Odvaha skryť svoje dielo

Rozhovor s Christophom Behlingom

Priemyselný dizajnér Christoph Behling

Medziodborové tímy vo firme Geberit najprv navrhnú dizajnovú štúdiu, ktorá poslúži ako základ pre vytvorenie nového výrobku. Jedným z príkladov ich práce je „vznášajúce sa tlačidlo“ – koncept, ktorý umožnil vyvinúť splachovacie tlačidlo Sigma40 s integrovaným odsávaním zápachu a poskytol inšpiráciu pre vznik tlačidiel Geberit Sigma50 a Sigma60.


Rozhovor s priemyselným dizajnérom Christophom Behlingom

Pán Behling, čo sa vám páči na vašej spolupráci s firmou Geberit?
Christoph Behling: Geberit si po všetky tie roky stále zachováva svoju víziu, ktorá spočíva v kombinácii technológie, infraštruktúry a estetiky a v úsilí vytvárať kúpeľne, ktoré sú skutočne nadčasové a orientované do budúcnosti. A má odvahu skryť svoje výrobky do steny. Dobrým príkladom toho, o čom hovorím, je vznášajúce sa tlačidlo – technológia a know-how, ktoré robia tento výrobok tak jedinečným, nie sú na prvý pohľad viditeľné, nie sú dokonca ani naznačené. Je teda jasné, že pre Geberit inovácia nezačína a nekončí na viditeľnom produkte, teda na samotnom tlačidle.

Dizajnová skica Christopha Behlinga

Vznášajúce sa tlačidlo sa zrodilo iba ako náčrtok, bez spojenia s technickými funkciami. Ako ste sa dostali z tohto bodu k vytvoreniu nového výrobku?
Christoph Behling: Funkčná stránka vznikla až o niekoľko rokov neskôr, keď bolo vyvinuté odsávanie zápachu. Dozvedel som sa o tomto novom nápade odsávať zápach priamo z WC misy, a to ma inšpirovalo. Nasledovali spoločné diskusie a premýšľanie o tom, ako tlačidlo prispôsobiť pre túto technológiu. Vznášajúce sa tlačidlo sa ukázalo byť tým pravým riešením, pretože dokázalo umožniť realizáciu novej funkcie a zároveň navodiť pocit ľahkosti a vzdušnosti. Na základe toho sme vyvinuli splachovacie tlačidlo Geberit Sigma40 s integrovanou jednotkou odsávania zápachu.


Dizajnová štúdia pre vznášajúce sa tlačidlo

Aká bola vaša úloha počas vývoja tlačidla?
Christoph Behling: Mojou úlohou bolo využiť ideu vznášajúceho sa tlačidla ako základ pre vývoj splachovacieho tlačidla Geberit Sigma40 – to znamenalo urobiť viditeľné neviditeľným a vymyslieť uhladené, decentné riešenie v špičkovom vyhotovení. Najnáročnejšie v dizajne je to, čo je skryté. Takýto produkt je snom každého architekta a návrhára interiérov – niečo, čo je vysoko diskrétne a zároveň veľmi jednoduché na používanie.

Tlačidlá Geberit Sigma50 a Sigma60 ste vytvorili na tomto základe?
Christoph Behling: Áno, v prípade tlačidla Geberit Sigma60 sme tento koncept zredukovali len na to podstatné. Jeho konštrukcia a technológia je zjednodušená a výsledkom je mimoriadne jednoduchý a nenápadný vzhľad. To je príklad, kedy sa z dizajnu stáva výtvarné umenie – a to dokonale zodpovedá filozofii Geberit.