Nová milánska panoráma

Prietokovo optimalizované tvarovky Geberit Sovent

Porta Nuova district skyline

Štvrť Porta Nuova v Miláne prešla nedávno kompletnou prestavbou. Na území pokrývajúcom 290 000 štvorcových metrov v okolí železničnej stanice Garibaldi vyrástlo 20 výškových budov, množstvo parkov, nová stanica metra a niekoľko podzemných parkovacích domov. Pri výstavbe sa postupovalo systematicky v súlade s ekologickou udržateľnosťou a Porta Nuova tak môže slúžiť ako inšpirácia pre budúce urbanistické developerské projekty.

Medzi prestížne budovy v novej štvrti patria UniCredit Tower a dve obytné výškové budovy "Bosco Verticale". Presklený UniCredit Tower, v ktorom sídli centrála UniCredit Bank, pozostáva v skutočnosti z troch budov, z ktorých najvyššia meria 231 metrov a je v súčasnej dobe najvyššou budovou v Taliansku. Celý komplex, ktorý pojme až 4000 zamestnancov, zníži podľa očakávaní emisie CO2 o zhruba 30 percent.Necelých päť minút cesty od UniCredit Tower sa týčia dve obytné výškové budovy "Bosco Verticale", ktoré majú ambíciu prispieť k zlepšeniu environmentálnych podmienok a zvýšeniu biodiverzity vo veľkomestách. Tieto dve budovy vysoké 80 a 112 metrov poskytujú 50 000 štvorcových metrov obytnej plochy a 10 000 štvorcových metrov „lesa“, ktorý tvorí 730 stromov, 5 000 krov a 11 000 popínavých rastlín vegetujúcich na fasáde komplexu. Každý apartmán má priestrannú terasu s vlastním lesíkom, ktorý poskytuje ochranu pred slnkom, hlukom a znečisteným mestským ovzduším.

Tvarovky Geberit PE Sovent

Vďaka svojej optimalizovanej prietokovej kapacite umožňujú tvarovky Geberit Sovent úsporné dimenzovanie zvislého odpadového potrubia vo výškových budovách. Eliminuje sa hydraulická nepriechodnosť potrubí, čo až štyrikrát zvyšuje jeho kapacitu a zároveň odpadá nutnosť inštalácie dodatočného vetracieho potrubia. Na rozdiel od systému odvodnenia striech je totiž podtlak v kanalizačnom potrubí nežiaduci. Vyprázdnil by zápachové uzávierky, ktoré by tým prestali plniť svoju funkciu. Preto musí byť bežné vertikálne kanalizačné potrubieí bez tvaroviek Geberit PE Sovent vybavené ešte aj ventilačným systémom. S tvarovkou Geberit PE Sovent d110 je hydraulické know-how Geberit dostupné aj pre zvislé potrubie s priemerom 110 mm. Takto dimenzované potrubie môže odvádzať splaškovú vodu až z 93 poschodí a inštaluje sa najmä vo výškových hotelových, obytných a kancelárskych budovách a použité bolo aj v budove UniCredit Tower (231 metrov) a dvoch výškových obytných budovách "Bosco Verticale“.