hospodárenia s vodou. Architekt Dave Hoffers nám ponúkol krátky pohľad do zákulisia.

Pred akým zadaním ste boli postavení v prípade budovy De Doelen?

Dostali sme návrh od projekčnej kancelárie, ktorú najalo mesto. Navrhli štandardný prietokový systém na odvod dažďovej vody. Našou úlohou bolo preveriť, či je možné takéto riešenie v budove vôbec použiť.

Aké boli na stavbe podmienky?

De Doelen je plný potrubia a elektrických a akustických inštalácií. Na bežný systém zberu dažďovej vody tu jednoducho nebolo miesto, takže pôvodný zámer nebolo možné realizovať.

Ako ste to vyriešili?

Bolo nutné prísť s novým systémom, ktorý by spĺňal požiadavky zelenej strechy. Takýmto riešením sa ukázal byť strešný odvodňovací systém Geberit Pluvia. Hľadali sme totiž priestorovo čo najúspornejšie potrubie kvôli obmedzenému miestu a Pluvia bol jediný dostupný systém, ktorý tieto požiadavky spĺňal.

Čo ste sa na tomto projekte naučili?

Potom, čo sme vyhrali výberové konanie, sme sa v De Doelen ujali rôznych ďalších úloh. Budovu poznáme ako svoje topánky. A vieme jedno: na De Doelen by sa nemalo pracovať, keď hrá orchester – robia naozaj veľký hluk (smeje sa).

O spoločnosti Citadel
Citadiel Aannemingsbedrijf B.V. je stavebná firma pôsobiaca v oblasti Rotterdamu. Zameriava sa na novú výstavbu aj rekonštrukcie budov, ako sú múzeá, konferenčné centrá a parkovacie domy. Medzi ich realizácie patrí napríklad Námorné múzeum a Prírodovedné múzeum v Rotterdame. Spoločnosť založil v roku 2013 Jan van Lint.

Fakty

Geberit Know-how

Geberit know-how
  • Systém odvodnenia striech Pluvia
  • Zásobovací systém Mapress
  • Inštalačný systém Duofix
  • 300 WC a pisoárov Geberit

ZAREGISTRUJTE SANEWSLETTER GEBERIT EVIEW PRE ARCHITEKTOV

Koláž (© Geberit)

Newsletter Geberit “eView“ pravidelne zostavuje výber najpozoruhodnejších referenčných projektov pre záujemcov o architektúru a dizajn.

Každé číslo sa venuje aktuálnej téme z oblasti stavebníctva. Nechajte sa inšpirovať jedinečnými projektmi, informatívnymi rozhovormi s odborníkmi a súvisiacimi informáciami.